Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sifir deore sette piston ayarsizligi ?

Konu, 'Frenler' kısmında Selami53 tarafından paylaşıldı.

1. Selami53

Selami53 O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    [​IMG][​IMG]
    sifir kurulu kurulu olarak aldigim m596 serisi deore sette boyle birsey yoktu daha sonra aradaki plastigi cikartip fren koluna bas cek yaptigimda pistonlardan birisi ileride kaldi ve aradaki mesafe de azaldi. sifir bir sette boyle bir durumun olmasi normal midir,sikinti ne olabilir cozum nedir ? yardimlariniz icin tesekker ederim.

Turkcell Maxi Plus 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    pistonların arasında disk yokken yada o plastik parça yokken kola bas-çek yapılmaz.
    yapılırsada öyle kalır ;)
    yağı boşaltılıp pistonlar itilicek bida yağ konulcak.
    iş çıktı size durup dururken...

Mehmet H. bunu beğendi.
  3. Selami53

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    ama inceden de bir dengesizlik vardi sanki bir piston biraz daha cok oynuyor gibi,hem ben tam sifir dayamadim hocam arada bosluk vardi,suan da da zaten gozuktugu gibi bir disk girecek kadar bosluk var baska cozumu yok mu bunun ?

4. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Yok artık :) Balataları söküp plastik levye ile pistonları itin yerine gelir :) Ne diye yağ boşaltıyorsunuz durup dururken.

Öncelikle şunu deneyin, bazen piston yerine bu şekilde sabitlenip kalabiliyor özellikle uzun süre kullanılmadığında. Çok hareket eden pistonu yine plastik levye ile sabit tutmaya çalışarak biraz pompalayın kolu. Diğer piston hareket etsin. Sonra yerine tekrar itin. Bunu 4-5 kez tekrarladığınızda hareket kabiliyetini tekrar kazanır büyük ihtimalle. Dikkat edin pistonu yatağından çıkarmayın.

5. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Yapacağınız olay basit. Öncelikle içine madeni 1 tlyi koyup doldur boşalt yapın daha sonra yanına bir tane daha 1 tl koyun yine doldur boşalt yapın düzelecektir.

6. eRay.Akdeniz

eRay.Akdeniz Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Gürkan ben öyle bi hata yaptım. Pistonlardan teki kıpırdamıyordu bende disk yokken iki kere tam bastım. ikincisinde hareket eden piston dışarıya çok çıktı ve kabarcıklı olarak yağ sızdırdı. geri yerine oturtup yağ doldur boşalt yaparak yenilesem düzelir mi?

7. Selami53

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    arkadaslar ne oneriyorsunuz simdi tek care tekrar yag doldurmak mi ? yoksa gurkan beyin dedigi sekilde de olur mu ? piston ileride duruyor zaten.

8. Selami53

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    doldur bosalttan kastiniz yagi bosaltip tekrar doldurmak mi ?

9. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Kalıcı bir hasar oluşturmaz bu yaptığınız öncelikle içiniz rahat olsun. Az miktarda yağ sızdı ise pistonu yerine oturtup, devam edebilirsiniz. Burada önemli olan balataya bulaşmamış olması. Fren performansını etkileyecek derecede yağ kaybetti ise sistem yağ ilavesi yapmanız gerekir. Kullandığınız marka modele göre internetten prosedürü bulup uygulayabilirsiniz.

10. ilker ates

ilker ates Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Alternatif bir önerim var.

Yağı boşaltın tamamen. Ardından vidalı valfi kapalı hale getirip kablolu valfin kablosunu çıkartıp açık olan valf tarafından hava vurdurun. Bu şekilde oringli pistonlar dışarı çıkacaktır. Oringleri bir kontrol edin sıkıntısı var mı diye. Sonrasında pistonları dikkatlice yerine yerleştirin.

Sisteme tekrar yağ basabilirsiniz.

Hava vurdurma olayının amacı oringlerde sıkıntının olup olmadığını kontrol etmek ve sistemi 0' hale getirmek.

Kolay gelsin.

11. Selami53

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    arkadaslar ortada bir baslik birkac soru var kime cevap verdiginizi anlamiyorum konu karisacak,ben ne yapmaliyim ?

12. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    eee söyledim ikinci mesajda.
    öyle para koy yok ordan hüplet burdan gümletle olmaz bu işler.

tecrübeniz yok ise ; gidin bir bisikletciye değinki bunların yağı değişecek.
    he yok ben yaparım diyorsanızda yapacağınız şey ; yağını boşaltıp pistonları geri itip tekrar yağ koymak.

bu paragrafımda anlaşılmaz birşey olduğunu düşünmüyorum.

13. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Yukarıda yazılanları denediniz mi? Onca şey yazılmış herkesin farklı tecrübeleri var, takılı kalan pistonu hareket ettirmeyi denediniz mi?

Her başınız ağrıdığında yağ boşaltılması gerekmez, önce kolay çözümleri dener çözüm bulamazsanız komplekse doğru gidersiniz. Pistonu geri itmek için yağ boşaltmaya gerek yok, ilk durumda o piston 0 referansındaysa zaten içindeki yağ gereğinden fazla değildir.

Yağ boşalt doldurla birşey çözmezsiniz yağ boşaltıyorsanız pistonu çıkarıp o-ringler dahil durumuna bakmanız gerekir. Elinizdeki kaliper tek parça olmadığından direkt açıp, pistonları da çıkarıp o ringin durumuna bakabilirsiniz, hava basmanıza gerek yok.

En pratik hap çözüm ise aldığınız yere götürür bunu aldım çalışmıyor ya çözün ya değiştirin dersiniz konu çözülür ;)

14. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Piston aşağı indi...

eRay.Akdeniz ve ilker ates bunu beğendi.
  15. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    bakın atladınığınız bir kaç nokta var ; pistonu yağı boşaltmadan geri ittiğinizde ufakta olsa pistonda bir serbestlik olur.
    Buda bisikletle yatarak döndüğünüzde pistonun istem dışı rotora doğru hareketine sebeb olur.Periyodik sesler çıkartır.
    Başıma geldi biliyorum.
    Bu tip durumlarda bence en temizi herşeyi sıfırlamaktıdır.Ara çözümler uzun vadede gene problem çıkartıyor.

süpersiniz.

16. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Neden serbestlik olsun? Ayrıca bisikleti ne kadar yatırabiliyorsunuz ve ne kadar süreyle o pozisyonda kalabiliyorsunuz ki yerçekiminden etkilenip piston kendini aşağı bıraksın? Padlerin arasına yerleştirdiğiniz yay geri itmesi için var ve max 8-10gr kütleli bir cisme uygulanananan yer çekimin max 30drecelik kuvvet bileşenine oranla daha büyük bir kuvvetle itiyor.

Sizin yatarak dönüşünüzde yaşadığınız problem pistonun hareketi değil göbek ve maşanızın esnemesinden kaynaklanır ve padler ile disklerin arasında olması gereken paralellik bozulduğunda oluşur. Pistonlardan biri diske çok daha yakın olduğundan yeterli boşluk yoktur.

Sistemden sıvı eksilmediyse arada disk olmadan frene basmanız problem olmaz itersiniz yerine gelir. Bu ara çözüm değildir. Kapalı sisteme ekleme ya da çıkartma yaparsanız ve problem yaşarsanız dediğinizi yapabilirsiniz ki burada sorun pistonun sıkışmış olması. Defalarca da yağ koysanız o pistonun problemini çözmezseniz aynı şeyi yaşarsınız.

17. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Bahsettim problem 0 bisiklet 0 göbek 0 icetech rotorla yaşanmıştır.
    neyse ben tecrübemi yazdım.
    kim nası isterse öyle uygulasın...

18. Selami53

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    arkadaslar ozetleyecek olursak sifir aldigim sette yag eksikligi suretiyle hava oldugu icin mi bu problem yasandi ? cozum olarak da yagi bosaltip tekrar doldurmak mi gerekiyor,pistonu bastirdim fakat geri geliyor cunku

19. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    işte hep bu yüzden v fren favorim

20. Selami53

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Almak istediğiniz maşalarda v fren uyumu olmayınca,bir de bir karış çamur tekerde birikince yola saplanıp kalınca v fren favori olmaktan haliyle çıkıyor..

Arkadaşlar frenleri aldığım bisikletçiyi aradım balataların arası boşken bastığım için pistonlar gereğinden fazla ileriye gitmiş.Çözümün bastırıp yerine oturmaktan ibaret olduğunu söyledi.. o-ringten falan bahsetti. Elimle bastırmıştım pistonları ama yeterli olmadı,sizin önerileriniz neler bu işlemi yaparken yağ kaçağı vs. olmasın ?