Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sıkışan balata nasıl açılır?

Konu, 'Frenler' kısmında hashus1099 tarafından paylaşıldı.

1. hashus1099

hashus1099 Deprem Dede

Adı:
    hashus1099
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    merhaba. 500 km'den uzun bir tur yaptım ve sorunu en sonunda otobüsün bagajında yaşadım.
    ön tekeri söktükten sonra somun (artık bozuk yıoldan mıdır bilmem) düşmüş ve farketmemişim. valizler jantları mahvedecek diye kahrolurken bir şey olmadığını görüp sevinince bu ayrıntıyı atlamışım. zor koşullarda 2 metro aktarması yaptıktan sonra tekerleğin çıktığı bir anda da frene basmış bulundum ve balatalar sıkışmış durumda.

bunu kendim, evde açabilir miyim? günlerin uykusuzluğunu yatakta atmayı beklerken, şu saatte huzurum iyiden iyiye kaçtı, üzerine bir de 1.5 km bisikleti omzumda taşımak zorunda kalınca başka şeyler de eklendi malesef.

2. Melih Çolak

Melih Çolak Cyclist ♥

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    benimde başıma gelmişti ben balataları söküp pistonları geri ittirmiştim sert bi cisimle düz uçlu tornavida olabilir yada balatalar takılıykende deneyebilrsin iki balata arasını ince uçlu bi cisimle açmayı

hashus1099 bunu beğendi.
  3. hasancanerdogan

hasancanerdogan Kıdemli Üye

Adı:
    Rize
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    hocam once balatalarını feda et pıstonları zedeleme balatalar uzerındeyken arasına duz tornavıdayla gır ve kalıperı kastır bıraz daha acıldıktan sonra daha buyuk bır tornavıdayla yaparsan rahat yaparsın bırdee ıyıcene sıfırlamıs olduguna emın olmalısın cunku suanda hava yaptırmıs olabılırsın

hashus1099 bunu beğendi.
  4. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @hashus1099
    Derin nefes alin ve sakin olun! Buyutulecek birt sorun degil :)
    Yag sizmadiysa sisteme hava girmesi, hava yapmasi gibi bir sorun olmaz.
    2 yontemde belirtilmis:
    1.- Balatalar uzerindeyken, 2 balatanin arasina tornavida çakı vb. bir cismi, balatalari zedelemeden yavas yavas aralarina sokup esneterek balatalari acin. Daha sonra yan yuzeyini bastirarak 2 balatayi ve dolayisi ile pistonlari geri itin.
    2.- Isterseniz balatalari sökün ama cok sıkışmışlarsa zorlanabilirsiniz. Pistonlar arasinda otomatik olarak bir bosluk kalacaktir. Pistonlari yuzeyi genis lastik levyesi vb. bir cisimle zorlayip iterek yerine oturtun ve balatalari takin.

Bu işlemlerin çatlak, yağ sizmasi vb. bir sorun yoksa hicbir zarari olmaz. Tekeri takip fren koluna ilk bir kac basışınızda frende boşluk varmış gibi olabilir ama paniklemeyin. Birkac fren kolu pompalaması ile normale dönecektir ;)

geziniyo ve hashus1099 bunu beğendi.
  5. Muhittin Cihan

Muhittin Cihan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Daha dun basima geldi :) Tam da dusunuyodum frene basmamaliyim diye ama ayagim takildi fren koluna,bisiklet ters oldugu icin.Metal zarf acacaği ile kolayca actim ben.

hashus1099 bunu beğendi.
  6. hashus1099

hashus1099 Deprem Dede

Adı:
    hashus1099
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    herkese teşekkürler.

@suat akman
    bisikleti ters çevirmemeye özen gösteriyorum, ancak bu işlemi yaparken ters çevirirsem bana daha bir kolaylık sağlayacağını sanıyorum. bu sırada hidroliğe hava aldırır mıyım peki?

suat akman bunu beğendi.
  7. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @hashus1099
    Bisikleti ters cevirdiginizde hava aldirmazsiniz. Ancak sistemde ve fren kolundaki haznede yeterince yag yoksa ve hava boslugu varsa bu yer degistirerek kalipere giderse fren hava yapmis olur.
    Su ana kadar bisikleti ters cevirdiginizde vs. bir sorun olmadiysa simdiden sonra da olmaz!

hashus1099 ve geziniyo bunu beğendi.
  8. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    Şahsen vereceğim önerileri @suat akman vermiş...Tamamen katılıyorum dediklerine... :)

suat akman bunu beğendi.
  9. hashus1099

hashus1099 Deprem Dede

Adı:
    hashus1099
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    @suat akman evet bugüne kadar bir sorun yaşamadım ters çevirdiğimde. teşekkürler.

suat akman bunu beğendi.
  10. NewStyle

NewStyle Evli Bisikletli Çocuklu

Adı:
    Tuncay
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Ben temizlerken ters çeviriyorum 3 gün ters kaldığını biliyorum hiç sıkıntı olmadı