Sıcakta Antrenman Nasıl Olmalı?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Malumunuz havalar feci sıcak bir haftadır bisiklete binemedim. Aydın ise 10 gün boyunca 40lı derecelerde gözüküyor. Sabah kalkamıyorum, akşama yorgun oluyorum, bu sıcaklıklarda bisiklete çıkan,çıkabilen var mı? Varsa güneş kremi,su vs. nelere dikkat etmeliyiz?

Scudo

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
Kısa aralıklarla bol miktarda sıvı/su tüketin sürüşte, açıkta kalan kısımlarınıza goruyucu krem sürün, güneş gözlüğü mutlaka takın.

koruyucu krem...

Tepki
77
İsim
Can Göksay
Bisiklet
Scott
Ben 2 günde bir sabah 6-6.30 arası çıkıyorum.. balçovada dağda sürüyorum, saat 8 e kadar.. yola cıkmadan bir muz ve biraz badem,fındık ve ceviz yiyiyorum.yarım litre su içip yola öyle koyuluyorum ve 20 dakika da bir su içiyorum.. 1.5 litre su bitiriyorum eve gidene kadar..

• Beğen
Tepkiler: Ersin savaş

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
Tek çözümü sabah erken çıkmak ya da akşam sürüşü. Bu sıcaklarda başka alternatif olduğunu sanmıyorum. Pazar günü 2 saatte 2 lt sıvı tüketmeme rağmen o kadar su kaybettim ki, akşama kadar su içmeye doyamadım.

İlla sürülecekse güneş kremi kullanıp bol bol izotonik sıvı (Powerade, Gatorade vb.) tüketmek elzem bence. Sadece suyla olmaz çünkü aşırı derecede mineral kaybediliyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
1 haftadır sürüşe çıkmadım,sabah kalkamıyorum,akşam ise ev işi ,çocuk derken hiç dışarı çıkmasam bile bacaklarımı iyi hissetmiyorum ayrıca akşam 6 dan sonra asfalt iyice ısınmış oluyor. Merak ettim acaba sıcaklarda çıkabilen var mı diye 31-32 derece olsa sorun yapmam da 35 ve üstü gerçekten çok feci. Kalp krizi riski aşırı yanık olma ihtimali vs.

Bora Kıraç

Aktif Üye
Tepki
418
İsim
Bora Kıraç
Bisiklet
Scott
Saat 19:00 - 22:00 arası sürüyorum, günlük 50-70 KM civarı. Sıcaklık hiç problem olmuyor açıkçası. Sadece vücuda giren su miktarını yüksek tutmak lazım sürekli.

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Sabah 7.30-10.30 arası 40-50 km yaparım,
Akşam ise 20.30-23.00 arası 30-40 km yaparım,

Rahat oluyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Geçtiğimiz Cuma günü 36-38 derece arası bir havada Alanya-Gazipaşa arası 90 km'lik bir tur yaptım. Sabah görece erken saatte çıkmama rağmen hava inanılmaz sıcaktı. Yanımda 2 litre kendi hazırladığım "izotonik" sıvı vardı, gidiş dönüş yolda muhtemelen 7-8 litre su tükettim hatta belki daha fazladır emin değilim, sürekli bir yerlerde mola verdim ve su aldım ekstra, çeşmelerde kafayı kaskla birlikte suyun altına soktum, denize girdim, buffları ıslak kullandım, serinlemek için her şeyi yaptım yani, maden suyu içtim yine molalarda, zira sıvı ve mineral kaybınız müthiş oluyor bu sıcaklarda, gerçekten su içmeye doyamıyorsunuz. 2 saatte bir bolca güneş kremi kullandım, özellikle dikkat ettim buna çünkü bırakacağı izden ziyade acısı çekilmez oluyor güneş yanıklarının. Herhangi bir sorun yaşamadan, güneş çarpması vs. atlattım bu yolculuğu anlayacağınız, zira sıvı alımı, güneş yanığı ve enerji konusunda ciddi anlamda dikkatli olmak gerekiyor bu sıcaklarda sürüş yaparken.

csuns

Üye
Tepki
13
İsim
Cem
Bisiklet
Cannondale
Çok güzel bir başlık olmuş. Temmuz sonunda uzun tura çıkıcam gözümü en korkutan şeylerden biri yazın en sıcak dönemine denk gelmesi, genellikle sabah erken ve 4ten sonra sürüş yapmayı planlıyorum. güneş kremleri,litrelerce su ve enerji verici ufak besinler mecburi

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Aksam 6da rahatsiz oldum ama 7den sonra güzeldi. 7de cikip geziyorum. Daha erken cikacaklar yokuslardan uzak dursun derim. Çok su icmeme rağmen susuz kjaldim...

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
30 derece var %40 nemle 30 derece var %80 nemle. Ne olursa olsun nem yüksekse alacağınız oksijen azalır. Nem bronşları tıkar hemde birim m3 düşen oksijen azalır. Oksijen eksikliği ile spor yapmak iyi bir fikir değil, daha az oksijen daha fazla kalp çarpıntısı daha fazla nefes alıp verme daha az performans demek ve üst sınırlarınız mesela 100 km yol ise bu hemen 50 ye düşer ve siz 100 ü zorladığınızda 60-70 km'lerde bir ara bayılabilirsiniz.

Orman ve orman kıyısında sabah 5 ile 8 arası yeterli antreman yapılır. Orman fazla nemi binlerce yaprak ve çalılık ile yoğuşturup havadan uzaklaştırır. Neden gece değil sabah- sabah güneşsiz gecen 6-7 saat ten sonra en soğumuş yer yüzü demek.

celilcetiner

Forum Demirbaşı
Tepki
1.106
İsim
Celil ÇETİNER
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Pazar günü sabah 05:00 de yola çıkmama rağmen yol bilgisayarında +28 C görünce şok oldum. Turu kısa tutup en yakın serin yere sığındım. Bu aralar acayip bir sıcak var normal değil.

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Aydın şu sıra Denizli ile en sıcak iller 10 gün boyunca 40-43 arasından söz ediliyor. Benim evimde Aydın-Denizli arasında. Akşam 7-8 arası bile asfalt yollar ısısını bırakmaya devam ediyor. Sabah bir türlü kalkmayı başaramadım. Güneş kremi zaten şart. Sıvı tüketimi normalin 3-4 katına çıkması gerekiyor. Zaten susmaya başlarsanız vücut çoktan susuz kalmıştır. Ama Tour de France zamanı özellikle Pirenelerde bu sıcaklıklarda öğleyin bile etap koşuluyor,tamam adamlar her türlü desteiği takımdan alıyor fakat güneş çarpmasına bizden daha dayanıklılar diyebilir miyiz ?

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Ben 2 aydır enseyi kızarttım.Artık deriye güneş tesir etmiyor.
Amele yanığının zirvesini yaptım:D
Bursa'nın dağ deniz arasında kalışı nem oranını en üst noktalara çıkartıyor bu yüzden önümüzdeki hafatada dahil çıkmamakta fayda var.
Afrika sıcağından sonra haftayada Sahra sıcakları geliyormuş:krktm:
MazAllah güneş çarpması olabilir çok tehlikeli.

Tepki
7
İsim
Emir İlkayGozaydin
Bisiklet
Bianchi
bn sıcaklarda çorluda 21.viteste gidiyorum rüzgar oluo o zamanlar bide iftardan sonra çıkın iyi oluyor

irfanyazicitunc

Forum Bağımlısı
Tepki
901
İsim
İrfan
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçen sene bu mevsimlerde pazar günleri 80 ila 110 km arası turlar yaptım
1500 ila 2000 mt irtifali turlar, açıkçası
Çok fazla su kaybettim aldığım su yetmiyordu vücut sünger gibi emiyordu,
bu sene daha nasip olmadı gerçi sıcaklar iyi bastırdı şu ara bu pazar günü tam gün deniyecegim tekrardan
1500 rakım li bol tirmanisli bir tur bakalım nasıl geçecek geçen seneye göre. Açıkçası kendimi zorlamayi seviyorum galiba ama kalp krizine karşı
Dikkat etmeniz gerekir.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Ozan k.
Tepki
14
İsim
Sadık Ahmet
Bisiklet
Kron
Ben de 10 Temmuz'da yola çıkacağım. Yaklaşık 5500 km'yi 2 ayda almayı düşünüyorum. Günlük 8-14 saat arası yol aldığım zamanlar olacak. Güneş sorunu için, vücudumun her yerini kapatmayı uygun gördüm. Güneş kremi bütçemi aştığı gibi rahatsız da edebilir. Buff, gözlük, yanlardan salınan şapka, uzun üst ve alt giyim, eldivenler; bu gezimde beni güneş yanığından koruyacaklarını umuyorum.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
bana kalırsa sıcakta anteriman evde serin bi odada uyuyarak yapılmalı.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
06.00-07.20
30 km tempo ,sonuç rahatsız olmadım ,eğimli güzergah,1 saat 20 dakika makara
dönüş aynı yol,30 km, tempo ise düşük,önemli olan 06.00-07.20 arası temponun bana yaradığı.......

EmreTzn090909

Aktif Üye
Tepki
82
İsim
Emre Tüzün
Bisiklet
Trek
Bende aydın Merkez deyim sıcaklık 3 gündür 45 derece üstü dün ve dünden öncede 50 yi gördüm iftardan sahura kadar bol sıvılı!! kısa bir antreamn yapıyorum 8 10 kilometre hafif rampalı