Sigarayı nasıl bırakabiliriz?

Sigarayı bıraktınız, tekrar başlamayı düşünüyormusunuz?

• Evet

• Hayır

• Toplam katılım
    152
Scudo

bicycle16

Forum Demirbaşı
Tepki
332
@Alican

sigara içiyorum ve memnunum demek nasıl bir psikolojidir.? daha çocuk yaştasın..30 una gelince görürüm seni..:) saygılar..

kawa

Üye
Tepki
8
@scitakoglu

Bol bol bisikletle Adv.sürüşleri yapacaksın.Bol bol meyve ve sebze yiyeceksin.
Ekmek ten mümkün olduğu kadar uzak duracaksın.Yemekten önce bir bardak
su içecek ondan sonra yemeğe oturacaksın.Öğün aralarında ıvır zıvır yemeyeceksin.Fast-food yiyeceklerden kesinlikle uzak duracaksın.
Eğer sigarayı bırakabildiysen bunları yapmak inan çok kolay.
Şimdi yaza sağlıklı ve sırım gibi girmek için tamı tamına 3 aylık bir süre var.
Yani hedef 1 Haziran diyelim.
Mart ayında hedef ..............3 kg
Nisan ayında hedef..............4 kg.
Mayıs ayında hedef..............4 kg...........TOPLAM.11 KG.
Ben bu programı kendim uygularım ve bu kiloları veririm.Ayrıca bisiklet ile de
bu kiloları çokta güzel veririm.

• Beğen
Tepkiler: scitakoglu

Nail USANMAZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.175
Bisiklet
Specialized
@bUrAk FR

Artık bıraktım diye düşünüyorum. Başlayacağımı pek zannetmiyorum.
Teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: Derya AKYILDIZ

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sigarayı bırakma denememin ilkinde bir hafta içmemeyi başarsam bir daha başlamam diyodum,ama öle olmadı.Sigarayı bırakmak için en önemlisi hazır olmak bence.Hazır olmadan bırakan bir kişinin sigaraya başlama ihtimali çok yüksek.Başlarda çok iyi giden bırakma eylemi,sonraları özleme dönüşüyo,zevk alarak içtiğimiz sigaralar aklımıza geliyo,denize karşı içtiklerimiz,vapurda içtiklerimiz,zevkten efkardan içtiklerimiz,kahvenin,çayın yanında içtiklerimiz,yemekten sonra içtiklerimiz vb...ama yarattığı ağız kokusu,sabah sabah yarattığı öksürükler,balgamlar,sapsarı dişler,sağlıksız gülüşler hiç gelmez akla,sigara özleminin başladığı anda bu olumsuz özellikleri getirdiğimiz zaman aklımıza sigarasız bir hayata devam demek daha kolay oluyo.İlk haftalar canım deli gibi sigara içmek istiyodu ve arkadaşım yanımda sigara içiodu.Dayanamadım ve sigaranın zaralarını anlatmasını istedim,ya da o sigara içerken onu izledim,sanki ben de içiodum o anda:)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sigarayı bıraktıktan sonra tabi yeme alışkanlığımda de dengesizlik oluştu.Bir süre herşeyi silip süpürene kadar yedim,her öğünde sofradan en son kalkan kişi ben oldum,tv karşısında çekirdek yedim,çekirdek yemeyi biras abarttım hatta:( ama basamakları daha rahat çıkıyorum,yeme alışkanlığım yavaş yavaş eski haline dönüyo.şimdilik bi sorun yok yani:)

Nail USANMAZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.175
Bisiklet
Specialized
Mrb.
Benim bu beşinci denememdi ve başardım sonunda. Kendimi en hazır hissettiğim zaman buymuş demekki. İyi ki de bırakmışım, acayip iştahım açıldı.
Çok abartmadan, günde bir kaç defa markete gidip şekerleme-çikolata türü yiyecekler alıyorum, meyva suyu içiyorum bol bol, 2 günde bir 1 kutu sakız bitiriyorum ama bu halimden çok memnunum. :D Sigaraya verdiğim para fazlasıyla mideye gidiyor artık.

ErdoganKesgin

Forum Bağımlısı
Tepki
994
Eğer bu sporda bir hedefin varsa sigarayı bırakmak zorunda olduğunun farkındasındır zaten e o zaman ne yapacaksın? İçmeyeceksin kardeşim, içilen yere girmeyeceksin içenin yanından geçmeyeceksin geçmek zorundaysan nefesini tutacaksın, canın sigara istediğinde 4/5 kat merdiveni tempolu çıkıp nefes nefese kaldığında nefsinemi kendine mi karar vereceksin. Dilin dışarıda it gibi (affedersiniz ama böyle kullanılmalı) solurken kendi kendine diyeceksin ki ulan ben bu boku niye içiyorum.

İradeli değilseniz dediğimi uygulayın, canınız her sigara istediğinde yada sinirlendiğinizde merdivenleri tempolu olarak çıkın 4. katta soluğunuz kesilmeye başlarken sigara isteğinizin küfürlere karışarak naletler edildiği bir ortama dönüşüp yavaş yavaş köreldiğini hissedeceksiniz.

Arkadaşlar sürc-ü lisan ettiysem affola ama 14 senelik bir tiryaki olarak şu illeti bırakmış olmanın gurur ve illete edilmiş bu kadar ufak kelamı mazur görünüz.

Erdoğan KESGİN

Nail USANMAZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.175
Bisiklet
Specialized
@ERDOGANKESGIN

Sigaradan nefret ettiğiniz belli. Acayip öfke duyuyorsunuz bu merete.:D
Çok teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: ErdoganKesgin

Derya AKYILDIZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.666
Sevgili kardeşim Erdoğan, yaş henüz 32; 14 seneyi nereye sığdırdın üstelik birde bırakmışsın, sanırım yeni bıraktın (?) 32 den 14 çıkart kaldı 18, hadi 3 sene de önce başladın desek 3 daha çıkart kaldı elde 15; 32-15-14 kaldı elde 3, yani bırakalı benim bu hesaba göre 3 yıl falan olmuş (?) bravo valla, tebrik ederim.

Tüm bırakan ve bırakmayı düşünenlere; sigarasız, dumansız, sağlıklı ve uzun yıllar diliyorum... Sevgiler...

• Beğen
Tepkiler: Nail USANMAZ

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
45-50 gündür içmiyorum ama merdivenlerde, rampalarda bisikletle çıkarken farkedebileceğim bir fark olmadı ama ilerde olacağına eminim artık uyandığımda ağız kokusu ağız kuruması gibi bir derdim olmuyor en önemlisi içim rahat...
Artık sigara tutanlara "Sağol gardaş kullanmıyorum" diyebiliyorum.
Daha ne olsun....

• Beğen

Nail USANMAZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.175
Bisiklet
Specialized
@matrixod

Sigara uzatan arkadaşlarıma "bıraktım sağol" dediğimde acayip şaşırıyolar. Ama %80'i "çok iyi yapmışsın, bende bırakıyorum ya, azalttım" diyorlar.
Yararını elbet ki göreceğiz. Mesela benim iştahım acayip açıldı. Ama en büyük yararını boğazımda gördüm. Boğazımda faranjit gibi bir rahatsızlık vardı, boğazım sürekli şişiyordu, doktor sigarayı bırakmam gerektiğini söyledi. Fakat ben içmeye devam ettim. Geçmedi. Sigarayı bıraktığımdan tahminen 2-3 hafta sonra ne boğaz ağrısı kaldı, ne de bir şişlik.
Bekleyelim ve görelim bakalım daha neler değişecek vücudumuzda..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
sigarayı bıraktıktan 1 hafta sonra bisiklete binmiştim,ve sanki uçuodum o kadar rahattım,süperdi:)

Ahmet Turan BABACAN

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Colnago
Arkadaşlar ne bu sessizlik;
Tekrar başlayan yok dimi, savaşa devam..
Ayrıca buraya yeni arkadaşların da gelmesi lazım "ben de bıraktım" die.
Benim şimdiki hedefim en sevdiğim arkadaşıma bıraktırmak.
İşim çok zor. Kendisi doktor. Zararlarını benden daha iyi biliyor zararlarından bahsetmek anlamsız. Babası akciğer kanserinden vefat etti yani ırsi olarak kanser olma riski de çok fazla.
Sizlerin de bu konu da fikirlerine açığım. Diğer insanlara da nasıl bıraktırırız şu mereti?

• Beğen

Nail USANMAZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.175
Bisiklet
Specialized
@atbabacan

Mrb.

Konuda belirtilen yöntemler, tavsiyeler, temenniler v.b inanın çok işe yarıyor.
Baştan sona okuyun ve okutun.

Hoşçakalın.