Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Single speed arka göbek nasıl yapılır?

Konu, 'Single Speed ve Fixed Gear Bisikletler' kısmında Mehmet Keten tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet Keten

Mehmet Keten Forum Bağımlısı

Seviye:
    arkadaşlar son günlerde bu fixed olayına iyice kafayı takmış birisi olarak yeni toplıyacağım bisikletimin fixed olmasına karar vermiş bulunuyorum bu konuda diğer fixed kullanan değerli arkadaşlarımın değerli yorumlarına özellikle arka göbek hakkındaki bilgi ve tecrübelerine çok ihtiyacım var evet şimdi geçelim bu konu hakkında merak ettiğim sorulara.

1:kaset göbeğe fixed kit nerede bulunur ?
    2:fiyat ne kadar olur ?
    3:kaset göbek dışında ülkemiz şartlarında ucuz maliyetli bir fixed göbek bulunabilirmi ?

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Surly'nin böyle bir ürünü var, fiyati yaklasik 80 €. Bu fiyata bunu alana kadar 50 $ civarina Formula fixed gear göbegi ABD-eBay'den alip, normal sartlarda kullanirisiniz. Ne de olsa öyle veya böyle bu ürünü yurtdisindan satin alacaksiniz.

3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Halil cevap vermiş aslında -

Ebay yada benzeri siteler üzerinden başlangıç seviyesi göbekler alınarak bu iş temiz bir şekilde çözülebilir...

Bu anlamda ilgilenirseniz . fotoğraf ve bilgi ekleyebiliriz...

4. Mehmet Keten

Seviye:
    kaset göbeklere pullar dizilerek yapılıyor bu tip kiti nereden bulabilirim.

5. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    O "Fixed Gear" degil, "Single Speed" yani vitessiz-tek disli dönüsüm kitidir. Onlar da 25 $ seviyelerinde olur genelde.

Bir iki sorunuzdan daha emin olamamistim, simdi ben sorayim.

Sizin istediginiz sey vitessiz bir bisiklet yapmak mi, yoksa "Fixed Gear" dedigimiz, arka dislisinda, pedal cevirmeyi biraktigimizde tekerlegin özgürce dönebilmesini saglayan "Freewhell" sisteminin bulunmadigi bir bisiklet yapmak mi?

6. Mehmet Keten

Seviye:
    istediğim şey tam olarak bu sistem sanırım ülkemizde bunu yapmak veya bulmak kolay gibi bu tip kullanan arkadaşlar var çünki :)

7. Mehmet Keten

Seviye:

8. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Bu "Single Speed" yani vitessiz, tek dislili bisiklet örnegi. "Fixed Gear" yani "Sabit disli" olayi ise bambaska birsey.

9. Mehmet Keten

Seviye:

10. Mehmet Keten

Seviye:
    ok teşekkür ederim sanırım 2 olayı birbirne karıştırdım :) şimdi anlıyorum tam olarak ne yapmak istediğimi kullanmak istediğim sistem budur nasıl temin edebilirim ?

11. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Forumda bir ara 2. el olarak satiliyordu, ilan hala duruyor mu bilmiyorum. Onun disinda "Single Speed Converter" olarak ararsaniz, internette yurtdisi kaynakli sitelerden temin edebilirsiniz.

12. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Halil konunun ismini değiştir arzu edersen ; başlık yanıltıcı olmasın daha sonraki aramalar için.

13. Mehmet Keten

Seviye:
    çok teşekkür ederim ülkemizde bulmak zor olsada bol bol arayıp araştırmam lazım bakalım bulabilecekmiyim bulursam tekrar sizlerle paylaşacağım.

14. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Bu arada bu sistem öyle cok da yapilamayacak bir sistem degil, "Chain line" denilen, zincirin izledigi yolu iyi belirlerseniz eski bir rubleden tek disli söküp, kendiniz uyduracaginiz halkalarla, bu zincir yolunu sabitleyip, disliyi takip, eski bir vitesten de gergi yaparak kullanabilirsiniz.

Halil, basligi degistirdim de simdi de garip oldu :) Sanki arkadas "SS" istiyormus, bir "FG" anlatmisiz gibi :)

15. Mehmet Keten

Seviye:
    evet aklıma gelmedi değil standart bir kaset ruble dişlisini kullanmakla olur ise bence bunu kendim bile yapabilirim aradaki pullarıda bizim burada aluminyum market var onlarda her türlü büyüklük ve kalınlıkta aluminyum borulardan kestirebilirim veya çelik civatada olur kafama takılan tek şey arka vites veya herhangi bir gergi kullanmadan olurmu olmaz ise neden olmaz ?

16. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Gergi kullanmadan yapmak icin, arka tekerin takildigi yuvanin zincirin gerginligini ayarlayabilecek sekilde, yani oynar olmasi gerekir. Ama güncel tüm bisikletlerde arka tekerlegin oturacagi yuva bellidir ve zinciri, tekerlegi geri cekmek sureti ile germek mümkün degildir. Bu nedenle de gergi sarttir.

Doruk Atay bunu beğendi.
  17. ujur

ujur Bisikletkolik

Seviye:
    ucuz yollu arkayı tek dişli yapmanın yolu 2.el shimano veya sram kasetlerin dişleri arasındaki halkarı kullanılarak yapmaktır. üst modeller hariç alt model kasetlerde bulunur genelde. 8li kasette 5 adet 9lu kasettede 6 adet bulunur tahminimce iki tane 8li kasetin arasındaki bu parçalar sizin işinizi görücektir ve kasetteki istediğiniz büyüklükteki dişliyi takabilirsiniz. böylelikle single speed i ucuz yoldan elde etmiş olursunuz. gergi mutlaka olmak zorunda, gergiyi ise yurt dışından temin edebilir veya herhangi bir aktarıcıyı kullanarak yapabilirsiniz. ancak aktarıcı taktığınızda zincirin çok kısa olması gerek böylelikle aktarıcıda normalden çok gerilerek hareketsiz kalıcak ve ne ses nede sallantı yapıcak. aktarıcının üstündeki ayar vidaları ile aynakollun hizasında ayarlıyıp çok güzel bi single speed setiniz kullanılmaya hazır olur.

HaliliOzturk bunu beğendi.
  18. Mehmet Keten

Seviye:
    değerli yorumlarınızla beni bu konuda çok bilgilendirdiniz arkadaşlar teşekkür ediyorum ortaya çıkan single speedimi sizlerle paylaşacağım yaklaşık 1 ay sonra inşanlah.

19. GokhanAK

GokhanAK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    Şevkinizi kırıyor gibi olmayayım ama SS bisiklet yapmanın bir anlamı yok.

Vitesi size uygun endekse alıp, daha onra kendinize söz verip vitesi hiç değiştirmeden binerseniz bisikletiniz en kısa yoldan ve masrafsız bir şekilde SS olur. Baktınız hoşunuza gitti vites kollarını ve kablolarınıda söker atarsın. Sadece ruble ağırlığını taşımış olursun. Bu tür aparatlarla boş yere vakit harcamamış ve uğraşmamış olursun.

Bende SS için heveslenirdim ama Fix'e bindikten sonra ne kadar gereksizmiş onu anladım.
    Ne varsa sabitte var arkadaşlar. Dedimya Fix'e binmek varken SS anlamsız.

Gökhan

NightHawk bunu beğendi.
  20. Mehmet Keten

Seviye:
    bence 2 sistemde güzel sonuçta ikiside ayrı zevk ve kullanım şartlarına hitab ediyor ikisinden birinde karar kılıp toplamayı düşünüyorum kısmet ne olucak bakalım.