Sigma BC 1609'da kadans özelliği var mı?

Umut Akcan

Üye
Tepki
2
Sigmanın 1609 kablolu modelinde kadans özelliği var mı?

Burda var görünüyor--->(link)

Sigmanın kendi sitesinde opsiyonel diyor--->(link)

Bir de bu opsiyonel ne oluyor?Ayrı bir aparat falan mı takmak gerekiyor?

Cevaplayanlara teşekkürler...

Scudo

Hasan Oğuz

Daimi Üye
Tepki
112
Bisiklet
b'Twin
Opsiyonel demek ayrı bir aparat ile oluyor anlamına geliyor. Bahsettiğiz alışveriş sitesine telefon açıp sorun belki o aparat ile beraber satıyorlardır.

• Beğen
Tepkiler: Umut Akcan

OzzYMKL

Forum Demirbaşı
Tepki
173
Yalnız kabloluların aparatı nedendir bilmem genelde bulunmuyor,bende o modelden düşünüyorum sitelerde aparat bulamadım izmirde bisikletçilerde de yok eğer bulursanız buraya yazarsanız sevinirim.

norep

Üye
Tepki
37
Sigma 1609 da iki model var biri kablolu biri kablosuz. Kablosuz olanı ister kadanslı ister kadans olmadan alabiliyorsunuz. Yani kutudan kadans kiti çıkan türü de var çıkmayan türü de var. Çıkmayan türden alırsanız daha sonra kablosuz kadans kiti takılabiliyor. Kablolu olanda kadans kutudan çıkmıyor ama sonradan kablo ile bağlanabiliyor. Bunun için de ayrıca kadans kiti bulmak zorundasınız. Ben de uzun süre bu kitten bekledim ama Türkiye'ye gelmedi, uzun süre de gelmeyecek gibi gözüküyor. Şansınız varsa elinde kalmış bir bisikletçiden bulabilirsiniz olmadı ebay den alabilirsiniz ben öyle yapacağım.

Erdoğanlar bisiklette satılan parça kablosuz modelin kadans kitine ait bir parça o yüzden kablolu modele uymaz.

emre tatlıcıoğlu

Daimi Üye
Tepki
38
kabloluya kadans montajı nasıl oluyor peki menüde mevcut bir seçenek var çünkü

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@emre tatlıcıoğlu

km satinizin arka kısmına baktığınızda jant sensörlerinin bağlantısın tam karşısında iki tane sivri metalik uç olacak sigma yazısının tam altında. oraya uygun parçayı bağlarsanız olayı çözümlersiniz.. illa kadans sensörü olacak değil eğerki oraya tutturabilecek herhangi bir lastik sensörü olursa oda olabilir...

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Umut Akcan

opsiyoneli arkadaşlar cevaplamış gösterdiğiniz linkteki kadans kiti olmayandır.Kadans kiti olanı o fiyata alamazsınız zaten.

@Umut Akcan

Bu gösterdiğiniz link kablosuz modelin kadans kitidir.Kabloluya olmaz.

@Mustafa Acar

Mustafa açıklamış ama daha detaylı anlatayım.Daha geçen hafta bir kardeşime anlattım aynen uyguladı çalışıyor.Kablolu 1609 saatinizin Mustafanın söylediği gibi sigma yazısının hemen altında karşılıklı iki tane kontak ucu göreceksiniz.Bu kontak uçlarına herhangi bir km saatinin (piyasadaki 5 liralıksaatlerinki de olur) teker sensörünün kablolarını lehimliyorsunuz ve sensörü pedala göre bağlıyorsunuz.pedalın arkasınada sensörü görecek şekilde mıknatıs bağlıyorsunuz.Km saatinizden kadans kısmını açıyorsunuz ve kadansınız çalışıyor.Son olarak bir bilgi daha bütün kablolu saatlerin sensörlerini kadans sensörleri dahil şöyle kafanızda canlandırın cam bir tüp içerisinde iki karşılıklı metal plaka var mıknatıs bu sensörün önünden geçince bu iki plaka birbirine değiyor dolayısıyla kısa devre oluyor ve bu kablo saat üzerinde bu kısadevreyı hissettiği için km saatinde girilen teker değerine göre hızı hesaplıyor kadarsta da dakikadaki çevrim sayısını hesaplıyor.Kısaca çalışma mantığı budur.