Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sıfır Bisikletin İlk Bakımı Ne Zaman Yapılmalı? (50-100 km?)

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Fırat Karamanoğulları tarafından paylaşıldı.

1. Fırat Karamanoğulları

Fırat Karamanoğulları Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Merhaba,

Forumdaki çoğu konu kafamı karıştırdı. Biri diyor 100 km, biri diyor 30, 40 km sonra yaptır. Mâlum, sıfır bisiklette parçaların oturması ve kontrol için götürmemiz gerek. Kaç km'de götürmeliyim sizce arkadaşlar? Kullanma kılavuzunda da bir şey yazmıyor. Servis sorun yaşarsan getir dedi fakat bir sorun da gözlemleyemedim. Farketmediğim gevşeyen yerler olabilir, ne zaman götürmeli sizce?

2. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ayrıca İstanbul içi Sedona servisi önerir misiniz. Avrupa yakası

3. fleylak

fleylak Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Benim de sorum aynı,ustalardan cevap bekliyorum'
    Saygılar

4. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Yol bisikletim 1500km'ye geldiği halde Trek Bahçeköy bakım namına bişey yapmadı. Sonradan kendim yaptığımda ön göbek haznesinin hasar gördüğünü anladım. Zaten yeni jant seti düşündüğümden yeni bir göbek almadım, bozulana kadar devam edeceğim yada bozulmadan alırsam jant setini, kısmet. :)

5. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Aynısının başıma gelmemesi için uğraşıyorum kaç km sonra gideceğimizi de söylemediler. :) Montajı Bike and outdoor'da yaptırmıştım Beşiktaş'ta. Bakıma da oraya gitsem mi diye düşünüyorum.

6. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    montaj iyi bir usta tarafından yapıldı ise sadece 300-500 km sonra akort ayarlarına baktırman yeterli tellerin oturması açısından.Montaj gelişi güzel yapıldı ise neyin ne zaman nerede gevşeyeceği belli olmaz aklına gelen her yeri kontrol et yada ettir :)

Tuncay bey sizin durumunuz da farklı sıfır bisiklette 1500 km de teker göbeği dağılmaz yada zarar görmez mutlaka başka bir durum var. fabrikasyon olabilir kullanıcı hatası olabilir montajdan önce servisin yaptığı bir oynama olabilir.

7. Emre Gözütok

Emre Gözütok Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bike and Outdoor'a gitmeni tavsiye ederim. Bakımı Murat diye bir arkadaş yapıyor ben gözlemlediğim ve bildiğim kadarıyla bu işte çok iyi. Memnun kalacağını düşünüyorum. Fakat bisikleti verdikten sonra 1-2 gün içinde alabilirsin. Yoğunluk oluyor bazen.

8. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Teşekkür ederim arkadaşlar. Evet, Bike And Outdoor'da yaptırdım montajı. Özellikle dikkatimi çeken şey montajı yapan gözlüklü arkadaş (ismini bilmiyorum) dikkatli ve ilgili şekilde yaptı. Teşekkür edip ayrıldık. O zaman yine kendisine gideceğiz. Zamanı gelen diğer bakımları da burada yaptırmaya özen göstereyim, ilgililer. :)
    İstanbul'da havalar da iyi değil daha çıkamadım bir türlü yola. :)

@ferhat köse

Valla arkadaş dikkatli bir şekilde yaptı gözlemlediğim kadarıyla. Yine de elimdeki allen ile kontrol edebileceğim yerleri bilgim dahilinde bakarım. Dediğiniz gibi sürerken bir sorun veya sese denk gelmezsem eğer bir süre sonra giderim. :)

9. Emre Gözütok

Emre Gözütok Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Genel bakım olarak tavsiye ederim fakat parça alışverişinde baya pahalılar o yüzden almadan bir şeyi araştırın derim :)

10. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Aynen hocam haklısınız o konuda biraz tuzlu. :) Çok sağolun. :)

11. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Muhtemelen dediğiniz gibi bir durum. Sonuç olarak ön göbek haznesi zarar görmüş. Bakımını yapmadan önce elimle bir miktar zorlayarak döndürüyordum. Belki çık sıkılmış olabilir.

12. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    genelde sizin başınıza gelen durumlar sıfır bisikleti toplayan arkadaşın ya ilgisizliğinden ya vakit ayıramadığından yada önemsemediğinden kaynaklı oluyor.Bisiklet ilk sıfır toplama durumunda üzerindeki her civata somun muhakkak kontrol edilmelidir.Fabrikasyon sıkılmamış olabilir kutulama aşamasında başka bir işlem için gevşetilmiş olabilir.Ülkemizde sık rastlanan durum üzerinden parça sökülüp satılmış yerine başka donanım eklenmiş eklenirken de sadece tutturulmuş olabilir o kadar çok alternatif var ki .sık rastlanan durum değil ama herkesin başına gelebilecek bir şey.Yaşanan her olay bir tecrübe bende forumda okudukça her gün başka şeyler duyup öğreniyorum başıma gelmemiş olsa bile.