Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şiddet Hakkında

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında goktugX tarafından paylaşıldı.

 1. goktugX

  goktugX Aktif Üye

  Kayıt:
  31 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  126
  Beğeniler:
  31
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Dikkat ettimde forumdaki son 3 konu şiddet ile ilgili. Türkiye olarak insanlar şiddete neden bu kadar meraklı ve ilk akla gelen çözüm yolu olarak görüyorlar merak ediyorum. Bu konuyu tartışmak isterim. Sokakta yürürken baktın diye olay çıkaran, metrobüste önce sen geldin ben bindim kavgaları, bir olay karşısında bileğine güvenen insanlar, trafikteki agresif insanlar... Uzun bir süredir Avrupa`da yaşadım. İnsanları, birbirine olan saygılarını anlatsam bitiremem.. Türkiye kadar şiddet yanlısı insanların olduğu bir ülke yok sanırım... Neden peki ?
   
 2. muratcolakoglu

  muratcolakoglu Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2012
  Mesajlar:
  2.869
  Beğeniler:
  527
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Colnago
  Seviye:
  Türkiye'de insanlar çocukluklarından beri şiddet görerek büyürler. Sorunlarını şiddet uygulayarak çözmeyi öğrenirler. Şiddet cezasız kalır. Çok uzun yıllardır askeri darbelerle yönetilmemizin acı sonucu. Devlet şiddeti, polis şiddeti, asker şiddeti, öğretmen şiddeti, bazen ebeveyin şiddeti... Evde baba anneye şiddet uygular, anne ses çıkarmaz, o zaman çocuk bunun doğru olduğunu sanıp ileride uygulamak üzere kaydeder.... Kısacası hayatımızın her anında şiddet gördüğümüz için sorunla karşılaştığımızda konuşarak çözmek yerine şiddetle çözmeye yöneliriz. Bu bize öğretilen bir davranış biçimi...
   
 3. muratcolakoglu

  muratcolakoglu Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2012
  Mesajlar:
  2.869
  Beğeniler:
  527
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Colnago
  Seviye:
  Avrupa'da yaşamadım ama her sene iş için giderim, insanlar kesinlikle birbirine bulaşmazlar, hatta sorun olacağını hissettikleri an oradan uzaklaşırlar. Göz göze gelindiği an gülümseyerek selam verip geçerler. Bu bizde insanların kavga çıkarması için en temel sebeptir. Bu bizde "ulan bana neden yamuk yamuk" bakıyosun'un karşılığıdır. :)
   
  Cengiz Gökalp bunu beğendi.
 4. thomisus lx

  thomisus lx Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.004
  Beğeniler:
  2.156
  Seviye:
  birey degil, suru olmanin bir sonucu.