Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sigara kullanmak bisiklet sporunu nasıl etkiler ?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Kron user tarafından paylaşıldı.

1. Kron user

Kron user Aktif Üye

Seviye:
    Merhabalar

Boks ve vücut geliştirme ile ilgileniyorum.Örneğin boksa devam ederken sigara kullanırsanız ciddi anlamda nefes sorunu yaşıyorsunuz fakat vücut geliştirmede sigara kullanımı sizin performansınızı pek etkilemiyor.Sadece bitkinliği artırıyor biraz.

Sorumu tekrarlıyorum : Sigara kullanmak bisiklet sporunu nasıl etkiler ?

yehanci bunu beğendi.
  2. Nuri Kongur

Nuri Kongur Forum Demirbaşı

Seviye:
    kısaca çok kötü.
    uzun açıklaması şu: hücreler enerji üretebilmek için oksijene ihtiyaç duyar. oksijen kandaki al yuvarlar sayesinde hücrelere gider. sigara içtiğimizde ise korbonmonoksit soluruz. akciğere gelen 100 birim al yuvara diyelimki 50 birim oksijen 50 birimde karbonmonoksit yükleyip onları enerji üretsin diye hücrelere yollarız. hücreye gelen oksijen ihtiyaç duyulan enerjiyi üretmeye yetmeyeceği için daha çok nefes alma ihtiyacı hissederiz tabiki buda nabzın yükselmesine ve bir süre sonra bizim güçten düşmemize sebep olur. buda uzun anlatımıydı :) elbette dahada uzun açıklaması vardır

yehanci, Kron user ve Mümtaz Öztürk bunu beğendi.
  3. Mümtaz Öztürk

Mümtaz Öztürk Spor Aşığı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Sigarada bulunan onlarca zehirden bir tanesi de "karbon monoksit" denilen zehirdir. Karbon monoksit'in diğer zehirlerden çok ayırt edici bir özelliği, vücuda girdiği andan itibaren oksijen taşımakla görevli hemoglobin hücrelerinin etrafını sararak onların oksijen taşımasını engellemeleridir. Karboksi hemoglobin denilen bu yapı özellikle beyne oksijen gitmesini engelleyerek baş dönmesine sebep olur. Bu sebepten sigaradan derin bir nefes çeken tiryaki bile olsa başı döner. Bu sigaranın bir zararı, artık gerisini siz düşünün. Sigarasız sağlıklı ve bol sporlu günler dileklerimle...

Kron user ve Nuri Kongur bunu beğendi.
  4. Abdullah Hakkı

Abdullah Hakkı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    vücutta dışardan oksijen alınırken tekrar dışarıya karbondioksit verilir. bunun için müthiş bir denge kurgulanmıştır. oksijen hemoglobin ile reaksiyona girerek oksihemoglobin oluşturur. oksihemoglobin hedef dokuya gelince ayrılıp difüzyonla hedef hücrelere paylaştırılır. daha sonra karbondioksit kana verilir. fakat direkt olarak gidip alyuvarlarla birleşmez. önce su ile reaksiyona girerek karbonik asit oluşturur(H2CO3). daha sonra karbonik asit iyonlaşarak hidrojen(H+)ve bikarbonat(HCO3-) a ayrışır. hidrojen iyonları alyuvarlarla, bikarbonat iyonlarıda kan yoluyla alveollere gelir ve orada tekrar birleşirler. bu birleşmeden sonra karbondioksit ve suyun birleşmesine yarıyan enzim gelir ve tekrar bu ikisini ayırır(enzimin adını hatırlayamıyorum). daha sonra CO2 dışarı atılır suda geri dönüştürür.

peki neden karbondioksit oksijen gibi taşınmaz? çünkü içinde bulunan karbon molekülleri bu bileşiğin hemoglobinin yapısına yapışmayı ve ayrılmamayı sağlar. ancak belli bir süre sonra hemoglobinden emzimlerle ayrılır.

gelelim sigara dumanındaki karbonmonoksite. karbonmonoksit aslında bir iyondur(CO-2). hemoglobinde taşıma yaparken bu değerlerle hareket eder. karbonmonoksit gazı ise nötr bileşik olmadığından hepsinden daha kuvvetli olarak hemoglobine yapışır. ve buda ayrılmayı çok zor bir hale getirir. dolayısıyla hemoglobinler bundan sonra oksijen taşıyamazlar. eğer bu olay devam ederse kanda karbonik asit miktarı artar, hidrojenlerle birleşemediği için dışarı atılamaz ve kandaki ph miktarını düşürür(asitlik miktarı artar). bu bazı enzimlerin çalışmasını olumsuz etkiler. dahada devam ederse tıp dilinde kan zehirlenmesi olur. sigarada ise bu durum bitkinlik, baş ağrısı, baş dönmesi ve eğer çok içilirse kan zehirlenmesi gibi durumlar açığa çıkarır.

bu sigaranın sadece karbonmonoksit bakımından zararıdır. daha içinde bulunan çeşitli maddelerin enzimlere yaptığı olumsuz etkilerin hiçbirisi yok. umarım aydınlatıcı olmuşumdur. nuri abicim galiba daha uzunu bu oluyor:D.

iyi forumlar

Kron user bunu beğendi.
  5. özgürakbuz

özgürakbuz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    ayda 12 dal içmelisiniz çünkü nikotin bağımlılık yapıyor yani ysrışda hırs yaparsınız yarışı kolay kolay terketmezsiniz

6. Kron user

Kron user Aktif Üye

Seviye:
    Merhabalar tekrardan

Sigaranın daha çok pratikteki zararlarından , bisiklet sporuna ne derece engel teşkil ettiği merakı üzerinden sorumu sormuştum.Hem sorumun cevabını aldım hem de bilimsel olarak bilgilendim.2 kere sağolun :)

Başlık , aydınlatıcı oldu ; güzel oldu bu sorunun muhattapları açısından fakat sitedeki kısa sayılacak gezintim sonucu gördüm ki sigara kullanan pek yok.Tebrik ederim sizleri :)

ali karagönlü ve Abdullah Hakkı bunu beğendi.
  7. Ediz Tevfik Özgan

Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

Seviye:
    Pek yoktur çünkü sonuçta ikiside bağımlılık yapıyor ve bi zaman sonra birini seçmek zorunda kalıyorsunuz.Forumdaki arkadaşlar ve ben bisikleti seçtim.

8. Menderes Batmaz

Menderes Batmaz Üye

Seviye:
    iyiki bisikleti seçmişsin. sayende bende bisikletçi oldum. teşekkürler dostum