Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şile mi? BİR DAHA ASLA!

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında hüseyin ozan tarafından paylaşıldı.

1. hüseyin ozan

hüseyin ozan Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Günlerdir yapmak istediğim şile gezisine bu sabah 5 te başladım. kadıköy'den başladığım yolculuğumda ilk 30-40 km hiçbir sıkıntı yaşamadım. ta ki uzun bir yokuşun başında dinlenmek için gittiğim yanyana dizilmiş kahvaltı-restoran mekanlarına kadar. susuzluğun etkisiyle ilkine girdim ve 2 su istedim. görevlilerin suratından düşen bin parçaydı. sorduğum sorulara alamadığım cevaplar da cabası. zaten yokuşu düşünüyorum birde o tavırlar iyice moralimi bozdu. bende lanet gitsin diyerek yola koyuldum tam otoyola çıkacakken gözüme 4-5 tane yanan semaver takıldı.
    heme girdim ve çay var mı diye sordum. oldukça güleryüzlü işletme sahipleri halil amca ve eşi çok ilgilendiler. oruç olmalarına rağmen ben gözleme yerken ve çay içerken yanımda oturmaya devam ettiler. Halil amca diğer işletmelere kızgındı biraz. gözlemeyi diğerleri 7,8 liradan satıyormuş. kendisi 5 liradan satıyor. Mühim olan dost kazanmak diyor sanki 2 lirayla mı zengin olacaklar... sağolsun o enfes semaver çaylarından para almadı. bende torununa, yanıma aldığım aptonia barlardan bir tane verdim. halil amca ve eşinin sohbetinin verdiği mutlulukla yola koyuldum.(bu arada mekanın adı 58 yörük çadırı. halil amca ve eşi sivaslı olduğu için bu ismi seçmiş)

yolda yavaşlayıp laf atanlar bile moralimi bozamadı. ta ki arka lastiğim patlayana kadar. benimde yanımda sadece 1 tane yedek vardı. haliyle gerildim biraz. neyse galiba fazla hava basmışım lastiğin şekli bi garip oldu, korktum yemin ederim noluyo diye :D neyse indirdim havayı düzeldi biraz. zaten 50 kmden sonra yokuşları çıkamaz oldum. neyse ki decathlondan 60 liraya aldığım jel pedli tayt çok işime yaradı. hatta mucizevi bişey bitmeden gidin alın bence. turuncu afilli şekilli bir pedi var. ama şort altına giymek üzere tasarlanmış (http://www.decathlon.com.tr/-bisiklet-tayt-700-ort-balantl-id_8241509.html)

güç bela şile sınırlarına girdim. ancak bozulan count 8 sayacım iyice fıttırmama sebep oldu. son 10 km yi kaydedememiştim. son kavşağa girdiğimde ilginç birşey oldu. kavşakta kırmızıda beklerken yanıma bir araç gelip durdu. dönüp bakınca 4 tane kımıl zararlısı olduğunu gördüm. şöför abi abi diye seslenince dönüp baktım. sen niye bekliyon ki kırmızıda dedi. dalga geçer gibi. tövbe yarabbi şeklinde kafamı sallayıp yoluma koyuldum.(Bu arada unutmadan söyleyeyim. yol bisikletiyle gidecekler için, yolun bir noktasında genişletme çalışmaları var. bu nedenle emniyet şeridi 30 cm genişliğinde. ayrıca tonlarca çakılla dolu. bende tali yola girdim triban 3 ile :D)

sonra şile'ye gelince gördüm ki bu parazitlerden tonla var. kendi kendime bu işte bi yanlışlık olmasın derken bu parazitlerden biri bi tur versene deyince şile'nin bana göre olmadığına karar verdim ve yarım içinde otobüsle geri döndüm. yaklaşık bir ay sonra yapacağım çemişgezek turum için bu güzergahı kullanmayı düşünüyordum ama bir daha asla. ayrıca bir daha asla otoyollarda sürmeyeceğim. az kalsın bir minibüs tırı sağlarken :D emniyet şeridinde ki beni eziyordu. nasıl bir şey içmişse artık... neyse ki otobüste tanıştığım feridun amcayla bol bol sohbet ettik. bütün sinirimi stresimi aldı sağolsun.

aptonia bar nedir diye merak ederseniz, decathlonda bulabileceğiniz bir tahıl barı. decathlonun kendi ürünü, 6 lı paketi 5 tl. elmalı ve çikolatalısı vardı. şeker oranı normalin altında ve çok lezzetli içinde bolca b1 vitamini varmış. baya güzel bişeydi anlayacağınız.

tur sırasında kadıköy ilçe emniyetinden başlayarak toplamda 67 km de şileye vardım. ormanlar ve dağlar başladığında yokuşlarda başlıyor. ilk başlarda yokuşları tırmanırken çok rahattım ama suyu biraz fazla kaçırmışım. sonraları elde çıktım hep. kıyafet olarak kalenji koşu ayakkabısı, deniz şortu, pedli tayt. kalenji koşu termali(böyle vücudu sarıp sıkıştıranlar varya onlardan işte) onun üstünede beyaz tişört. yıllar önce aldığım buff ı taktım böcekler ağzıma girmesin diye. onun dışında bisiklet üstünde 750 ml lik 2 matara ve bir 500 ml lik pet şişede su taşıdım. Sanırım verebileceğim tüm bilgileri vermiş oldum. Yazının bütünlüğünün olmamasından dolayı sizlerden özür diliyorum...

2. Mustafae

Mustafae bekleyen seyyah

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Başınıza gelen talihsizlikler için geçmiş olsun. Keşke onları umursamadan kendi cahillikleri ile başbaşa bırakıp yolunuza devam etseydiniz. Malesef hemen her yerde böyle insanlar var ben artık duymuyorum bile.:)

3. Ozan Güneri

Ozan Güneri City cyclists

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bu gün mü gittiniz.

4. fatihtemizer

fatihtemizer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Geçmiş olsun..bence takmayın bunları.bitmezler çünkü.yoklar gibi devam edin.cevap vermeyin.yoksa hiç kullanmamak lazım bisiklet bunlardan ötürü..

5. hüseyin ozan

hüseyin ozan Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    evet bu sabah.

evet bu sabah.

6. Ozan Güneri

Ozan Güneri City cyclists

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
  7. MUSA Ç.

MUSA Ç. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Şile'de yaşayan ve her gün Şile'de pedallayan biri olarak konu başlığı beni biraz üzdü. karşılaştığınız tüm o insancıklar şehirden kopup gelenler. Yazın Şile ve benzeri tatil kasabalarına gelenler kendi mahallelerinde yap(a)madığı rahat ve salaş hareketleri buralarda hep yapıyorlar. aslında Şile çok steril bir yer. Ben 2006'dan beri Şile'deyim ve şehre geri dönmeyi düşünmüyorum.

8. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    şile-teke etabı ekim-kasım-aralık aylarında başlar,ve mart-nisan-mayıs ayları boyunca devam eder,bunun nedeni kartepe 1300 rakım içindir biz burada hazırlandık kartepeye ve de burada devam edeceğiz .bizi dudullu halkı tanıdı çünki hep aynı kişiler olduk ve meraklı insanlar sordu ağbi ne yapıyorsunuz her pazar burada diye bizde dedikki şile-tekeye kadar 58 km non stop pedal basıyoruz dedik sordular ne için yarışçımısınız ,hayır dedik amatör performans sürücüsüyüz, kartepeye hazırlanıyoruz 203 km bi günde 99 km sonra 16 km eğim çıkacağız ,dudulludan başlayarak direk ömerli oradan kömürlük köyüne saparak bıçkıdereden geçerek oruçoğlu köyünden darlığa girmeden tekede bitiririz işi ,6 adet eğimlerde durulmaz son rekorum 2 saat 45 dakika bunun faydasını aynen topçular -suadiye köyünde gördüm orada 58 km ama eğim fazla yok idi 2 saat 25 dakikada gittim son derecelerim bunlar kartepe sözün bittiği yer olacaktır ve de istanbuldan herkes oranın bi tadını alacaktır ha nerede antreman derseniz şile eğimlerinde adres bellidir şile -teke, ekip pek buradan vazgeçmez bura bize kartepeyi kazandırdı bu sıcak aylarda antreman olmaz şile beklesin ekimde orada olacağız ve de tek araç olmayacak ,,,dönüşüde aynen darlık üzerinden alırız darlık eğimleri-ovacık köyü mudarlı köyü ve göçbeyliye girmeden formula istikamet ve de aydostan direk d-100 den bostancı 140 km ...

9. verisakeet

verisakeet Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Felt
    Seviye:
    Sesli guldum :)

10. Berkay*

Berkay* Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yazınızı keyif ve üzüntüyle birlikte okurken dikkatimi triban 3 çekti. :D Yeni bisiklet almayı düşündüğüm için bu bisiklet hakkında görüşlerinizi kısa da olsa yazabilir misiniz? Bir de sitesinde 2 farklı modeli var triban 3'ün sizdeki bunlardan hangisi?

11. Tunakan Önen

Tunakan Önen Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Şu araçlarından laf atanlar,aşalayanların gelip yüzümüze söylecek yürekleri varmıdır acaba merak ediyorum.

12. 3rsin

3rsin Üye

Bisiklet:
    Atala
    Seviye:
    uzerinde kac kilo var senin? ben okurken yoruldum, normal yokuslari cikamaman. ben forma-tayt,para + 500ml su disinda hicbirsey tasimiyorum. ayrica bisikletliye kimse dikkat etmez senin etrafina dikkat etmen gerekir.

13. hüseyin ozan

hüseyin ozan Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    100 kiloyum hocam ben 100 :D 80 kilo olan birinin, bisikletine 4 tane 5 litrelik yükleyip öyle çıktığını düşünün :D

Bende ki yeni modeli yani beyazı. kırmızı bir önceki senenindi sanırım. kırmızıda sora sistem ve karbon maşa var. ben microshift vites istediğim için beyaz olanını aldım. 2 sinden hangisini beğeniyorsanız onu alın bence ahım şahım bir fark olduğunu düşünmüyorum.

14. mahmutuzun

mahmutuzun Üye

Seviye:
    çok güzel tebrikler ama fotoğraf göremeyince bana yavan gelio keşke bikaç foto çekseydiniz.
    canınızı sıkan kımıl zararlılarına alışmak gerekiyo ve birde tek görürlerse takılıyolar 3, 5 kişi olduğunuzda çekiniyolarmı ne ses etmiolar :)

15. tekkir

tekkir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Gerçekten şu 4 x 5 litrelik yüklenme örneği olayı daha iyi idrak etmemi sağladı. Hakikaten zor şey şu kilo mevzusu.. Ben de 83 - 85 aralığında takılı kaldım, çıkıyorum inemiyorum bir türlü :)

16. Sinan Ş

Sinan Ş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    bahsettiğin taytı bende almıştım,hayatımda ilk defa 100km turuna çıktım forumla,şile-saklı göl turuydu.H
    Yaklaşık 8 senedir bisiklete binmemiştim,bisiklet 2-3 haftalıktı,ben doğru düzgün sürmemiştim bile,kıç alışmadan o kadar yol tepmeme,ve sedonanın daracık selesinde oturmama orağmen,sürüş sırasında çok az ağrı oldu.
    dönünce heralde 2 gün oturamam diyordum ama hiç sıkıntı yaşamadım gerçekten,tavsiye ederim.

17. hüseyin ozan

hüseyin ozan Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ben de keten pantolonla sürüyordum önceden. Pantolonun dikiş izleri resmen bacaklarımı kesiyordu. taytın bu kadar işe yarayacağını tahmin etmemiştim. Cidden bisikletten aldığım hazzı iki katına çıkardı desem yalan olmaz.

18. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    kimselere aldırmam uzun tayt yazlık giyerim çünki tayt adamı öyle bi rahatlatırki ayrıca yazın kısa eldiven şart ,üste kesin yazlık bisiklet forma lazım ,tabi kasksız olmaz ,ama ben genelde yazın kısa mesafe yaparım orada erenköy-kadıköy arası olur kep takarım ama asla sürat yapmam ,zati minibüs caddesinin kaldırımları on numara oldu orayı hasanpaşaya kadar takip ederim tek araç ile sorunum olmaz dönüşte minibüs caddesinin kaldırımları bağdat caddesinin kaldırımlarından daha güzel oldu ayrıca araç çıkmaması için sıra sıra taşlar var ,işin sakat tarafı sağı takip ederseniz minibüs veya başka bi araç sıkıştırırsa sağa düşme olayında mazallah o taşa kafa değer ise ölüm ile sonuçlanır bu yüzden kaldırımları seçiyorum

19. hüseyin ozan

hüseyin ozan Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    En iyisinin yapıyorsun abi zaten şehir içinde sürat yapmaya gerek yok ki en yavaş halimizle bile gitsek trafikten daha hızlı gidiyoruz :D

20. Cycmode

Cycmode Life Behind Bars

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    Geçen ay Kudret abi ve Bülent abi öncülüğünde 27 kişilik bir grupla şile saklı göl turu gerçekleşti.Gece eve geldiğimde 157 km geride bırakmıştım. Lastik patlaması vs bu işin tuzu biberi ayrıca keyif kaçıran tipler hayatın her alanında karşımıza çıkıyor aldırış etmeyin. Ayağınıza sağlık, bir daha asla demeyin bir dahakine birlikte gideriz belki. Bu tip kondisyon gerektiren tur öncesi antreman şart aman ihmal etmeyin...