Sigarayı bırakmakla neler kazanacaksınız?

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.166
Sayın Hasta! Size hasta diye sesleniyorum, çünkü artık tüm dünyada sigaranın sağlıklı bir yaşamla bağdaşmıyacağı kabul görmektedir. Her ne kadar siz şu anda kendinizi sağlıklı hissetseniz de bu içtiğiniz her sigaranın vücudunuza zarar verdiği gerçeğini gizlemez. Sigara, başta solunum sistemi ve kalp-dolaşım sistemi olmak üzere vücudunuzdaki tüm sistemler üzerine etkilidir. Sigara içenlerin yaklaşık % 25 i sigara nedeniyle yaşamlarının erken bir döneminde ölmektedirler. Yapılan bir araştırmaya göre 1950 - 1975 yılları arasında 10 milyon kişi sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle ölmüştür. 1975 - 2000 yılları arasında ise 50 milyon kişinin sigara nedeniyle ölmesi beklenmekteydi.

Sizce yaşam bu kadar değersiz mi?
Sigaranın neden olduğu en önemli hastalık grubu kanserlerdir. Sigara, akciğer kanseri başta olmak üzere soluk borusu, gırtlak, ağız, dil, dudak, yemek borusu, mide, pankreas, mesane, böbrek ve kadınlarda rahim ağzı kanserlerine neden olmaktadır. Tüm kanser ölümlerinin % 30 unun, akciğer kanserinden ölümlerin ise % 90 ının nedeni sigaradır. Günde 1 paket sigara içen birinde akciğer kanserine yakalanma riski hiç içmeyen birine oranla 20 kat fazladır.

İçtiğiniz her sigara sizi kansere bir adım daha yaklaştırmaktadır!
Solunum sistemi hastalıklarından kronik bronşit ve amfizemin em önemli nedeni sigaradır. Kronik bronşitten ölüm oranı hiç sigara içmeyenlerde 100 000 'de 3 iken, günde 1 paketten fazla sigara içenlerde 100 000 ' de 114 'e çıkmaktadır. Sigara akciğerin doğal savunma sistemini de bozduğu için her türlü her türlü enfeksiyon riskini arttırmaktadır. (Zatürree, bronşit vb.)

Yaşamınızı soluk darlığı içinde oksijene bağımlı, yatağa bağlı halde tamamlamak ister misiniz? Sigara içenlerde koroner kalp hastalıkları ve hipertansiyon daha sık görülür. Sigara içmekle kalp krizi riskiniz 3 kat artmaktadır. Sigara içenlerde seks hormonlarının azaldığı ve buna bağlı olarak kısırlık ve iktidarsızlığın arttığı saptanmıştır.

Gebelerde sigara içilmesi ise düşük riskinin artmasına, erken doğuma, doğum tartısının azalmasına yol açar. Çocuğunuza bunu yapmaya hakkınız var mı? Sigara yalnız içene değil, çevresindekilere de zarar vermektedir. Pasif sigara içimi de yukarıda sayılan hastalıkların riskini artırmaktadır.

Sevdiklerinizin sağlığı da sizin için önemli olsa gerek!
Tüm bunlara karşın sigara içmeyi sürdürmeyi düşünürseniz, sizin seçiminizdir. Ancak sigarayı bırakmayı düşünürseniz biz size her konuda yardıma hazırız.

Daha Uzun Ve Sağlıklı Yaşam
Amerika'da tüm kanser ölümlerinin % 30'u, kalp hastalıklarından ölümleri % 20'si, doğumsal hastalıklardan ölümlerin % 15'i, yanıklardan ölümlerin % 50'si, solunum hastalıklarından ölümlerin % 51'i sigaraya bağlanmıştır. Her yıl ülkemizde 120 000 kişi sigaraya bağlı nedenlerden ölmektedir. Bu sayı, trafik kazalarında 1 yılda yaşamını yitiren kişilerden yaklaşık 12 - 13 misli daha fazladır. Sigarayı bırakmakla sigaraya devam edenlere oranla ölüm riskinizi 15 yılda % 50 oranında düşürmeniz mümkündür.

Sigarayı Bırakmakla Riskleri Yok Edebilirsiniz.
Sigaranın bırakılması ile onun istenmiyen etkileri yavaş yavaş ortadan kalkar. Nikotin ve karbonmonoksidin etkisi 12 - 24 saat gibi kısa bir zamanda kaybolur. Balgam miktarı 2 haftada % 50 azalır, bağışıklığı baskılayıcı etkisi ise 6 haftada ortadan kaybolur. Sigaranın solunum yollarını döşeyen ve koruyucu fonksiyon gösteren titrek tüyleri felç edici etkisinden kurtulmak için sigarayı bıraktıktan sonra 3 ay gibi bir zamana ihtiyaç vardır. Sigarayı bırakmakla tad ve koku alma duygunuzda bir gelişme olduğunu hemen farkedeceksiniz. Öksürüğünüz ortadan kaybolacaktır. Sigarayı bırakmakla akciğer kanseri, diğer organ kanserleri, kalp hastalıkları, felç, müzmin bronşit, amfizem gibi risklerden kurtulacaksınız. Sigarayı bırakanların, halen içmekte olanlara nisbetle sağlık durumları çok daha iyidir.

Kalp krizi riski, sigarayı bıraktıktan sonra 24 saat içerisinde % 50 oranında azalmaktadır. Sigaranın içerisindeki nikotin kanın pıhtılaşmasına yol açan hücrelerin damarlarda birikmesine ve koroner damarların tıkanmasına dolayısıyla kalp krizi geçirilmesine neden olur. Sigarayı bıraktıktan sonra kalp damar hastalığı riski hiç sigara içmeyenler düzeyine düşer. Aynı şekilde beyin kanaması riski veya damar tıkanıklığına bağlı olarak ayakların kesilme tehlikesi de sigaranın bırakılmasından sonra % 30 - 50 oranında geriler. Sigara öksürüğü bir çok insanda sigarayı bıraktıktan 3 ay sonra ortadan kalkar. Solunum fonksiyonları sigara içenlerde içmeyenlere oranla her yıl hızlı bir düşme göstermektedir. Sigara bırakmakla bu riskten kurtulmuş olursunuz.

Scudo

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.166
o konuyu metin abi ile bir konuşalımm..
yada bır yerde gorsuruz konusuruz...zeytınburnunda bıldıgım yer olabılır bakalım...

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
her ne kadar tüm zararlarını bilsem de....
ne kadar büyük risk altına girdiğimin farkında olsam da....
bedensel bağımlılığı -nikotin bağımlılığı- nikotin bantları vs. ile aşsam da....
olmuyor yaa...psikolojik bağımlılığı bir türlü atamıyorum.canım sigara istemese bile elim çekmeceye ceplerime gidiyor, yakayım bir tane, çayın yanına iyi gider, bunun altına iyi gider, şunun üstüne iyi gider.bahane çok iyi gitmesi için...ama maalesef bırakmak için çaba çok fazla yok...

inşallah...

@huseyinsak

ben buna niyetlensem istediğim renkte kumaş boyası alır kendim yazarım..baskıdan daha iyi sonuç verir ve istediğin renkte, istediğim karakterde, istediğin puntoda olur.

huseyinsak

Aktif Üye
Tepki
54
Evet abi haklısın bende böyle yapayım hafta sonu gitip boya almak la işe başlayayım.

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
kapalı çarşının beyazıd girişinde solda bi entresan yazıları ve çizimleri olan t-shırt dükkanı vardı..orada olabilir mi??

huseyinsak

Aktif Üye
Tepki
54
Neden olmasın işim oraya düştüğünde bakayım.... sağolasınnnn

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.166
Sigaranın azaltarak bırakacağını düşünenler sadece kendisini aldatıyor. :Skull-175

Sigara bağımlılığını bir hastalık olarak niteleyen ve tüm hastalıkları yenmenin birinci şartında olduğu gibi hastanın "Ben iyi olmak istiyorum" kararını verdikten sonra tedavisine başlandığını söyleyen Dr. Şahin Özdemir, "Sigarayı azaltarak bırakmak diye bir teknik yok" dedi. :eek:

Sigarayı bırakamamanın, bağımlılığın süresi, yaşam tarzı, insan ilişkileri gibi birçok nedeni olduğunu belirten Özdemir, her şeye daha tutkulu yaklaştıkları için sanatçılar arasında sigara içme oranının yüksek, bağımlılıktan kurtulma oranlarının ise düşük olduğunu vurguladı. :ci: :ci:
bırakın kesinlikle tavsiye ederim.....

BEN mutluyumm.. ;) :p

teşekkurler....

Tolga Gürgün

Forum Bağımlısı
Tepki
2.142
Bisiklet
Pinarello
çok doğru fakat hayatta belli bir dönem çok olmamakla birlikte insanın iyi kötü tütün ve alkol geçmişinin olması pek sorun yaratmazmış gibi geliyor olayı uzatmadanda rutin hayata devam etmek gerekiyor :)) puro sigarayı , pipo puroyu , nargile pipoyu , ölüm nargileyi bıraktırırmış ..bende 18 aydır kullanmıyorum öncesi 15 yıl içtim ama öyle böyle değil sigaranın ırzına geçiyormuş gibi içerdim valla şu an rahat sabahları ağzım afedersiniz lağım gibi olmuyor e ciğer ve damarlarda bir miktar bisiklete bol zaman ayırarak modifiye oldu tabii şu an haftada bir nargileye takılıyorum :)))
2006 için olan temennilerim 2007 ve diğer ardışık tüm yıllar içinde geçerli
sağlıklı bir şekilde yaşlanmak .....
bayramınız kutlu olsun ...
saygılar

huseyinsak

Aktif Üye
Tepki
54
Sigarayı bir anda bırakın
Kendiliğinden karar veren tiryakilerin, sigarayı bırakmakta daha başarılı oldukları belirtildi.

LONDRA - İngiliz bilimadamlarının yaptığı bir araştırma, kendiliğinden sigarayı bırakmaya karar veren tiryakilerin, bırakmayı planlayanlardan daha başarılı olduklarını ortaya koydu.

Araştırmacılardan Profesör Robert West, sigarayı bırakmadan önce plan yapmanın etkili olduğuna ilişkin inanışın aksine, buna kendiliğinden karar vermenin daha etkili olduğunu söyledi.

West ve iş arkadaşı Taj Sohal’in, eski ve şu andaki sigara tiryakilerinden oluşan 1900 kişinin katılımıyla yaptığı araştırma, sigarayı bırakma girişimlerinin neredeyse yarısının, kendiliğinden verilen karar sonucu olduğunu gösterdi.

Araştırma, kendiliğinden karar verip sigarayı bırakanların, yüzde 50 ila 60 daha başarılı olduklarını ortaya koydu.

Kaynak ntvmsnbc.com

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
twist of faith, sana yardimci olur mu bilmem ama benim dusuncem sudur: ne zaman senin dedigin gibi sigaraya bagimli olmaya baslasam (hani elin surekli ariyor, cekmeceleri karistiriyorsun vs ya) o zaman birakiyorum sigarayi. Kendime uzun bir donem belirliyorum. 1 ay mesela. en son 2 ay once 32 gun icmedim. kastim. duvarlari tirmalayacak hale geldigim oldu :D dayandim. dedim yahu ne bu? yemek desen var, su desen var, bunlar elzem, bunlar mecburi bagimlilik, ama sigara, i-ih. paketlere verdigim paralarin kimlerin cebine gittigini dusundugumde de ayri bir motivasyon oldu ;)

32 gun sonra bir arkadasin paketinden bir sigara aldim. simdilerde de paket tasimiyorum. evet iciciyim. ama surekli degil. hayatim ona endeskli degil simdilik. dost ortaminda iciliyorsa ben de otlaniyorum o kadar. keyif icin, istedigim icin, o an herkes iciyo oldugu icin, sebebi onemli degil.

Ama sonrasinda aramiyorum. ozlemiyorum, onsuz gayet de iyi idare edebiliyorum. Ha, stres katsayim artar, kafam bozulur gider paket alirsam belki baslarim gene. ama bunun icin simdiden bir beklenti icinde degilim. ama olur da baslarsam, olur da surekli elim paket ararsa, o vakit tekrar bir 32 gun birakirim :D

sonra tekrar baslarim, sonra bir 32 gun daha vs vs vs..

maksat bagimliligi kirmak.. ;)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Ben sigarayı bırakamıyorum, çünkü hiç başlamadım :D İnsanlara söylüyorum ama inanmıyorlar, hayatımda hiç denemedim bile -ki umarım hiç de denemem- Genel olarak dumanı bende bir nefret duygusu oluşturuyor, ben içenin yanında durmaya tahammul edemezken o pis dumanı içime çekmek açıkçası hiç gözüm kesmiyor. İçenleri de hayretle izliyorum, bana hiç mantıklı gelmiyor. Sonuç itibariyle ortada soluduğunuz bir duman başka hiç birşey değil. Hadi yenecek, içilecek birşey olsa anlarım. Neyse Allah hepinizi kurtarsın bu beladan. Zaten şimdilerde yavaş yavaş her yerde sigara içmek yasaklanıyor da biz de rahat rahat "nefes" alıyoruz. :)

Manta

Üye
Tepki
24
Sigarayı bıraktıktan sonraki bir hafta, birinci ay ve birinci yıl dönümleri çok önemlidir. Yeniden sigaraya başlayanların büyük çoğunluğu bu zamanlarda başlıyor. Zaten sigarayı bırakıp da bir yıl dolmadan tekrar başlayanlara bırakmış değil ara vermiş diyoruz. Hayallerinizi yıkmak olmasın ama bence hiçbir anlamı yok 15 yıl sigara içip de arada bir 15 gün sigara bırakmanın...

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.166
ARKADAŞLAR dedıklerınıze katılıyorum ama ırade nız herseye hakım olabilir,bu yuzden sızlere bir kaç ipucu hazırladımm

bırakalımm sayın içiçilerrr....:ci: :ci: :Skull-175

İPUÇLARII..

ARTIK SİGARAYI BIRAKMAYA KARAR VERDİNİZ

Daha önce bırakmaya çalışıp da tekrar başladıysanız niçin başarısız olduğunuzu düşünün ve nedenlerini yazın.

Geçen sefer niye sigaraya başladım?
Bu sefer aynı hatayı yapmamak için nasıl bir plan yapmalıyım?
BİR GÜN BELİRLEYİN
Sigarasız yaşama geçeceğiniz günü önceden belirleyin. Bu gün ;

Mümkün olduğunca stresinizin az olduğu,
Kendinize zaman ayırabileceğiniz,
Size sigara istetecek etkenlerden uzak,
bir gün olsun.

Bu günü kaydedip altını imzalayın ve görebileceğiniz bir yere asın. Sigara günlüğü tutmaya başlayın. Her içtiğiniz sigarayı, ortamı, zamanı, kimlerle, niçin içtiğinizi kaydedin.

1-)Sigarayı size hatırlatacak nedenler;
2-)Alkol
3-)Yemek sonrası
4-)Kilo alma korkusu
5-)Duygusal stres
6-)Kahve
7-)Diğer sigara içenlerdir.
Bunlarla nasıl başa çıkacağınızı planlayın.

Uzak durma : En iyisi bir kaç hafta bu nedenlerden uzak durmaktır. Alkol ve kahveyi azaltın. Sigara içilen yerlerden uzak durun.
Düzeninizi değiştirin : Yemekten sonra sigara içiyorsanız ;
Artık yürüyüşe çıkın
Sigarayı bırakmanın mutluluğunu düşünün
Sağlıklı yiyeceklere yönelin
Şekersiz ciklet çiğneyin
Müzik dinleyin
Arkadaşlarınıza telefon edin
Spor yapın
Arkadaşlarınıza sigarayı bıraktığınızı duyurup, onların da yardımını isteyin.
Sigara içmek istediğinizde ;
Bulunduğunuz ortamı değiştirin
Beş dakika bekleyin
Derin nefes alıp verin. Gevşemeye çalışın.
Bir bardak suyu ağzınızda bekleterek yavaş yavaş için.

evet bukadar ipucu yeterlı sanırım ...artık sızın ıradenız ve düşüncelerınıze kalmışş biz elımızden geleni her zaman yapıcaz..

bende bundan altıay evvel içici idim ama şimdilerde çok iyiyim bisiklet üzerinde performans sım arttıı;)

SİZ SİGARAYA TESLİM OLMAYACAK KADAR GÜÇLÜSÜNÜZ !

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Sevgili Önder yazdıkların kesinlikle önemli. Ancak -bilmiyorum kendisi bu konuyu takip ediyor mu- forumda Mantis diye tanınan arkadaşım Uğur ilk tanıştığımızda fabrika bacası misali sigara içiyordu. Her durduğumuz yerde, antrenmanın ortasında, mola verdiğimizde hemen yakıyordu bir tane. Israr ediyorduk bırak bırak diye. Sonunda bir gün geldi, ben sigarayı bıraktım dedi ve o günden beri de hiç içtiğini görmedim. Herhalde bir kaç ay olmuştur. Artık muhabbeti bile olmuyor sigaranın. Aklının ucundan geçmediğini de biliyorum.
Diğer taraftan kendi babam. Ben kendimi bildim bileli babam hiç sigara içmezdi. Bir gün başladı ve 1-2 yıl kadar paket taşıyacak derecede içti. Aynı şekilde "Bıraktım artık" dediği günden sonra bir daha elinde hiç sigara görmedim.
Bence sigara bağımlısı bir kişi bırakmak istediği anda sadece kararlı bir şekilde "BIRAKTIM" diyebilmeli. Kalanı zaten kendiliğinden geliyor gözlemlediğim kadarıyla. Hem Allah aşkına söylesenize; Kim kendisine SİGARA BAĞIMLISI sıfatını yakıştırır ki???

huseyinsak

Aktif Üye
Tepki
54
Bu yazılarıda dün gördüm ama ne kadar faydası olacağı konusunda şüpheliyim.
İnsanların kendilerini bile bile ölüme atması ne acı verici bir olay.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Ben de bu gün bir arkadaşımın sigara paketinde rastladım. Bir yüzünde "Sigara öldürür.", diğer yüzünde "Sigara içenler erken yaşta ölür." yazıyordu... Baktım ve sadece güldüm...