Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sigaranın Faydalarını Öğrenelim.

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Talha Ateş tarafından paylaşıldı.

1. Talha Ateş

Talha Ateş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Hopbalaaaaa ! Sigaranın faydası mı olurmuş? Demeyin. Tabiki olur bakın bakalım nelermiş.:)

İşte o kadar kötülenen her fırsatta iftiralara mağruz kalan sigaranın faydaları :

Sigara içeni köpek ısırmaz; çünkü yanında baston taşır.
    Evine hırsız girmez; çünkü sabahlara kadar öksürür.
    Üzerine sinek konmaz; çünkü buram buram nikotin kokar.
    Fazla yorulmaz; çünkü yorulunca tıkanacağını bilir.
    Yürümek için zorlanmaz; çünkü tekerlekli iskemlede gezdirilir.
    İhtiyarlamaz; çünkü genç yaşlarda sevdiklerine kavuşur.
    Yüzlerine renk gelir; çünkü dişleri ve bıyıkları sapsarı olur.
    Vücutları bir kuş gibi hafifler; çünkü ileri dönemdeki dolaşım bozukluğundan ötürü önce parmakları, sonra da el ve ayakları kesilir.

İşte sigaranın faydaları, tiryakilere afiyet olsun...

(Alıntıdır)

2. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:

Bunlar yetmedi, sigara kutularının üstlerine neler yazıyorlar, fakat nafile insanlar büyük bir gayretle içmeye devam ediyorlar. İşin kötü tarafı bisiklet kullanan bazı kardeşleriminde ağızlarında sigara, bilemiyorum bisiklet -sigara hiç doğru bir orantı değil.

3. Elif Gökalp

Elif Gökalp Aktif Üye

Seviye:
    bu sigara düşmanlığına bi anlam veremiyorum, gün geldi sigara yasaklansın denildi herkeste bi düşmanlık aldı başını gitti
    sonuçta sigara içen adam ne denli zararlı olduğunu zaten biliyor, ki sigara bağımlılık yapan bi ürün değil.
    asıl yediklerimizin neler olduğundan haberdar mıyız yeri geliyor tükettiğimiz bazı besinler sigaradan daha fazla kansere itiyor, neden ses çıkarılmıyor, önümüze atılan yemi gagaklamak yeterli...

4. Ogulcandaan

Ogulcandaan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    İnsanın yediği yemek kendini, insanın içtiği sigara etrafındaki herkesi zehirler.

5. Elif Gökalp

Elif Gökalp Aktif Üye

Seviye:
    benim demek istediğim o değil, sigara içiminin heryerde yasaklanmasına karşı değilim çok da iyi oldu.
    sporcu adama yakışmaz ona yakışmaz buna yakışmaz denmesi çok anlamsız geliyor, bünyesi kaldıran içer.
    insanın yediği yemek kendini derkende birilerinin bizi zehirlemesini böyle kabullenişte çelişkili...

6. GLN

GLN Onursal Üye

Seviye:
    Bende sizin sigara düşmanlarına olan düşmanlığınıza anlam veremiyorum. Sigara zararlı birşeydir.Zararlı olan şeylerin düşmanıyız biz.

Mert DOLUEL, baris34ince ve M.A.Y. bunu beğendi.
  7. baris34ince

baris34ince Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    sporcu her zaman daha iyi olmak için çabalar. ve sigara her zaman bu gelişimi engeller-yavaşlatır. He şunu diyebilirsiniz ''x şahsı sigara içiyor fakat şu başarıları şu dereceleri var''. Haklısınız ama o x şahsı sigara kullanmasa daha başarılı olur ya da o başarıyı daha çabuk elde ederdi. Tabiki herkesin kendi elinde olan bişey isteyen istediğini içer :D Ama bisiklete binen herkes bisiklet sporunun reklamını yapmaktadır aslında ve sigarayla bisiklet aynı parantezde oldugunda bu reklam benım fikrime göre kötü reklam oluyor... Ben de sigara kullanan birisiydim ve bisiklet sporuna ağırlık vererek sigarayı bıraktım önemli olan istemek...

8. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Lütfen "Sigaranın bana bir tane faydasını " söyle !

12 sene günde 2 paket sigara (günde 40 tane eder) içtim . Ne faydasını gördüm ? Pis koktum , pis koktuğumun farkına bile varmadım , tepeden tırnağa bütün vücuduma zarar verdim . Yetmedi diğer insanlarında ciğerlerine zarar verdim . Sigara bağımlılık yapan bir ürün değil demişsiniz . O zaman ben niye 12 sene sigara içtim , keyiften mi ? Her içtiğimde kendimden iğrendim ama yine de bırakamadım . Şimdi "Senin iraden zayıfmış , ben istediğim an bırakırım , bağımlı değilim " edebiyatı yapanları duyar gibiyim . Öyle kolay değil

Allah razı olsun , bu hükümet birtakım kampanyalar yaptı da aklımıza sigaranın bırakılabileceği fikrini soktu . En sonunda bıraktım ...

Şimdi mi ! Oh diyorum yalnızca oh . Çiçeklerin , ağaçların kokusunun alıyorum . Elbiselerim kokmuyor , spor yapmak işkence olmuyor , 2 kat çıkınca nefes nefese kalmıyorum . Sigara bırakmanın faydalarını yazsam , bu forum yetmez .

Sigara = Esrar . Evet buraya büyük harflerle de yazıyorum

TÜTÜN = ESRAR

9. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Yalnız şöyle bir durum var: bazı avrupa ülkelerinde sigara içmeye devam eden hastaların tedavileri yapılmıyor.Yani o kadar açık ve net ki zararı, gıdalarla kıyaslanamayacak seviyede.

Bence asıl önemli olan sigaradan pat diye ölünmeyeceğini iyice düşünüp anlamak gerekliliği.Sürünüyorsun.Doktora, hastaneye, bakıma muhtaç hale geliyorsun.

Hastanelerde hep acil hastaların yattığını zannederdim.Büyük bir araştırma hastanesinde refakatçi kalmam gerekti.Can sıkıntısından çıkıp koridorlarda dolaşırdım.Odaların neredeyse tamamında yaşlılar var.Resmen ölmeyi bekliyorlar.Koridordan geçerken içeride yatan gözler bir şeyler bekleyerek çaresizce bakıyor. Çok sarsıcı bir tecrübeydi.Hastaneye karşı resmen bir fobi oluştu bende.Yataklarda alta idrar geçmesin diye özel örtüler, duvarlarda cenaze işleri yapanların telefon numaraları...acilde kolunda serum inleyenler, kusanlar.

Sağlığınızın kıymetini bilin arkadaşlar.
    Ülke zaten tımarhane gibi oldu.Nüfusun ezici çoğunluğu da evlere hapis, acayip dizilerle ömür tüketiyor.Kalp ve şeker hastalıkları almış başını gitmiş.Elimizde bisiklet gibi dünyanın en güzel ulaşım aracı, spor vasıtası var.Kıymetini bilelim.Bisiklete binme alışkanlığı da kolay edinilmiyor.Bir heves başlayıp bırakan bir sürü insan var.Sigarayla alkolle falan kirletmeyelim bu güzelliği.Kendini ille zehirlemek isteyen varsa lütfen bisikleti alet etmesin buna.

10. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    İzmir Tepecik'teki hastanenin göğüs hastalıkları bölümüne gitmiştim . Akciğerlerimin durumunu merak ediyordum , arada bir sol taraf sıkışıyordu. Hem kalp , hem akciğer kontrolü yaptırırken tabii aralarda beklemek zorunda kalmıştım . Akciğerin durumunu gösteren cihaza girmek için beklerken diğer hastaları teker teker aşağı indirdiler . Hepsi tekerlekli sandalyede , inanılmaz derece zayıf , boyumun yarısı kadar bir oksijen tüp arkalarında , burunlarına sokulmuş 2 boru ve içi su dolu bir cam fanus . İğrenç haldeydiler .

Felaket derece zavallıydılar . En son çıkışta da bir tabut gördüm . Arkasında , beklenen sona hazır ifadeler takınmış mefta yakınları vardı. Oğlu ve geliniydi galiba

Allah düşmanıma sigara içirtmesin . İnşallah bir daha başlamam

Türkiye'de bu tip resimleri ,sigaraların üstüne koymuyorlar herhalde. Koydukları resimler daha yumuşak

11. Mert DOLUEL

Mert DOLUEL Aktif Üye

İstanbul / Bahçelievler-Çalışlar / Büyükçekmece -
    Seviye:
    Günaydınlar merhabalar,

Şu sigara olayını hiç bir zaman anlamış değilim, sağlığını düşünmüyorsun bari paranı düşün, bir paket nerden baksan 10 tl olmuş, tiryaki olsan günde 1 paketten haftada 70 tl, ayda 280 tl eder, yıllık 3,500 tl yuvarlak hesap, anlaşılmaz bir durum hakikaten, tercih meselesi, içkiye, alkole içmesini bilerek, dozunda alınmasına karşı değilim, fakat sigara olayı tarifsiz bir durum, bile bile insanın kendine zarar vermesi, her akşam bir kadeh viski ya da türevi bir şey iç ondan iyi bana kalırsa, ya da günde 1 adet ucuzundan puro vs. ne bileyim artık.,

Geçtiğimiz günlerde sabah işe gitmek için kalkmış, 06:00 sularıydı, odamda radyoyu açmış, şansa ilk defa rast geldiğimi Bulutsuzluk Özlemi'nden Lagara Lugara az buçuk da olsa sigara tiryakilerine dair olabilecek bir şarkı, sigara boş adam işidir demek istemiyorum fakat gerçek anlamda bir meşgalesi olmayan, kafasını dağıtabilmek, günlük sıkıntılardan vs. bir nebze kurtulabilmek adına tercih edilen fuzül bir icat, obez olmak nispeten ondan iyidir diye düşünüyor, herkese iyi günler diyorum.

adapolat ve ersen t. bunu beğendi.
  12. Elif Gökalp

Elif Gökalp Aktif Üye

Seviye:
    sigara içmek iyi bi şeydir, içildiğinde bi problem olmaz demeye getirmiyorum. ben üniversite eğitimimin 4yılını tütün üzerine aldım sizden daha iyi biliyorum sigaranın içinde ne var ne yok, içildiğinde nelere yol açar, içmenin hiç bi yararı olmadığını...
    insanları yargılamayı anlamsız buluyorum adam istiyorsa içer bu kimseyi ilgilendirmez. çok güzel tüm kapalı alanlarda içim yasaklandı her yerde rahat bi şekilde oturup kalkabiliyoruz. devlet sigarayı bırakmak isteyenler için yeterinde destek sağlıyor.
    bunlara rağmen içmeyi sürdüren adama tutupta hiç yakışmıyor, içemez denilmez. herkes kendi için yaşıyor. kendine yakıştırıyor, sağlığını ikinci plana koyuyorsa saygı duymak gerek, sonuçta kimsenin kimseyi yargılama hakkı yok.

13. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    Kim Ne İçiyorsa İçsin Bu Konuda Özgürlüğü Vardır Beden Kendi Bedeni Sonuçta Ancak Çevresine Zarar Vermeden Benim Yakınlarım Bu Konudaki Hassasiyetimi Bilirler Ben Sağlıklı Yaşama Gayreti İçindeyken Beni İçtiği Sigaranın Dumanıyla Rahatsız Edecek Zehir Solumama Neden Olacak Herkese Çok Ciddi Tepki Gösteririm Yolda Yürürken Dahi Elinde Sigara Olanları Gözlemler Yanlarından Geçerken Nefesimi Tutarım Diyeceksiniz Ki Soluduğun Hava Çokmu Temiz ?
    Bende O Zaman Derim Ki İşte Bu Zihniyettir Bizi Bu Duruma Getiren İmam Yakıyor Salıyor Dumanı Cemaat Yakıyor Veriyor Ayarı Kısacası Ne Oluyor Hepimiz Zarar Görüyoruz Pasif İçicilikten Bizlerde Etkileniyoruz Dediğim Gibi Herkesin Bedeni Üzerinde Özgürlüğü Vardır Ancak En Azından Sigara Ve Alkol Kullanmayan Sağlığını Koruma Gayreti İçinde Olanlara Saygı Göstererek Yanlarında İçmemeye Özen Gösterin

ersen t. bunu beğendi.
  14. fatihaydın

fatihaydın Bisikletkolik

Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    arkadaşlar hepiniz dediklerinizde haklısınız...

elif hanım evet isteyen istediğini yapar kimsenin de karışmaya hakkı yoktur buraya kadar sorun yok fakat arkadaşların biraz daha anlatmaya çalıştığı sanırım şu.kaldırımda yürüyorum üsküdarda antrenmana gidiyorum.sokak ortasında adamın birisi kafasını sola çevirdi ve bi anda sigara dumanını üfledi.kafam hiç bir yeri dışarda kalmadan tam o dumanın arasında kaldı.sonra o sigarayı suratında söndürdüm

istediği şeyi yapsın beni ilgilendirmez.hatta 75 milyon insanın 74 milyonu sigara içsin sorun yok.ta ki o sigara dumanı benim ciğerlerime tenefüs edene kadar.o kokuyu aldığım anda iş biter.arkadaşa derim madem isteyen istediğini yapacak sen sigaranı içeceksin bu dumanda benim ciğerime girmeyecek.artık poşede mi üfler yoksa dumanı içinde mi tutar onun bileceği iş...

not: yanlış anlamayın yazdıklarınıza tekpi ya da cevap niteliğinde yazmadım.sadece düşüncelerim ve şikayetlerim biraz yazdıklarınızla benzeşiyordu ondan paylaşmak istedim :)

15. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    "İsteyen istediğini yapar" bu ülkede

* İsteyen jipini kaldırıma park eder , kime ne zararı var ?

* İsteyen çiğdemi çekirdeği yere atar , kime ne zararı var ?

* İsteyen köpeğini sokak ortasına pisletir , kime ne zararı var ?

* İsteyen maçtan sonra "Kaf Sin KAf " çeker , kime ne zararı var ?

* İsteyen dibimde kornasını öttürür , kime ne zararı var ?

* İsteyen istediğine zarar verir , kime ne zararı var ? Eh be ...

Cüneyt HOCAOĞLU ve fatihaydın bunu beğendi.
  16. utku bayburt

utku bayburt Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    sigara icen biri degilim.ama soldan saga donerken sigarasini soluyan biri bana dogru ufledi falan durumlari biraz garip geliyo bana.o duman seni oldurmez rahat ol.kapali alanlarda yasaklanmasi dogru bir hareket fakat buyuk sehirlerde yasayan insanlar zaten egzost dumanindan sigaradan daha fazla zarar goruyor.bu daha onemli bir durum bence.milyarda bir bir insanin basina gelecek bir durumdur acik havada soluyacagi sigara dumani.bu durum kimseyi de koa hastasi yapmaz sanirim.duyarli olmaliyim derken saldirgan da olmayalim bence.

17. Elif Gökalp

Elif Gökalp Aktif Üye

Seviye:
    kapalı alanlarda dumana maruz kalıp devamlı pasif içici oluyor muyuz hayır, açık havada maruz kaldığınız sigara dumanı size zararlı sizin hastalık nedeninizse; hiç mi mangal yakmadınız yakarken maske takıyor musunuz, hiç sobalı evde oturmadınız mı sobanız tüteyip hiç mi solumadınız, eve giderken soba bacasından çıkan kömür dumanının kokusu üzerinize bile sindi de hiç nefes almadınız mı bütün yol boyunca, bir çok şehire sanayi çok yakın her fabrikanın bacasında filtre var mı sanıyorsunuz rüzgarla bu gaz şehre çökmüyor mu...... bütün bu kaldığımız zararlı gazlar çok masum, vücudumuzda bi etkisi yok ama sokakta yanımızdan geçen adamın bi nefes dumanı bizi öldürür mü. birde öle arada yolda denk geldiğin içine çekmek durumunda kaldığın dumanla pasif içici olmuyorsun.
    ben sigara kullanan biri değilim bu kadar tepki vermemin nedeni, sigara yasağı gelesiye kadar sineye çekilmesi, koyun gibi davranmak değil mi bu.
    ayrıca demek istediğim saygı meselesi, senin alanını çiğneyip seni dumana maruz bırakan adam senin hayatına sağlığına nasıl saygı duymuyorsa, sende açık havada sigarasını içen adamı yargılayıp laf söyleyerek ona saygı duymamış oluyorsun. saygı göstermezsen saygı göremezsin.

18. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Yine anlamsız ve faydasız bir tartışma başlamış.

19. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Dün , yaklaşık 30 senedir sigara içmeyen , kahveye gitme kültürü olmayan , oldukça titiz bir abimin akciğer kanseri olduğunu duydum . Yaş 55-60 . Sigara içen bir insan ne yaparsa yapsın , akciğer kanseri ihtimali sıfır olmuyor .

Akciğer kanserinin %99 sebebi sigara ve sigara dumanına maruz kalmaktır. Şu andaki bilimsel araştırmalar bunu göstermektedir.

fatihaydın bunu beğendi.
  20. Muhammed Durgut

Muhammed Durgut Aktif Üye

Seviye:
    kısaltması tarafımca yapılmıştır yazılarda oynama yapılmayıp belli başlı bölümler seçilmiştir;

Akciğer kanserlerinin büyük kısmından sigaranın sorumlu,Akciğer kanseri gelişiminden % 94 oranında sigara sorumludur.PASİF SİGARA İÇİMİNDE RİSK % 3,5'tur,Sigara akciğer kanseri ilişkisinde, ağır tiryakilerin (yani günde 1 paket 20 yıl ya da günde 2 paket 10 yıl ya da daha fazla sigara içenlerin) akciğer kanseri olma ihtimali %10-15 civarındadır. Yani bu, yüz kişiden 80-85 tanesi akciğer kanseri olmayacak demektir. Ama yine de onların sigara ile ilgili başka hastalıklara yakalanmayacakları anlamına gelmemektedir. Kanser olmayanlar, kronik obstrüktif akciğer hastalıkları (KOAH), amfizem, damar hastalıkları ve kalp hastalıklarından birine yakalanarak, vaktinden önce aramızdan ayrılacaklardır.Ailesinde kanserli yakını olanlarda akciğer kanseri gelişme riski daha da artmaktadır. Kanserli hastaların birinci derece yakınlarında akciğer kanseri riski 2,4 kat daha yüksek bulunmuştur.Sigarayı bıraktıkları halde akciğer kanserine yakalananlar olmaktadır.Yine de, sigara bırakıldıktan 10 yıl sonra akciğer kanseri riski %50 azalmaktadır.Akciğer kanseri gelişiminde etkili olduğu belirtilen yaş, ırk, cinsiyet, meslek, hava kirliliği, radyasyon, geçirilmiş akciğer hastalığı sekeli, diyet, viral infeksiyonlar, genetik ve immünolojik faktörlerin tümü % 6 oranında etkilidir.

Konu'da bahsi geçen faydalar kısmını ilk okulda öğrenmiştim hocamdan.
    Konuyu açan kişi bir tebessüm olarak birazda dokundurma yaparak yazdığını düşünüyorum.

Kendi fikrim ;

Konu karşılıklı polemiğe gitmiş gerçi karşılıklı olduğunu düşünmüyorum. ''(Elif Gökalp)benim demek istediğim o değil, sigara içiminin heryerde yasaklanmasına karşı değilim çok da iyi oldu.''
    Yazısında sigara iyi bir şey değil ama isteyen içer karışamayız dediğini algılıyorum ama sigara içmeye teşvik ediyormuş gibi bir tavır alınmış ve bir kaç kişi ısrarla bu şekilde görüyor ve benimde düşüncem isteyen yasal olduğu yerde sigarasını içer.

Kapalı alan için gerekli yasalar çıkartılmıştır.Açık alanda sigara içen birine gidip sigara içme diyemem böyle zararlı şu şekilde etrafına kendine bütçene zarar veriyorsun dememin bir faydası olmaz sigara içen kişi biliyor bunları ama içiyor örnek vermek gerekirse her parfüm sıktığımızda ,arabamızın bakımını yaptırmadığımız zaman egzoz dan çıkan kirli hava ozon tabakası deliyor bunu da biz biliyoruz ve devam ediyoruz o yediğimiz hormonlu meyveler cinsel hormonlarımızı etkiliyor kimsenin umrundamı bence değil AB de kulanılmayan yasaklanan ilaçlar bizim ülkemize gönderiliyor kimse birşeyler söylemiyor bir adım daha ileri gidelim kremler makyaj malzemeleri kozmetikler için fokların balinaların öldürüldüğünü hepimiz biliyoruz ama kullanıyoruz. İstanbul da mevcut nükleer çöp oranı da ortada , baz istasyon sayısı ile böbürlenen ve reklam yapan gsm şirketi varken ,balkonunda bahçeli evler yapmak için kesilen ağaçları bilirken ülkemiz savaşın eşiğindeyken acaba biraz kendimiz yerine başkalarını da düşünebilirsek gerçekten iyi olacak.

Yazımdan sıkılan biri hadi oradan be diyebilir o zaman bende sigara içen adam dan sana ne deme hakkım olduğunu düşünüyorum
    Sigara içen birisi değilim ve düşüncelerim bu yönde benimle aynı düşüncede olursunuz olmazsanız orasını bilemem ve benim dediğim doğru diye çabalayacak kadarda kimseye faşistlik yapacak değilim konuyu derinleştirdim çünkü boş bir polemik vardı.

Elif Gökalp bunu beğendi.