Şikayetlerimizi Salcano'ya Ulaştırıyoruz.. (satış öncesi - satış sonrası)

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
Arkadaşlar .. (link) konulu forum başlığı altında @Canince arkadaşımızın bir parça ile sorunu üzerine açtığı konu başlığı üzerine, büyüyen konuşmalar sonucu böyle bir konu başlığı açmaya karar verdik. Aldık önümüze klavyeyi. Kendim de bir Salcano xrs 040 yol bisikleti kullanıcısı olarak, bu markanın bazı durumlarından şikayetçiyim ve beni biraz sıktığı zamanlar olmuştur. Zaten xrs 040 konusunu incelerseniz çoğu insan üzerinde makul fiyata gelen sora set yüzünden almış ama bisikletin diğer parçalarındaki sıkıntılar yüzünden bisiklet efsane oldu.

Bizim yaşadığımız sıkıntı hiç düşünülmeden takılmış geometrisi bozuk, bir türlü ayar tutmayan gidon. 2014 lerde çok ağır ve işçiliği çok kötü olan jantlar.. ( Birleşim yerinde resmen açıklık var, fotolarda gördüm..) 2015 lerde akıcı olmayan ismi cismi belirli olmayan göbekler. Ucuz olsun diye 10 tl lik qr sistemli, bir arka jant olmaması. Arkanın qr olmasının seri üretimde çok bir masraf olmayacağını düşünüyorum. Özensiz işçilik. İşten anlamayan bayiiler. Bisikleti aldığımda resmen hava yoktu lastiklerde 110 psi olması gereken lastiklerde.. Adam Gidona beyaz diye bir bir strech film çekmiş sağolsun.. Benim de, bilgisizliğim yüzünden ilk gün 3 km de tabii ki lastik patlattım. Bir de yanlarında çırak tadında bir çocuk verdiler, bisikleti taşıyıcıya takmaya gönderdiler, sırf pahalı bisiklet sattılar ya bahşiş için.. :)))

Buradan Salcano bayiilerinin ne menem bir mantıkla işletildiğine dair kanı oluşmuştur sanırım. Oysaki Salcano bayiilik vereceği adama temel bir eğitim vermeli en azından.. Bisikleti bana satan çocuğa ''Bisiklete biniyor musun? '' diye sorduğumda .. Yanlızca gülmüştü.. Yok öyle bir durum yani.. Şimdi temel bakımını kendim yapıp, ileri düzey ince ayar bakımları için başka bir bisikletçiye parası karşılığı yaptırmalıyım. Bu tabii ki de, aldığım bisikleti garanti dışı bıraktı. Bisikleti aldıktan sonra tadına varmak için 550 tl daha harcama yapmak zorunda kaldım. Bir de Salcano kendine iyi bir tasarımcı tutsun. Çoğu insan heryerinde buram buram Salcano yazan çocuk bisikleti renginde bisikletler istemiyor.

Müşterilerin şikayetlerini kaile alan bu doğrultuda kendine çeki düzen veren. Bir sonraki ürün gamını ona göre tasarlayıp üreten, bilinçli bir firma herkesi memnun edecektir. Bisikleti sattıktan sonra da, ürünleri ile ilgilenen ve şikayetleri ciddiye alan, sorunlara çözüm üreten bir firma herkesin gözünü doldurup, benzer f/p ürünleri ile eminim tartışmasız 1 numara olacaktır. Ben yine de, TÜRK firması olması nedeni ile ve düzenlenen bisiklet organizasyonlarında sponsor görevi görmesi ve Türkiye'de bisiklet sporunun gelişmesine katkıda bulunması sebebi ile bu markanın var olması gerektiğini düşünüyorum. Umarım bu yazı ve düşündüğümüz ilgiyi bulur ve gerekli yerler gereken mesajları almış olur. @Uğur Recep AKGÜL , @ahmtayd , @Angel , @erekarteks , @oktayakgoz , @Isabado , @whereismywings , @lealtad ...

Scudo

Canince

Daimi Üye
Tepki
450
Bisiklet
Kron
Ben salcano firmasının bisikletlerini araştırırken bir abime danıştım kendisi bu işin içinde 30 yıldır yarış koşuyor güzel bir takımda antrenör bana salcano alma dedi , niye diye sorduğum vakit ise bana esneme oranlarından filan bahsetti aslında salcano benim için orada bitmişti fakat tiagra setin altına düşmemem gerekir diye düşünüp maddi durumlarda buna yettiği için Salcano xrs 030 taigra 2015 sahibi oldum.
Bisikleti sipariş etmek üzere salcanoyu aradım bisikletin stokta olmadığını+hiçbir yol bisikletinin stokta olmadığını belirttiler keşke burada bu bir işaret deyip dönseymişim ;) Konya yk bisiklette 54 cm 2015 model xrs 030 tiagrayı buldum ve hemen sipariş ettim 1 günde geldi :) Çok sevinçliyim kutuyu alıp salcano servisinin yolunu tutuyorum,servise varıyorum ustaya bir bakıyorum yaptığı işe bir bakıyorum ve o an güven 0 , bisikleti bugün kuramayacağını yarın getir yarın kuralım cevabını alıyorum :) bisikleti kendim kurabileceğimi garanti olayının devre dışı kalmaması için buraya getirdiğimi söyleyince tamam kur burada diyor ve kuruyorum :) Kurarken maşa ve kadro arasında olan yerde boya hataları olduğu gözüme ilişiyor(İlerleyen günlerde qr mandalları sıkıştırdığım kadro yerindede boya kalkmaları oluyor) ve moralim bozuluyor :( Sıra geliyor gidon sargısı daha önce hiç sarmadım tecrübe yok :) onu evde video izler sararım diye düşünüyorum ve kenara bırakıyorum,sıra geliyor tekerlere hava basmaya birde ne göreyim ki psı değerli bir pompa yok hava basılıyor elle kontrol edilerek (ilk gün bu yüzden teker patlatıyorum) ,vites ayarı bozuk ustadan rica ediyorum bir ince ayar yapmasını bakıyor bu iyi kardeşim daha ne istiyon diyor eyv diyorum :eek: (Ustaların işi gereği eli yağlı bunu kınamıyorum kirli demiyorum ama gidon sargısı beyaz,bisiklet beyaz nereye dokunsa izi geçiyor olur evde silerim diyorum) :) neyse ona da evde uğraşalım diyorum ve bisikleti alıp çıkacakken 1 ay sonra bakıma getir bakım yapalım diyor :) bisikleti alıp çıkıyorum.
Bundan sonra bir daha o servisin yolunu tutmuyorum (özel anahtarların hiçbiri yok zaten bu tip servislerde) işimi tanıdık bir bisikletçi ile hallediyorum buda bana +masraf olarak dönüyor :)
Bir gece sürüşü sırasında Kadro kulağını kırıyorum ve ondan sonraki gün servise uğruyorum parçayı istiyoruz tam 1 ay oldu ve daha gelmedi.
Eklemek istediğim kadronun boya kalitesi hakkında bezle silerken tırnağım bezin arkasında olmasına rağmen kadroda kılcal çiziklere yol açabiliyor :(
Salcano'nun tiagralı bir bisikleti 2350 tl liste fiyatı ile vermesi lütfen sizi cezbetmesin , Varsın claris olsun satış sonrasında bisikletinin arkasında dursun alırken buna dikkat etmekte fayda varmış :acpsnr:
Bu yazıdaki amacım kimseyi kırmak yada incitmek değildir bilgilendirmektir lütfen bu yazdıklarıma dikkat edin.
Almayın Aldırtmayın.

IMG_20150824_160047.jpg IMG_20150922_140017.jpg IMG_20150922_141719.jpg

ahmtayd

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Ahmet
Bisiklet
Carraro
Şikayet1: Taktıkları gerizekalı gidon

• Beğen
Tepkiler: THE DAME

THE DAME

Üye
Tepki
62
İsim
Taha
Bisiklet
Salcano
Ben de 2015 model xrs 040 kullanıcısı olarak aynı sorunlardan muzdaribim ve Salcano'nun satış sonrası hizmet ve tasarım üzerine daha çok eğilmesinin hem kendi çıkarlarının,hem de müşterilerinin memnuniyetlerinin yararına olacaktır diye düşünüyorum

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
İsim
Yusuf
Ng650 kullanıyorum keşke ikinci el bir alet alsaymışım. Çok daha iyi olurdu :( O paraya yine f/p ürünü değil. f/p oranında düşük kalıyor birbirimizi kandırmayalım lütfen.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Canince Boya kalkması konusundaki şikayeti daha önce @Saturn adlı üye de belirtmişti. Onun bisikleti de yeşil beyaz 030 tiagra ve özellikle maşa ile kadronun birleşim yerindeki boya kalkmalarından şikayetçiydi.

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
İsim
Yusuf
Sizin yine boyayla ilgili sıkıntılarınız var. Benim maşadan yağ akıyor, sonra fren yaptığımda ön teker göbekten yana doğru kayıyor ve düzgün frenleme yapamıyorum. Sonra adamlara gidiyorum söylüyorum durumu böyle bin diyorlar :koptum:

• Beğen
Tepkiler: Canince

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Edit: Ortak şikayet noktalarından biri boyanın kalitesizliği,

Edit: Benim sorunum tamamiyle satış öncesi ve sonrası hizmetle alakalı. Servis hizmeti veren çoğu bisikletçinin teknik anlamda yeterli kapasitede olduğunu düşünmüyorum. Kendi servisimin iyiniyetinden hiç şüphem yok ve özellikle garanti kapsamındaki parça temini hususunda çok yardımcı oluyor. Örneğin birkaç konuda daha belirttim ancak burada da yazmak istiyorum hollowtech ya da gxp göbekleri sökecek bir göbek anahtarı serviste yok ve bugün elime geçen 36253 dosyayı görüntüle bu ürünü ben temin etmek durumunda kaldım. Salcano firma olarak bölge sorumluları belirleyip, bu bölgeler dahilindeki servisleri gerek malzeme yeterliliği gerekse teknik bilgi anlamında denetim altında tutmalı ve yılın belli dönemlerinde o yıl piyasaya sürülen ürünler hakkında bilgi verme amaçlı toplantılar yapmalı. Yani koskoca bir şirketten bahsediyoruz. Kalite standartlarını yakalama adına bunlar mutlaka yapılmalı.

Canince

Daimi Üye
Tepki
450
Bisiklet
Kron
@Onur YCL benim servisimde bana çok yardımcı olmak istiyor ama bilgisi yok, HOLLOWTECH orta göbek anahtarıda olsa bu seferde yine kullanamaz çünkü teknik bilgisi yok salcanonun servislere kapsamlı bir eğitim vermesi gerektiğine inanıyorum .
Servise gidiyorsun gidon,sele,kadro,ruble,aynakol diyorsun ek olarak dümen,oturak,şasi,arka kaset,ön kaset şeklinde çevirmen gerekiyor :(

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Edit : Arkadaşlar bu topik Salcano hakkındaki genel şikayetlerimizi yazıp bir şekilde onlara ulaştırabilmek adına açıldı. Bu sebeple forumda tanıdığınız salcano kullanıcılarını etiketleyerek konuya davet edebilirsiniz. Daha şimdiden ortak sorunlar artıyor. Mesela boyanın kalitesizliğini ve servislerin teknik anlamda ve malzeme çeşitliliği bakımından yetersizliğini vurguladık.

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
İsim
Yusuf
@Canince
Teşekkürler, sizede geçmiş olsun. Sizin durum daha kötü. Benim ki Allaha emanet :D

• Beğen
Tepkiler: Canince

hemrefb

Üye
Tepki
15
İsim
Emre G.
Bisiklet
Salcano
Şuan için bisikletten yana bir sıkıntım olmasa da servis ve müşteri hizmetleri kalitesizliği ön planda benim için.
Bisikleti ilk kurulum için servise götürdüğümde adamın ben kurulum kuponu falan tanımam parayla kurarım git istediğin yere şikayet et demesi,
Bu konuyu müşteri hizmetlerine iletmem neticesinde utanmadan o servise değil öbür servise götürecektin demesi ve benimle konuşurken iş arkadaşlarına dönüp '' Uff piştim sıcaktan halime bakarmısınız şu klimayı açın vs. vs.'' konuşmalarını yapıp beni o sıra hatta bekletmesi gibi nedenlerden ötürü bende şikayetçiyim ama ne fayda. Firmanın üst düzey yetkililerinden birine de bu konuyla ilgili bilgilendirme yaptım ama o kişide aynı günün mesai bitimine kadar ilgilendi daha da mail veya telefonla bana ulaşmadı.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@hemrefb Bu şikayetleri toplu olarak iletip ufak da olsa bir farkındalık yaratma peşindeyiz. İlginiz için teşekkürler.
1) Teknik servis yetersizliği 2) Müşteri hizmetleri problemi 3) Boya şikayeti

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ille de grupset diyen arkadaşlara hep diyoruz, kadro önemli diye. Varsın Claris olsun, 2200 olsun, ama kadro kaliteli olsun.
Bir süredir düşünüyorum bir bisikletçi dükkanı açsam mı diye, demek ki dükkanı açınca bir de Salcano yetkili servisliği alsak, epeyce müşterimiz olacak. :)

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
@Yusuf !!WOW!! Yuh.. Ben şanslıymışım O zaman.. ! Walla bu bisiklete bir süre bineceğim zira taksitle aldım daha borcu bitmedi ama gerekli parçalar değiştikten sonra severek biniyorum.. Daha da binerim.. Ama garanti felan kalmadı, birşey olursa uğraş dur.. Geçen Erdoğanlar bisiklete gittim Cube lar çok hoşuma gitti..

@hemrefb
Bence kendileri de ne sattıklarını biliyorlar ve ilgilenmek istemiyorlar..

Bu arada Salcano bayiisi olarak bildiğim ve, ustalığı olan, bir durum olduğunda çözüm getirebilecek tek bayii Ankara için konuşuyorum Doğa Bisiklet'tir.. Arkadaşıma Salcano'nun bir şehir bisikletini aldık.. İlk kurulumunu, ince vites ayarlarını yapıp öyle teslim ettiler.. (link) Buranın sahibi tam anlamıyla donanımlı bir bisiklet ustası. Mağzaları büyük ve her türlü yan ekipman ve yedek parça da bulunabiliniyor. Ankara'da ki arkadaşlara duyurulur..

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
Kurulum esnasında servislerin ek ücret istemesi de can sıkıcı oluyor. Bunlar düzelmez umudum yok açıkcası.

hakan64

Forum Bağımlısı
Tepki
543
İsim
hakan
salcano alırken sadece ucuz olduğu için ve bakımını kendiniz yapabileceğiniz için alın, garantiden ücretsiz bakım falan düşünmeyin derim. zaten 2 bakımdan sonrası her markada ücretli

• Beğen
Tepkiler: amoush00

Canince

Daimi Üye
Tepki
450
Bisiklet
Kron
@S.Koca Kurulum denilen olay iki vida sıkılması arkadaş zaten garantiden bunun kuponu var usta onu salcanoya verince para kazanıyor cidden anlamak zor :(