Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sigara içmek performansı arttırır mı?

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında Edip Dinçer tarafından paylaşıldı.

1. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bugün çok alakasız bir şekilde bu makaleye denk geldim, ilginç geldi paylaşmak istedim;

Cigarette smoking: an underused tool in high-performance endurance training
    Sigara içmek: yüksek performanslı dayanıklılık antrenmanlarında yeteri kadar kullanılmayan yöntem

Makale İngilizce olarak kısıtlamasız incelenebilir. Kısaca özetlemek gerekirse makaleyi yazan arkadaş şunları söylemiş;

"- Sporcular, kan transferi gibi yöntemlerle hemoglobin seviyelerini yükseltmeye çalışıyorlar ancak sigara içerek serum hemoglobin seviyeleri, içmeyen bir kişiye göre %3.5 civarında arttırılabilir.

- Kronik obstrüktif pulmoner hastalık, yüzme ve koşu gibi sporlarlar ile uğraşanlarda olduğu gibi akciğer kapasitesinin artmasına neden olur. Sigara içerek bu hastalığa yakalanma şansınız %50'dir.

- Sigara içmek kilo kaybına neden olduğu için dayanıklılık sporları yapan kişiler için bir artı olacaktır.
    "

Tartışma bölümünde de, "Yasa dışı o kadar yöntem ile uğraşacağınıza sigara içmeye başlayın. Dikkat ederseniz sigara kullanımının yüksek olduğu ve düzenlemelerin az olduğu gelişmekte olan ülkelerde dayanıklılığa dayalı spor yapan atletlerin daha başarılı olduğunu fark edebilirsiniz" demiş.

Benim fikrim ise şu şekilde, bilim elbette pozitif ve negatifi karşılaştırmak zorunda. Sonuçta " "tez+antitez=sentez" olduğuna göre bu tip çalışmaların da olması gerekiyor. Ancak sigaranın negatif yönleri zaten tartışılmasız, o yüzden bence saçma bir durum. Ama bir de şöyle bir şey var, makale profesyonel sporcular ve onların yaptığı doping üzerine yazılmış, yani ikisinin zararları karşılaştırıldığında acaba hangisi daha zararlı, 'sigara mı yok EPO mu'?

Sakın buradan "sigara için, güzeldir" gibi bir sonuç çıkarmayın, sigara içmek sağlınıza onulmaz zararlar verecektir. Arkadaş demiş ki "madem zarar vereceksiniz kendinize, bari yasalını ve daha az tehlikelisini yapın".

Bu arada makale hafiften ironik de gelmedi değil ama NCBI çok saygın bir ortam.
    Makalenin yayınlandığı yerin de Etki Faktör puanı 6. Yani öyle çok tırı vırı bir yer değil :).
    Ama yine de sanki arkadaş bilim dünyasına trollük yapıyormuş gibime geldi :).

2. oktayakgoz

oktayakgoz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben iciyordum iyi denk gelmis :)

Edip Dinçer ve berktx bunu beğendi.
  3. asirakgul

asirakgul Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Sigara üretici firmalarının çok ciddi ücretler vererek yazdırdığı yazılar olduğunu düşünüyorum bu tip makalelerin. Bir yerde okumuştum, Rock 5 filminde sylvester stallone sadece bir kaç saniye sigara veya puro ile görüntü vermek için 500.000 Usd almış. Kovboy filmlerinde ki en büyük sponsorlar sigara firmaları imiş. Sigaranın günümüzde yasaklandığı alanlar çoğaldıkça firmalarda teşvik etmek için ne yapacağını şaşırdı anlaşılan.

4. epsilon91

epsilon91 Kıdemli Üye

Seviye:
    Garip bi şekilde geçen ben de arada bir sigara içsem akciğer kapasitemi geliştirir mi diye düşünüyodum

5. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Troll ve ironi kokusu aldım bu sigara dumanında :krnz:

AnılDemir41, JusTiMe, berktx ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  6. z. usta

z. usta Forum Bağımlısı

Seviye:
    geçen gün ağzında sigara bisikletli mutlu yüzlü bir amca gördüm. Mutlu mutlu sürüyordu 20 kglik bisikletini.

Cemil Dada, berktx, kev1ncon ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  7. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @Edip Dinçer

edip dostum,

iki örnek vereceğim ,ondan sonra sigara tiryakiliğinin nelere mal olabileceğini göstermesi açısından,

alettin dostum ile tanıştım 72 yaşında emekli tekel memuru ,13 yaşından beri bisiklet kullanıyor idi,onunla kilyos eğimlerinde pedalladım 40 yıllık yarış bisikleti ile kilitli pedal olmadan çıkıyor idi,günde 2 paket sıgara içiyor idi,ama sonunda yakalandı,sağ kola felç geldi ,bisiklete binemiyor artık.

selim giro,
    bilen bilir eski bisiklet yarışçısı,malboro tiryakisi idi,ve nescafe ile birlikte içerdi,son halini görünce onun adına üzüldüm gırtlak kanserinden bu değerli insanı kaybettik,

herşeyin aşırısı zarar,malesef

ventiol, mfmayliba, JusTiMe ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  8. Candan Biberci

Candan Biberci GökBörü

Adı:
    Candan Biberci
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bence sigara değilde bisikletin kadrosuna Nargile monte etmek performansı dahada arttırır.Her 10 pedalda 1 fırt çekersin duman dumana gidersin :D

Son düzenleme: 25 Şubat 2016
  9. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Kudret Kurtcebe

Abi zaten zararlı sigara, o konu kesin. Nikotin lazımsa bandı var, patlıcanı var, elektroniği var :).

Bu arada "Alettin dostum" dediğin muhtemelen babamla tanışıktır :), 71 yaşında Tekel emeklisi benim

@Eser Sevinç

10. uguryilmaz144

uguryilmaz144 Onursal Üye

Adı:
    Uğur Yılmaz
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Resmen trollemişler, öyle bir dünya yok. Fabrikada personellerle birlikte ciğer kapasite testi yaptırdığımızda sigara içen arkadaşların ciğer hacimlerinde yıldan yıla azalma olduğunu gördük. En büyük fark ise sigara içenlerin ani nefes almada yaşadığı zorluk. Misal benim debi grafiğim grafiğin en yüksek noktasını aşıp grafiğin dışına çıkarken 10 yıldır sigara içen arkadaşlar çooook daha düşük bir debiyle nefes alıp, 3.5-4 litre hacimlerde tıkandılar. Benim de 6 litreye yakın çıkmıştı ve ciğer debim anlık olarak saniyede 13L olarak çıkmıştı...

Sigara ciğer kapasitesinin arttırır diyen makaleyi koli hastalığına yakalanmış birine göstereyim, bakalım o neler söyleyecek :)

11. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Makalenin özetinde şöyle bir bölüm var:
    "...a review has the potential to create a convincing argument for a faulty hypothesis. Improper correlation or extrapolation of data can result in dangerously flawed conclusions. The following paper seeks to illustrate this point, using existing research to argue the hypothesis that cigarette smoking enhances endurance performance and should be incorporated into high-level training programs."

Türkçe meali şöyle birşey:

Taramaların (başkalarının araştırmalarını kullanan bilimsel yazılar), hatalı hipotezler için ikna edici iddialar sunma potansiyeli vardır. Korelasyon (bağıntı) ve ekstrapolasyon(dışdeğerbiçim)un yanlış kullanımı sonucu hatalı sonuçlara varılabilir. Bu makalenin amacı, mevcut araştırmaları kullanarak sigara içmenin dayanıklılık performansını arttırdığını ve üst düzey antreman programlarına eklenmesi gerektiğini öne sürerek bunu göstermektir.

Makaleyi çok beğendim.

12. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @Edip Dinçer

valla soyadı bilmiyorum ama,gerçekten bisiklete aşık bir muhteremdi,gerçi yaşıyor ama sağ kol bitik,onu bisikletsiz düşünemiyorum,sevdiği bisikletten bence sigara ayırdı.

Candan Biberci bunu beğendi.
  13. Morningstar

Morningstar Forum Demirbaşı

Adı:
    Oğuz T.
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Ciğer kapasitesi artırmak isteyen bulduğu her rampa ve yokuşa dalsın+bol,bol benç pres ve yana açış yapın:D:D

Candan Biberci bunu beğendi.
  14. z. usta

z. usta Forum Bağımlısı

Seviye:
    ....

Son düzenleme: 25 Şubat 2016
  15. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Murat B. dostumuz bu yazıya bir mealen yeterli olmaz, bir mealen daha yapıp anlama düzeyi türkçesine çevirebilirmisin. Yani olumluyormu, olumsuzluyormu anlayabilmiş değilim. Bir ara heidegger okur pozisyonuna girdim, şu anda üzerimde tarifi imkansız bir ağırlık hali var.

Engin er. bunu beğendi.
  16. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Bu görüşe katılıyorum.

Performans bisikletçiliği üzerine okuduğum kitaplarda iki eşikten bahsedilir:

1) laktat eşiği (anaerobik eşik)

2) ventilation eşiği

laktat eşiğinden çokça bahsetmiştim; ventilation ise, düzenli nefes alırken tempoyu arttırınca veya yokuşu yüksek hızla çıkmaya çalışınca, soluk soluğa kalma dediğimiz, nefes alışverişinin sıklaşması durumu.

laktat ile ventilation eşiği aynı değil. Birbirine yakın ama aynı değil. Bununla ilgili Joe Friel'ın sporcu testlerine ait grafikleri var. Bulursam paylaşırım.

Yarışırken sigara içenlerin bariz sorunu, nefes sıklaştıkça (ventilation eşiği) içmeyenlere göre çok çabuk tükenmeleri. Çünkü sık nefes alıp vermeyi sürdürebilmeniz için -ki ventilation laktat'ın biraz altıdır- ani nefes alışlarına dayanıklı olmanız gerekir.

30'lu yaşlarımda Belgrad ormanına koşuya giderdim; birlikte gittiğim arkadaşlarım da her hafta futbol vb. spor yapan genç insanlardı. Bunlardan birisi sigara tiryakisi ama koşu da yapıyor, yaşı da 20'lerde. Koşuya başladığımızda bu arkadaş benimle arayı hemen açıyordu ancak ben de tempoyu arttırınca bir süre sonra kesiliyordu. Sigarayı bıraktıktan sonra düzeldiğini gözlerimle gördüm.

Benzer bir durumu Kapadokya yarışında yaşadım; benimle aynı kulvarda yarışan ve benden daha iyi olan Atilla bisiklet takımından arkadaşım her zaman olduğu gibi yarışın ortalarına kadar benden daha önde gitti, ancak yolun sonlarına doğru kesildiğini ve tempo düşürdüğünü gördüm. Sigaranın etkisini bizzat kendi de itiraf etmişti.

İş arkadaşımın sigarayı bırakıp yol bisikletine geçmesini sağladım; fiziği nedeniyle bir süre sonra benimle aynı tempoda bisiklet sürmeye başladı. Aradan 1.5-2 yıl geçtikten sonra tekrar sigaraya döndü, bu dönemde bisiklet performansında gözlü görülür düşüş yaşamaya başladı. Sigaranın etkisini bu kadar açık ve net ölçmemiştim.

Sigara içenle içmeyen farkı ventilation eşiğine çıkıldığında anlaşılıyor. Daha alt seviyelerde dengede sayılırlar; mesela pelotonla giderken nabzınız düşüktür ve nefes nefese kalmazsınız, bu durumlarda sigara içenin zorlanması beklenmez. Ya da çok iyi kaslarınız ve kalbiniz/damarlarınız vardır, bir başkasının ventilation eşiği olan tempoda siz zone 3'te gidersiniz yine fark anlaşılmaz.

17. uguryilmaz144

uguryilmaz144 Onursal Üye

Adı:
    Uğur Yılmaz
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Aynen öyle Bahadır abi. Sigara içen arkadaşlarım rampada dökülüyor...

Kudret Kurtcebe ve Uğur S. bunu beğendi.
  18. taner07

taner07 Onursal Üye

Adı:
    Taner Yılmaz
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ne demişler, ''Ne kadar duman o kadar randuman'' ahahahahah. Şaka bir yana inanmayın bunlara arkadaşlar aman diyim ;);)

19. emre önen

emre önen Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Motobecane
    Seviye:
    yazılanların hepsi gerçekten doğru olsa bile kapı gibi bir gerçek var.
    akciğer başta olmak üzere pankreas , mide , gırtlak gibi ölümcül kanser vak'aları (%80 in üzerinde) sigara kullanımına bağlı olarak gelişir.
    bu arada kanser tiplerinin hepsi ölümcüldür. kemoterapi radyoterapi gibi tedaviler sadece yaşam süresini ve kalitesini artırmaya yönelik destek tedavisidir , metabolizmayı dnası bozulmuş kanserli hücrelerden tamamen arındıramaz.bu hücrelerin yeniden çoğalarak saldırması bağışıklık sistemindeki bir anlık gaflete bağlıdır. kanserin en başarılı tedavi yöntemi kansere yakalanmamaya çalışmaktır...
    vücudumdaki bilmem ne % bilmem kaç artacak diye sporcuyu sigaraya teşvik edici makale yazan herif açıkça sigara firmalarından milyon dolar para yiyerek bu işi yapmıştır.
    bunun aksini iddia etmek ancak tımaraneliklerin işidir.

M.A.Y. bunu beğendi.
  20. Furkan TK

Furkan TK Onurlu Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    uguryilmaz144 bunu beğendi.