Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sigma 1609 evde amatör kadanskiti yapımı

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında Ferhat Köse tarafından paylaşıldı.

1. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Daha önce bu konuyu forumda birçok soran arkadaşa yazı ile anlattım ama bugun can sıkıntısı resimleyip paylaşayım istedim.1609 km saatimizin kadans özelliği mevcut ama ayrı bir kit satın almak gerekiyor. bunu almadan yapmanın basit yöntemini anlatıyorum.

ilk önce bir röle yada piyasada 5-10 liraya satılan ucuz km saatlerinin sensör kısmı lazım.Röle cok kaba durduğu için ben sürekli uğradığım bisikletçi arkadaşlardan birinin dükkanında yerde atıl vaziyette duran bir sensör kullanacağım.

Tabi sensörü yerden bulunca kontrol etmek lazım onuda km saatimizin altındaki 3 lü kısımın paralel 2 ucuna sensörün kablolarını değdirip mıknatısı önünden geçirirsek hız göstergesi tam yukarıdaki 2 uca değdirip mıknatıs geçirdiğimizde ise kadans değerini göstermesi lazım.benim bulduğum sensör çalışıyor işleme başlayabiliriz.

km saatimizin ön tarafındaki resimde parlak gözüken mile kadans sensöründen gelen kabloyu bağlamamız gerekiyor.Bu işlemi lehimleme ile yapabilirsiniz ama ben tak çıkar yapabilmek adına oraya girecek soket yapmak istiyorum.O soketide bilgisayarlarımızdaki voltaj soketlerinden sökerek yapıyorum.

sensörü cırt kelepçe yardımıyla kadromuza sabitledik.Altına çift taraflı bant koymak bu durumlarda kaymayı önlediği için cok faydalıdır.

Mıknatısımızıda çift taraflı bant ve lastik yardımıyla sensöre karşılık gelen kısıma lastikle monte ediyoruz.Burada pedalı sökmemiz gerekiyor lastiği sert geçirebilmek için.

ve şimdi kablolu kadans kitinin en gıcık yanı gidona kadar kablo çekmek ben görüntü kirliliğini önlemek adına telefon kablosu yassı ve kadroma uygun renkte olduğu için telefon kablosu ile uzattım .Yine cok sallanmaması ve sarkmaması için çift taraflı bant ile kadroya sabitledim.

gelen kablunun kadrodan çıkış yerine yeniden siyah kablo lehimledim ve bu kablonun ucunada bilgisayar voltaj soketinden yaptığım soketi lehimleyerek km saatinin kadans sensör girişine taktım.

Denemesi hemen oracıkta yapıldı gayet güzel çalışıyor.

2. ali bayrak

ali bayrak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    509 için de uygun mudur?

3. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    509 da kadans özelliği yoktur.Sigmalarda kadans özelliği 1609 da başlar yada eski model 1606 da başlar üst modellerde devam eder.

ali bayrak bunu beğendi.
  4. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Arkadaşlar;kuşkusuz kadans pedal çevirmenin ana unsurlarından biridir ancak kadans bisikletin her şeyi değildir.Devreyi yapan arkadaşı kutlarım.Amacım da kendilerini eleştirmek değil.Yaşım 50 ve kendimi bildim bileli bisiklet sürerim.Forumlarda gençlerin özellikle kadansla ilgili bir kaç makaleyi referans alarak doğru yanlış işlere giriştiğini gözlemledim:Gidondaki km saatine bakmaktan(kaç km ile gidiyorum,total ne yapmışım,kadansım kaç vb) önümüze bakmaz olduk.Hele hele yaşı küçük sürücüler,mesaj yazarken yürüyen yayalar gibi,sürekli gözleri km saatinde.bir 120 kadanstır gidiyor.Kadans aşağı,kadans yukarı.Zaten kısa bir süreliğine taktığım km saatini söküp attım.Artık kaç km gittiğimi merak etmiyorum.Şehirde bisiklete biniyoruz,bisiklete ve çevreye odaklanalım.Biraz pedal çevirmenin hazzını arttıralım.Kadans işini uzun turlara ve yarışlara katılan,en azından yarı profesyonellere bırakalım.Bunun sonu nereye varacak? Herhalde yakında insanlar 120-140 yapamadıkları için ağlayacak hale gelecekler.Sevgiyle kalın.

5. Nuri Kongur

Nuri Kongur Forum Demirbaşı

Seviye:
    merhaba, bilgisayarın alt uçlarının değdiği voltaj soketi, sensörle bağlantısı ve gidonun üzerine/bisiklet bilgisayarı yatağına nasıl iliştirildiğini detaylı fotoğraflar olursa benim gibi beceri fukarası kişilere daha faydalı olur inancındayım. yol gösterdiğin için teşekkürler...

Ferhat Köse bunu beğendi.
  6. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Faydalı bir yazı olmuş, elinize sağlık. Bu arada algılayıcı (sensor) bulamayanlar için transistöre benzeyen reed röle tarzı elektronik kontakları İstanbul/Karaköy'de çok uygun fiyata bulabilirsiniz. Tabi biraz lehim olayına girmeniz gerekecek...:)

7. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Tam olarak neresini sorduğunuzu anlayamadım ama km saatinin altına giren yerden bahsediyorsanız masa üstü bilgisayarların içindeki voltaj kablosunun soketinin içinden cıkardığım prob ucunu sensörden gelen uçlara lehimleyerek yapmıştım.Onun yerine elektronik malzeme satan herhangi bir yerden 5-10 kuruşa direk bu iş için yapılmış dişi jak uçlarıda satılıyor.Sorduğunuz yer km saatinin altındaki bağlantı yeri ise o zaten 1606 -1609 modellerinde orjinalinden var zaten orjinal kadas kitide alınsa aynı yere takılıyor.

Nuri Kongur bunu beğendi.
  8. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:

Ben hızımı 1 km'de hızlı olsada yukarı çekmek için her akşam istanbul trafiğinde 70-80 km çeviriyorum...İnanın 2 gün km saati olmadan kullandım..Hızımı görmediğim için enerjimide boşa harcadım..2 gün içinde performans kaybına uğradım...Plansız bir şekilde sürünce bu sporun bir tadı kalmıyor...Bu sporu yapabildiğimizin en iyisi yapabilmek bizim ennnn doğal hakkımızdır..Saygılar.

Ferhat abi kusura bakma ama söylemeden edemedim işte...Ellerine sağlık...Sigmaların kablo tertibatı ayrı olarakta satılıyor..Benim gibi elektronik işlerini pek beceremeyen veya üşenen arkadaşlar erdoğan bisiklette bulabilirler.

9. Semiral Öztürk

Semiral Öztürk Aktif Üye

Seviye:
    ferhat bey emeğinize teşekkür ederim. bende denedim ve oldu çok iyi çalışıyor. türkiyede ben kadans kablosunu aradım sormadığım bisikletçi kalmadı. 1 ay sonra gelir dediler distribütörünü aradım gelmeyecek dediler.

10. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ben teşekkür ederim güzel cümleleriniz için faydası olduysa ne mutlu bana.....

11. Volkan Keskin

Volkan Keskin Aktif Üye

Seviye:
    Dolunay Batar bunu beğendi.
  12. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    O fotoğrafta nasıl tuttum saati hatırlamıyorum ama gidonda duruyorken saat öyle düşünün bisikletin ön tarafındaki uçlar kadansın yani 2 li olan taraf üçlü taraf km bilgisi.Sizin numaralarınıza göre 1-2 numaralı uçlar.

13. Volkan Keskin

Volkan Keskin Aktif Üye

Seviye:
    Çok teşekkürler ferhat bey. Uyduruk bir km saati bulduktan sonra deneyeceğim. Çok sağolun. Bugün aldım daha ben sigma 1609'u

14. Ali Aktürk

Ali Aktürk Aktif Üye

Seviye:
    HArika bir paylaşım, ellerinize sağlık...

15. Miraç AKSEL

Miraç AKSEL Forum Demirbaşı

Seviye:
    emeğine sağlık abi :)

16. Serkan EKER

Serkan EKER Üye

Seviye:
    Teşekkürler. 1-2 hafta içinde ben de denerim bunu.

17. berkun erdoğan

berkun erdoğan Yeni Üye

Seviye:
    Teşekkürler Ferhat bey.Tesadüf gördüm açtığınız formu.Benim de gözüm hiç kesmiyordu kadans kitine o kadar para vermek.Hemen deneyeceğim bunu.Sağlıcakla.

18. seal

seal Yeni Üye

Adı:
    Selim
    Seviye:
    Ferhat bey'in bahsettiği yöntemi denedim sonuç mükemmel... hatta bu işlem için lehim ya da jak ucuna hiç gerek yok elektrikcilerde bulabileceğiniz basit bir hoparlör kablosunu direkt bağlayabilirsiniz sadece kablolun uç kısımını çok az açmanız gerekecek. Mıknatısa gelince onu da pedalın iç kısmından elektrik bantı ile sabitleye bilirsiniz. Bu arada bazı hoparlör kablolarının uç kısımlarında silikon koruma olabiliyor bulabilirseniz silikonlusu daha az dikkat çekmekte....

19. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    teşekkür ederim Selim bey.Forumda hiçbir zaman denemediğim yada emin olmadığım paylaşım yapmadım bundan sonrada yapmam zannetmiyorum :) işinize yaradıysa ne mutlu bana...

20. seal

seal Yeni Üye

Adı:
    Selim
    Seviye:
    rica ederim.Ferhat bey, sisteme gerçekten güvenebilir siniz 60 km test ettim sorunsuz çalıştı.