Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

sık vites değiştirmek

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Birtan Kolburan tarafından paylaşıldı.

1. Birtan Kolburan

Birtan Kolburan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arkadaşlar selam herkese. sizlere bir sorum olacak.bisiklet ile giderken yolun durumuna göre çok sık vites değiştiriyorum doğru vites acısıyla kullanıyorum.mesela rampa inip yavaşlıyorsam vites küçültüp devam ediyorum sonra hızlandıkça terkrar vites büyütüyorum.her hızlanma ve yavaşlamada vites değiştiriyorum.sizce bunun vites sistemi üzerinde bir zararı olurmu? yoksa bu akdar sık vites değiştirmeyip yavaşladığımda vites yüksekte bile olsa vites değiştirmeden güç uygulayarak mı devam etmem lazım? yardımcı olursanız çok sevinirim

2. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    zararı olacaksada bırak olsun. sen doğrusunu yapıyorsun. vites düşürmek gereken yerde düşürmeden kendini zorlamaya çalışırsan ilerde diz ağrıları ve başka şeylerle karşılaşırsın
    vites bozulurla 50 lira. geçici olmayan diz ağrıları paha biçilemez.

3. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    zararı olacaksada bırak olsun. sen doğrusunu yapıyorsun. vites düşürmek gereken yerde düşürmeden kendini zorlamaya çalışırsan ilerde diz ağrıları ve başka şeylerle karşılaşırsın
    vites bozulurla 50 lira. geçici olmayan diz ağrıları paha biçilemez.

mesela ben viteslerle "mortal kombat" oynar gibi oynuyorum istanbul yollarında. :D

4. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Çok normal bişey yapıyorsun.... 6'ncı 7'nci viteslerde kalkarsan çok yakar :D

5. Oğuzhan Y.

Oğuzhan Y. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Viteslerin amacı bu zaten. Ona göre test edilip üretiliyorlar. Ben de aynı şekilde kullanırım ve 3 yılı geçti henüz hiç sorun çıkmadı. Vites sistemim deore.

6. Birtan Kolburan

Birtan Kolburan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    çok teşekkürler arkadaşlar yardımcı olduğunuz için

7. Gültekin R. Demirkaya

Gültekin R. Demirkaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bir de vitesi değiştirmeden rampa aşağı rampa yukarı yoğun trafik akıcı trafik durumlarını düşünün...misal rampa yukarı 3 x 7 ya da 3 x 8 deneyin ya da fazlasını. Rubleye ve zincire zamansız yük bindirin. Ya da yokuş aşağı inderken düşük viteste inin. Kontrolsüz gücün zincir de ayna kolda olmadığı iniş yapın. Oluşabilecek tehlikeleri düşünün.

Siz bol bol vites değiştirin zaten onun için varlar. Periyodik belirlik aşınmalar dışında hiçbirşey olmayacaktır.
    Arkadaşım bahsettiği gibi oyun oynar gibi vites kullanıyorum. Çok hızlı giderken ABS sistemi gibi pompalayıp hız düşürmeye çalışıyorum ve akıcı bir şekilde vites küçültüyorum. Bu trafikte sık sık oluyor. Vitesin doğası...

8. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Hicbiryerde vites degistirme sıklığına dair yazi yazmaz.
    Hep aciklanan konular ideal kadans devrinde olmak, dizlerinize gereksiz yuk vermemek, vites degistirirken capraza dusmemek!
    Yol ve kondisyonunuza gore surekli vites degistirmeye devam edin. Vites kollariniza bir sey olmaz. En kotu ihtimalle zincir, ruble, aynakol dişli aşınmalarınız bir parca farkeder. Ancak vites degistirmemek icin asiri yuklenmenizde zaten zincir ve dişlideki gerilimi arttiracagindan ayni sonuca ulaşırsınız.
    Kaldı ki ideal vites aralığı icin sık vites degistirirseniz, dizlerinizi ve sagliginizi riske atmamis olursunuz. Bisiklet parcasi degistirilebilir. Insanların parcasi ise oyle kolay egismiyor :) Degisse de ilk orjinalin yerini tutmuyor...

9. Gültekin R. Demirkaya

Gültekin R. Demirkaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Aynen katıldığım gibi insan parçası konusunda double katılıyorum...

suat akman bunu beğendi.
  10. GLN

GLN Onursal Üye

Seviye:
    Ömürlük değilya sonuçta bence önemsenmemeli bu kadar . Zevkini çıkarmaya bakın acımayın :)

11. Emrah GÜLEZ

Emrah GÜLEZ Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Nereye hangi vitesle gitmen gerekiyorsa onunla git derim sonuçta bisiklet parçasıdır değişir parçası ucuzdur. Senin sağlığından önemli değil. Vitesi gerektiği gibi kullanın derim.