Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Siirtli Gençler, Siirt - Eruh Bisiklet Turu Düzenledi

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında İbrahim Aslanhan tarafından paylaşıldı.

1. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Arkadaşlar,

Bu haberi bir internet sitesinden alıntı olarak aldım.Doğu'daki gençlerin bisiklet sporu yaptığını bilmek sevindiriyor insanı. Ayrıca yapılan açıklamalar da güzel : bisiklet kullanımını yaygınlaştırma çabası gerçekten de sevindirici.

Yorumlarınızı bekliyorum :)

Siirtli Gençler, Siirt - Eruh Bisiklet Turu Düzenledi

Gençler Siirt İsmin Terörle Değil Sosyal Aktivitelerle Yaymak İstiyorlar. Siirtli gençler Siirt – Eruh bisiklet turu düzenledi. Gençler Siirt'in isminin olumsuzluklar yerine sosyal aktiviteler ile gündeme gelmesini Muhammed Kurt, düzenledikleri bisiklet turunun örnek olarak görülmesini ve daha büyük organizasyonlar ile Siirt'te bisiklet yarışların yapılmasını istediler.

Siirt–Eruh arasında ilk defa bisiklet turu, Siirt Gençlik ve Bilişim Derneği Bisiklet Kulübü tarafından düzenlendi. Kulüp üyeleri Siirt-Eruh arası 55 km bisiklet ile katetti. Dernek Başkanı Muhammet Kurt bu turun örnek olarak Kabul edilerek daha kapsamlı bisiklet turu ve yarışların yapılmasını istediklerini belirterek "Siirt-Eruh arasında düzenlemiş olduğumuz bisiklet turunun 2 amacı var. Birinci amacımız ilimizde Bisiklet kullanımı yaygınlaştırmak ve Siirt ilimizin terörle veya olumsuzluklarla değil sosyal aktiviteler ile tanıtmaktır. İkinci amacımız Dünya Çevre günü nedeni ile düzenledik. Bisiklet turuna katılan derneğimizin üyeleri ile beraber Siirt merkezde toplanarak sabah saat 07:15 kooperatif mahallesinde yola çıktık. Siirt'ten Eruh'a 55 km boyunca bisiklet üstünde yol aldık. Köylerde mola verdik, yol boyunca köylülerle sohbet ettik. Köylülerin ikram ettiği Ekmek-Peynir ve karpuzları yedik. 10 saat süren yolculuğumuz 17:15'te Eruh’ta sona erdi. Yol boyunca Hadid, Paris ve Gilvanis köylerinden geçtik yol boyunca arkadaşlar Botan ve Zarovayı çayında fotoğraf çektiler. Siirt–Eruh yolundaki bozukluk ve eksikler nedeni ile ufak bir kaza da geçirdik. Billoris kaplıcaları mevkiinde bariyerler ve yol işaretleri olmadığından yaralanmalı kaza geçirdik. Yol boyunca köylüler bizlere tuhaf gözlerle baktı ve hatta bizi tursit sanıp "Hello" diyenler bile oldu. Geceyi Eruh'ta geçirdik. Sabah ezanıyla ile yola çıkarak Siirt arabası ile geri döndük. Dernek üyelerimiz tarafından 10 kişilik bisiklet grubumuz her pazar Tillo/Kale'ye turlar düzenliyor.

Bisiklet son derece sportif ve havayı kirletmeyen bir taşıttır, ilimizde kullanımını yaygınlaştırmak istiyoruz. Amacımız ilimiz de Bisiklet Turnuvalarının gerçekleştirilmesi ve bu tür yarışmalar ile yabancı uyruklu turist sayısını artmasıdır” dedi.

Siirt'ten Eruh'a 55 km. yolculukta Muhammed Kurt (30), 2009 yılında ilimizde düzenlenen Yeşil Bisiklet Yarışından birinci gelen Barış Akan (19), Egil Bisiklet Kooperatif Şubesi çalışanlarından Muhammed Yusuf Aktu (16) ve İstanbul Büyükçekmece'de kalan ve 2 günlüğüne Siirt'e misafirliğe gelen hemşerimiz Ömer Faruk Uygur (24) birlikte yolculuk ettiler.

İstanbul'da yaşayan hemşerimiz Uygur, yıllardan beri hayalini kurduğu Siirt'ten Eruh'a bisiklet turunu internet vasıtasıyla tanıştığı Muhammed Kurt'a anlattı ve 4 yıl aradan sonra memleketi Siirt'e gelir gelmez hayalini gerçekleştirdi. Büyükçekmece Bisiklet Kulübü üyesi Uygur, kendi memleketinde bisiklet olan ilginin daha da artmasını ve yarışlar düzenlenmesi durumunda, kulüp olarak her türlü desteği verebileceklerini belirtti. Hayalini gerçekleştirmekte kendisini yardımcı olan Muhammed Kurt'a teşekkür ettikten sonra, İstanbul'a döndü.

bvernik, felis911 ve Talha Ateş bunu beğendi.
  2. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Resim yok mu?

3. Talha Ateş

Talha Ateş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Etkinliği fotoğraflayıp paylaşırsanız çok güzel olur...

felis911 bunu beğendi.
  4. bvernik

bvernik Aktif Üye

Seviye:
  5. Muharrem karadağ

Muharrem karadağ Üye

Seviye:
    Çok güzel bir tur olmuş. Siirtli genç arkadaşları paylaşımlarından ve cesaretlerinden dolayı kutluyorum. Cesaretlerinden dolayı diyorum çünkü çoban köpekleri bazen insanı KUDUZ KÖPEK gibi sarıyor. Köpekleri seviyorum hatta geçen bir turumda yanıma çağırıp yemeğimi paylaştığım köpek ben dinlenmek için uzandığımda başını koluma koyup o da uzanmıştır. Ancak bu köpek hayvanı denedse bisikleti pek sevmiyor.

bvernik bunu beğendi.
  6. dalyan öner

dalyan öner Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Genç arkadaşlarımı cesaretlerinden dolayı yürekten kutluyorum:)

bvernik bunu beğendi.