Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Single Speed bisiklete almak istiyorum

Konu, 'Single Speed ve Fixed Gear Bisikletler' kısmında clubber tarafından paylaşıldı.

1. clubber

clubber Forum Demirbaşı

Seviye:
    Single speed bisiklet almak istiyorum. Fixie olmayacak free wheel olacak. İncelediğim bisikletin dişli oranları ön 46t arka 18t. Yol bisikleti. Beni tek düşündüren rampa çıkışlarında ne kadar zorlayacağıdır. Bisikletçilere danıştım dizlerini çok zorlarsın gerek yok dediler. Spor amaçlı biniyorum, zaten şehir bisikletim var. Bu konuda tecrübesi olan arkadaşların görüşlerini payaşmasını rica ediyorum.

2. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    46 - 18t drivetrain'e sahip bir bisiklet gün aşırı binenlerde bile dizlerde zorlama yapmayacak kadar yumuşak bir orandır. Bu oran hatta size şehirde kıvraklık katacağı gibi ortalama hızlara da kolaylıkla ulaşmanızı sağlar.

3. Mansur KHASSANOV

Mansur KHASSANOV Kıdemli Üye

Seviye:
    şehir bisikletinizde deneyin o oranı.

4. CevdetBilge

CevdetBilge Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bendekİ trek soho 44/16 ve pek zorlanmiyorum cİddİ bİr yokuŞ zorlar

5. clubber

clubber Forum Demirbaşı

Seviye:
    Şehir bisikletimde deneyeceğim oranların yanıltıcı olacağını okudum. Single speed kullanan arkadaşların deneyimleri daha önemli. Single speed bisiklette zincir çok daha gergin ayarlanabildiği için hareketi tekerlere daha rahat aktarmak mümkünmüş. Bu yüzden şehir bisikletimdeki denemeler yanıltıcı olacak.

6. clubber

clubber Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ciddi yokuş neresi mesela?

7. CevdetBilge

CevdetBilge Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    anlık kısa eğimli olanlar gibi Türkiye Tur da uzun 8-15 derece arası olanlar yarışlarda viteslileri çok zorladı ki onlar profesyonel kısa anlık olanlarda gücünüz ölçüsünde zirveye çıkabilirsiniz ama vites olmayınca eğim düşük de olsa aynı gücü sürdürmeniz zor olacaktır ama şehir için de sorun olacağını sanmıyorum dik yokuşta bisikletten inmek sorun olmaza sa tabi
    Bazı yerlerdeki yokuşlara hele ki İstanbulda bisikletten inmeden çıkabilmek zaten mümkün değil gibi

İstanbul bisiklet turuna katıldığımızda Barbaros Bulvarını başından sonuna kadar ince teker dağla çıktım zorlanıyorsunuz bisikletten inen çok oldu o yarış bisikletler için belirgin olarak daha kolaydı yokuşu single ile çıkabileceğimi sanmıyorum veya çok zorlanırım (tabi bu benim için rahat çıkacak olan çok dostumuz vardır elbet)

8. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Ben de single speed bisikletlere ilgi duyuyorum. Rampalarda ne yapılması konusunda biraz araştırdım. İki yöntem buldum:

1- Pedallama: Pedalı aşağı iterken topuğu aşağı çekiyorsunuz, yani topuk parmaklardan aşağı seviyede olacak.
    2- Zigzag çizerek rampaları çıkmak. Bu sayede eğim düzeltiliyor ve bacaklar toparlanmak için vakit kazanıyor.

İki yöntemi de mevcut bisikletimle denedim, oldukça faydalı buldum.

9. ufhouck

ufhouck Kıdemli Üye

Seviye:
    kondüsyon ile alakalı diye düşünüyorum. yokuşlar önemli değil bence daha çok trafikteki araçlar sizi otomobil gibi durabilir kalkabilir zannettiğinden single speed çabuk hızlanamama ve yokuş yukarı durduğunuzda tekrar hareket etmenin zorluğu gibi şeylerden bahsedebiliriz.

ama kesin alın pişman olmazsınız.

sadık özer bunu beğendi.
  10. sadık özer

sadık özer Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    dostum bbaşla bu oran seni yormaz ben şuan 46 -16 kullanıyorum ama benim olduğum yer genellikle düz ama ufuk arkadşımızın dediği gibi ilk kalkışlar çok hızlı olmaya biliyor tavsiyem 46 18 nle başila sonra 16 düşür ben daha sonraki aşamada 48 16 kullanmayı düşünüyorum eminol vitesli bisikletten daha fazla zevk alacaksın özellikle vites değiştirme düşüncen olmadığı ,için her işi ayaklarına yüklüyorsun en geç 3 gün içinde alışırsın kesinlikle tavsiye edrim