Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sigara'yı Bırakmak Üzerine

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında furkan istanbulluoğlu tarafından paylaşıldı.

1. furkan istanbulluoğlu

furkan istanbulluoğlu Aktif Üye

Seviye:
    Herkese merhaba,

Sigaranın zararlarını hepimiz biliyoruz. Herkesin bırakması gerekiyor ancak bırakamıyorum diyenlerle kendi tecrübemi paylaşmak isterim.

Öncelikle her eczanede 1TL'ye satılmakta olan (30 adet çıkıyor) Süzen92 isimli ürünü kullanmaya başladım:

-Tadı değişti, zorlandım, ancak daha önce de sigara değiştirmiştim.
    -Nikotini süzdü keyif alamadım, belki 2-3-4 gün sigara sayısında artış oldu.

Sonra:

-O şekilde içmeye alıştım onsuz zehir gibi gelmeye başladı.
    -Nikotinle beraber ciddi oranda katranı tuttuğu için tıkanma, yorulma gibi şeylerden kurtuldum ciğerlerim rahatladı
    -Ve nikotini süzdüğü için maddesel bağımlılık azaldı. El alışkanlığı da biraz irade ile, madde bağımlılığı çok az miktarda olduğu için, törpüleniyor emin olun.
    -Sonra da yerine Cafe Creme gibi aromalı puroları geçirin günde 2-3 taneden fazla içmeyin. Sonra günde 1, 2 günde 1 derken; :)
    -Özel günlerinizde yanınızda puronuzu bulundurun çünkü orda yakacağınız 1 sigara, hem de filtresiz, sizi birkaç basamak geri götürebilir. Ertesi gün cebinizde paket olmasına sebep olabilir.

Tabiki en doğrusu bir anda kaldırıp atmak ama yapamayanlar için kendi yöntemimi anlattım. Kim bilir belki birilerine daha faydası olur :)

2. Eren AYDIN

Eren AYDIN Forum Bağımlısı

Seviye:
    tadı değişiyo işde süzen müzen kesmiyo insanı:)

3. furkan istanbulluoğlu

Seviye:
    3-4 gün dişinizi sıkın gerçekten faydasını göreceksiniz :in:

4. Eren AYDIN

Seviye:
    yani önce filitre ile nikotini kısmen filitre edilmiş sigara içmeye alışıp daha sonrad tamamenmi bırakmayı öneriyorsunuz? aslında mantıklı. nikotin miktarını kademe kademe düşürmek. dur bakim yarın unutmazsam bi kutu filitre alayımda deneyeyim. daha önce denemiştim hiç kesmiyodu:) ne kadar üsrer bırakma süreci ortalama?

felis911 bunu beğendi.
  5. furkan istanbulluoğlu

Seviye:
    Tahminen 10 gün içinde el alışkanlığınızı törpülemeye başlarsınız. Dediğim gibi 3-4 gün dişinizi sıkın "Bu sefer filtreli bu sefer filtresiz olsun" demeyin :) Tabiki doktor değilim ancak kendimden yola çıkarak bir tahmin yürütüyorum :) Ancak süreç uzun bile olacak olsa süzen ile içmenin ciddi faydalı olduğunu düşünüyorum ki ciddi faydalarını gördüm, en azından kendinizi ilk etapta ona alıştırın. Madde bağımlılığı azaldığı için sayıda azalma kolay oluyor ve yine bırakmak istediğinizde hem sayıyı azaltmış olduğunuz için hem nikotini düşürmüş olduğunuz için kolaylık sağlıyor. Sonuçta yine iş insanın iradesine kalıyor, anlattıklarım sadece kolaylaştırıcı.

6. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    Malesef bu şekilde bırakmak zor...Sigarayı bırakmak isteyen bıcak gibi kesitirip atıp bir tane bile içmemeli ömür boyunca..Çünkü bu bir bağımlılık..Azaltmak ,puro içmek vb sadece kişiyi daha fazla strese sokar hayat daha çekilmez olur..Nikotin açlığı daha fazla artar..Nikotini azaltarak bırakmak malesef mümkün değildir..Tam tersine azalttıkça vücut daha fazla ister..İki sigara içme arası insan hayatı çekilmez bir hal alır.

Bu yüzden sigarayı bırakmak isteyen arkadaşlar Allen Carr isimli yazarın Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu isimli kitabını alıp okusunlar(7 lira,ayrıca internette e-book olarak ta var bedava,google dan aratıp indirilebilir)..gerçekten faydası oluyor..Ben bırakalı 1,5 ay oluyor..Aynı kitapla çevremde 2 arkadaşım daha bırakmıştı birisi 1 sene oluyor bırakalı.

7. Eren AYDIN

Seviye:
    furkan istanbulluoğlu sana katılıyorum banada mantıklı geliyo. Tabi iradeninde etkisi olacak muhakkak. denicem.

Goflet; ben 2008 başında allen care kitabı ile sigarayı bıraktım. 45-50 gün kadar içmedim. sonra bazı istenmeyen olaylardan dolayı o kitapta yazdığını dinleyemedim. mesela asla bir taneden bişe olmaz demeyin diye sık sık bahseder o kitapta. fakat olmadı işde. uymadım kitaba bir tane içtim ardı geldi. ondan sonrada o kitabı 2-3 kere okumama rağmen bırakamadım. o kitabı merak eden arkadaş varsa benim yaptığım hataya düşmesin. bir kere okuyup bıraktıktan sonra asla 1 tane bile içmesin. Goflet sende bırakalı fazla olmamış seninde çok dikkat etmeni öneririm. senin kadar bırakıp sonradan tekrar başlamış biri olarak benim tavsiyem kesinlikle kitaba uy. O kitabın mantığı çok güzel. sigaranın faydasının olmadığını çok güzel anlatıyor. Bende bırakmak isteyene tavsiye ederim.
    Kitabı okuyup bıraktıktan sonra başlanırsa sigara içmeye daha o kitap fayda etmiyor:) Daha sonrasındada bırakmak için şimdi başka taktikler denemye çalışıyorum işde.

8. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    evet işte bu yüzden azaltarak bırakmak diye bişey olamaz..kestirip atılacak..bir tane bile içilmeyecek yoksa dediğin gibi tekrar başlanıyor.

9. Eren AYDIN

Seviye:
    Azaltarak bırakmak olamaz deme bari:) Zor olur de onu anlarım denerim ama olamaz deyince daha baştan insanı moralmen çökertiyorsun:) Tabi sen bıraktın böyle konuşursun. 1 sene öncede böyle konuşuyomuydun acaba?

10. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    konuşmuyodum tabi:) ama azaltarak bırakmak çok daha zor ve yeniden başlama ihtimali çok fazla..ve her yeniden başlama insanın daha çok moralini bozar...o yüzden kesip atmak lazım..gerçekçi olmak lazım

11. Eren AYDIN

Seviye:
    Çok haklısın insan tekrar başladıkça morali bozuluyor. Az önce gittim filitre aldım. Madem bıurakamıyoruz belki biraz daha az zehir alırız:) ilk defa resim eklemeyi denicem bu arada.

12. Sefa Yıldız

Sefa Yıldız Onursal Üye

Seviye:
    Süper ya :D:D:D:D İlk resminizde çok başarılı olmuş:)

Sigara bir irade meselesidir.Ya birden keser atarsınız yada zaten sonunda o sizi mezara atar.İzleyip göreceğiz sonucu :)

13. Eren AYDIN

Seviye:
    O zaman şöyle cevap verelim, Hepimiz en sonunde çeşitli sebeplerden dolayı ölüp gideceğiz (Allah erken göstermesin), benimde ölmek için seçmiş olduğum yöntemde sigara olsun o zaman:)
    Resim biraz büyük oldu ama sonradanda düzeltemedim. neden o resim eklediğim mesajda düzenle butonunu göremiyorum anlamadım gitti ya.

14. furkan istanbulluoğlu

Seviye:
    Haklısnız zaten ben de ilk mesajımda belirttim en doğrusunun bir anda bırakmak olduğunu. Ancak malesef her insan bu şekilde yapamıyor. Nikotin bir anda düşünce insan çok agresif oluyor, fazla yemek yiyor, canını sıkan bişey olduğundada bi şekilde bir yerden sigara bulunuyor. Ben bu şekilde bıraktım çok sıkışınca puro içtim o da çok sürmedi çünkü nikotin yok denecek kadar azdı vücudumda (ya da psikolojik olarak öyle düşünmek dahaiyi :) ). Bu arada el alışkanlığım da azalmıştı, zor olmadı.

Kesinlikle bırakabilen direk bıraksın. Bırakamayan bu şekilde denesin, olmadı filtre ile içmeye alışsın. Hem daha az zararlı olur, hem de tahmin ediyorum o kitabı uygulamak filtre ile sigara kullana birisi için vücuttaki az nikotin dolayısıyla daha da rahat olur.

15. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    sigara keşke sadece öldürse :)...ölüm en kolayı..asıl kötü tarafı bir ömür boyu süren esaret...sigara-çakmak taşıma zorunluluğu,çok kötü kokmak,her dakikayı sigaraya göre planlamak vs vs vs...

16. Eren AYDIN

Seviye:
    Çok Haklısın Gofret:) bi iş yapacak olsam yada ne bilim akşam eve gidecek olsam hemen acaba akşam sigara yetecekmi ateş varmı yetermi yetmezmi diye bi sürü saçma sapan konular düşündürüyo insana:) bırakıcaz inşallah.

17. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Furkan bey sağlığınız için yaptığınız atılımdan ve azminizden dolayı sizi kutlamak istiyorum, umarım günün birinde bu illetten tamamen kurtulursunuz...

sadana bunu beğendi.
  18. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sevgili Furkan,

Tebrik ederim. :in: İyi bir savaşım vermişsiniz. :in:

bir kaç kere başlayıp, sanırım 10 kere bıraktım.
    Nasıl oluyor demeyin. Bazı bıraktıklarım çok kısaydı, aslında 2 kere başlamış sayılırım ( uzun dönem içmelerimden bahsediyorum )

Şu an son bırakım sürecindeyim.:D gayet mutluyum :D

Bende azaltmakla falan olmadı.

Kestim attım, kanser olmadan , kanser gibi sarmıştı beynimi :mad: ( sigara fikri )

Önce düşüncede bırakmak gerekiyor.

Ama başka bağımlılıklarımızda varki onlar çok iyi:eek:

Nasıl olur demeyin, :eek:

İşte bisikletforum bağımlılığı.:in: :in: :in:

sigara için,

Bırakacaklara kolay gelsin.:( başlamayanlar hiç başlamasın:in:

selamlar

19. Bahadır ATILGAN

Bahadır ATILGAN Kıdemli Üye

Seviye:
    Selam,
    Benimde sigarayı bırakma hikayem buna benziyor.
    Ben yaklaşık 8 yıl önce yeter artık dedim ve o zamandır içmiyorum.
    Ben sigarayı bırakmaya karar verdiğimde, süzen den kullanıyordum hakikaten faydasını da gördüğüm kanaatindeyim.
    Ayrıca yüksek tempolu spor yapmaya ve vücudu yormaya çalıştım. Şunu
    farkettim ki, vücut yorgun iken sigarayı reddediyor.
    Haftanın hergünü, 1 gün bisiklet (2-3 saat kadar), bir gün ağırlık idmanı (1-1,5 saat kadar). Bu tempo beni sigaradan aşırı yemekten uzak tuttu.Neden bilmiyorum. Ancak sonuçta sigarayı unuttum.
    Bağımlı olan herkese başarılar...
    3 kuruşluk ot bizi esir almasın. Sigara paketi yok, çakmak yok, aklınızda her yemekten sonra sigara yok, ne büyük özgürlük!!!

Sağlıcakla kalın.

20. Mehmet Keten

Mehmet Keten Forum Bağımlısı

Seviye:
    babam yaklaşık 45 yıl aralıksız günde 4-5 paket sigara içmişti.kimseye ben sigarayı bırakmak istiyorum diyede bahsetmemişti.ve bir akşam eve geldiğimde sigara içmiyordu evet artık sigara içmiyordu yani sigaraya bıraktığı günün sabahı yine sigara içmiş ve aynı gün akşam sigarayı bırakmıştı tamamen kendiliğinden.demek istediğim tek şey irade.batman begins filminde batmanın hocası batmanı eğitirken demişti hiç unutmam '' EĞİTİM HİÇ BİR ŞEYDİR İRADE HER ŞEY '' sigararayı bıraktıktan yaklaşık 8 yıl sonra 21.01.2007 akşamı babamı kalp yetmezliği sonucu kaybettik nur içinde yat babacığım mekanın cennet olsun.bu konuyu okuyunca hüzünlendim birden saygılar.