Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sıkıntılı seçim süreci

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında umutgungor tarafından paylaşıldı.

1. umutgungor

umutgungor Yeni Üye

Herkese merhaba.

Oldukça uzun zamandır bisiklete uzak kaldım ve yeniden başlamak istiyorum. Eskiden alternatif maalesef bugün olduğu kadar fazla değildi. Bisan ve Belde firmaları ne üretiyorsa onunla sınırlı kalınıyordu. Araştırmaya başladım ve benim bilgi düzeyimin bugünün koşullarından oldukça geri kaldığını farkettim. Bana bisiklet seçimi yapmamda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Kriterlerimi şu şekilde belirtebilirim:

1- Şehir ve tur bisikleti almayı düşünüyorum. (Asfalt yolda kullanacağım)
    2- Boyum 1.74m. (Kadro seçiminde oldukça önemli olduğunu gördüm.)
    3- Kilom 117 (Kadro, lastik ve jant seçimi açısından önemli, lastik ve jant konusunda malesef detay bulmak oldukça zor ve bisikletlerin üzerinde gelen lastiklerin bu kiloya pek uygun olduğunu sanmıyorum.)
    4- Bütçe olarak maximum 1200TL'ye çıkabilirim.

Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim.

2. Gürhan

Gürhan Yeni Üye

Seviye:
    bende gecen sene 114 kıloyken ılk bısıkletımı almıstım. o zaman kadronun ne kadar agır olursa o kadar saglam olucagını dusunuyordum ve whistle mıwok 1162d almıştim( bütcemin el verdigi ımkanlar cercevesınde). ama cok pişman oldum bısıkletın agırlıgı + benım kılom baya bir sıkıntı yaşatti. anlıyıcagınız hafıf ve kadrosu saglam bır bısıklet alın parcaları ılerkı zamanlarda degıstırırsınız. ve ufak bır kilodaş tavsıyesı :) kılo verıceksınız mutlaka ve bu kılo verme olayları fazlalaştikca yol bısıkletı almam lazım fıkrı olusucak kafanızda ve gece ruyalarınıza gırıcek o yuzden ılk bısıkletınıze fazla para harcamayın bence :)

3. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bütçeniz gayet güzel bana kalırsa ve bu bütçede çok fazla seçim şansınız var. Aşağıdaki modelleri bir inceleyin derim ben ;)

Giant Roam 1
    Carraro 915 D Ambiez
    Sedona 311
    Sedona 321
    Ghost Croos 1300
    Scott Sportster 60
    Cannondale Quick 4
    Cannondale Quick 5
    Trek 7.1 Fx

Gökhan Ö. bunu beğendi.
  4. ilker çelikcan

ilker çelikcan Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba,
    Sanıyorum, kilonuz, bisikleti zorlamaz, nazik ve dikkatli kullanırsanız pek problem yaratmayacaktır.
    110 kilo civarındaki arkadaşım 650 liraya aldığı Drag Grand Canyon ile şimdiye kadar bir sorun yaşamadı.
    Çoğu bisiklette 100 - 110 kilo sınırı olsa da bu hesaplamalara bisikletin maruz kalacağı darbeler de dahil ediliyor.
    Kilo verinceye kadar kaldırım inişleri, tümsekler ve çukurlardan kaçınırsınız ya da en azından yavaşça geçersiniz, yanınıza fazla ağırlık almazsınız.

Bisiklet tavsiyesini Tamer Bey yapmış, ben Sportster 40 kullanıyorum ve memnunum.
    Seçim sizin zevkinize kalıyor.
    Kadro boyu gerçekten önemli, bisiklet markalarının internet sitelerinde genelde hangi boy için hangi kadro ölçüsünün tavsiye edildiğini gösteren bir tablo bulunur.
    İstediğiniz marka - modeli belirledikten sonra bu tabloya göre ölçüye karar vermeniz sağlıklı olacaktır.

5. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    İlker Bey güzel bir konuya değinmiş, kadro boyu kesinlikle çok önemli. Ayrıca Sedona 331 ve 341 modellerini de yazmayı unutmuşum onları da inceleyebilirsiniz.

6. umutgungor

umutgungor Yeni Üye

İlgilerinizden dolayı teşekkür ederim. Lastik konusunda özellikle Schwalbe'nin daha detaylı bilgilerine ulaştım. Tamer beyin verdiği bisikletlerin nedereyse hepsini incelediğimde üzerlerindeki lastiklerin en fazla 100kg.'a kadar yük sınırı olduğunu gösdüm. Bu sebepten endişelendim. Şayet dediğiniz gibi darbe odaklı biçimde bu yükler hesaplanıyorsa benim özellikle başlangıçta süreceğim parkur komple asfalt ve herhangi bir büyük kasis durumu söz konusu olmadığından beni kurtarır diye düşünüyorum. Özellikle üzerinde durduğum modellere gelince:

Sedona 341
    Giant Roam 3
    Univega Terrano 300 (CR-7300)

Bu bisikletlerin arasında kararsız kalmış durumdayım. Daha başka fikirleriniz olur ve bildirirseniz memnun olurum.:)

7. Engin Turan

Engin Turan Yeni Üye

Seviye:
    Univega 7100 kullanıyorum, 7300 modeli üzerindeki donanıma göre fiyatı uygun. Hidrolik disk fren var, yanlış hatırlamıyorsam vites donanımı deore olması lazım.

8. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye: