Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sigma 1009 kablosuz km saati mıknatısı jant'ta nasıl sabit tutturulabilir...

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında Burak Özdabak tarafından paylaşıldı.

1. Burak Özdabak

Burak Özdabak Yeni Üye

Seviye:
    Yeni aldıgım sigma 1009 kablosuz km saati'nin jant teline takılan mıknatısın sabit durması için neler yapmam gerekir normalde hiç bir ek bişey yapmadan sabit durması gerekmez mi. acaba mıknatıs'ın baglantı yeri mi hatalı yoksa jant'a mı uygun degil anlayamadım. bu şekilde bir sorunla karşılaşan oldu mu olduysa da nasıl sorunu aştılar. Yardımlarınızı bekliyorum... Teşekkürler.

2. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    O mıknatıstaki parlak metal sürgülüdür.Siyah plastik kısıma geçer.yani siyah kısımdan tutup parlak metali bir tornavida yardımıyla ittirirsen iki parçanın ayrıldığını göreceksin.Ayrılınca da plastik kısımdaki jant telinin gireceği kısımı göreceksin janta taktıktan sonra aynı şekilde sürgülü şekilde parlak kısmı takacaksın.Fotoğrafsız anlatmak zor biliyorum :) umarım anlatabilmişimdir.Anlamadım dersen müsait zamanda tek tek fotoğraflayıp koyarım....

3. Burak Özdabak

Burak Özdabak Yeni Üye

Seviye:
    ferhat bey ilginiz için teşekkürler. ancak bahse konu mıknatıs aparatı plastik olan model. jant'a sabitlemek istedigimde sabit durmaması yüzünden aşagı yukarı dogru kayıyor sensör'ü tam görmüyor bu da km saatinin düzgün olarak çalışmamasına sebep olmakta... sanırım sorunumu bu sefer açık bi şekilde anlatabildim:rolleyes:

4. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sigmanın benim bildiğim tek mıknatıs modeli var.Mümkünse siz fotoğraf koyabilirmisiniz.Daha mantıklı yorum yazarım o zaman.

ben başka bir mıknatıs buldum sanırım sizdeki model bu .Bu mıknatıs da geçmeli bastırdıkça yapışıyor...üstteki parçayı tersten alttaki parçaya bastırıyorsunuz ve üstteki parçanın tırnak kısımları o tırtıklı yerlere kenetleniyor ne kadar bastırırsanız o kadar sabitleşiyor...

5. Burak Özdabak

Burak Özdabak Yeni Üye

Seviye:
    Evet ferhat bey model bu ancak ne kadar bastırırsanız bastırın bir yere kadar kendisini kilitliyor ve jant ince kalıyor tam kilitlemiyor. büyük ihtimalle bu aparatta sıkıntı var ya da benim bisikletin jantlarına uyumlu degil.

6. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Jant telini ve aparatı yan yana görmeden kesin birşey söylemem söz konusu değil fakat bu sorunu halledene kadar şunu tavsiye edebilirim.Herhangi bir km saatinin mıknatısı da aynı işlevi görüyor.Mesela ben Mtb de yassı telli jant seti kullanırken benzer sorun yaşamıştım sorunu tchibonun ucuz km saatlerinin mıknatısı iki tip jant teli için uygundu onu kullanmıştım.Eğer bulamam derseniz hurdalığı karıştırırsam sizin için bulabilirim belki.Olmadı bisiklet dükkanlarını gezdiğinizde ellerinde atıl duran çin malı km saatlerinin mıknatıslarıda civatalı her tür jant teline sapasağlam oluyor.

Acizane son tavsiye jant telinize bant sarın o bantın üstüne bu aparatı sıkı olacak şekilde kilitleyin telinize bir zarar vermez...

erkan sozoren bunu beğendi.
  7. Burak Özdabak

Burak Özdabak Yeni Üye

Seviye:
    dediginiz gibi aparat bi şekilde bulunur ya da bantla vs.. sabitlenir. ama forumda bir çok kişinin ilk kullanımda yaşadıgı km saatini çalıştıramama problemi ile bende karşılaştım denenen bütün çözüm yollarını denedim ancak sonuç olumsuz biraz da başka zaman daha deneyimli kişilerle çözüm bulmaya çalışırım o da olmazsa geri vermekten başka çare kalmıyor bu kadar sorun yaşayacagımı düşünmüyordum km saati ile bilemedigim bi teknigi var sanırım haydi hayırlısı

8. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ben 1609 sts kullanıyorum sizinkinde sistem aynı mı bilemiyorum ama Bike I ve Bike II sistemi varsa sensörünüz Bike I de iken alıcınız yani saatiniz Bike II de kaldıysa saat değer göstermez buna dikkat etmeniz gerekiyor .benim saatimde
    sensörde yeşil yanıyorsa Bİke I kırmızı yanıyorsa Bike II okuyor anlamında. Reset tuşuna basılı tuttuğunuzda (sensördeki) bİke I deyse II ye II deyse I e geçiş yapıyor.

erkan sozoren bunu beğendi.
  9. Burak Özdabak

Burak Özdabak Yeni Üye

Seviye:
    iki türlü de denedim olmadı biraz zamana ihtiyacı var sanırım km saatinin:) alışması gerekiyor bisiklete maşasına jantlarına vs...:)

10. erkan sozoren

erkan sozoren Kıdemli Üye

Seviye:

ıyı fıkır gercekten bende de jant telının yassı olmasından dolayı sorun oluyodu bant ısmı gorur hıc aklıma gelmemıstı :D tesekkurler

Ferhat Köse bunu beğendi.