Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

"Sibop Yırtılması" Sorunu İçin Önerilierinizi Bekliyorum...

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Metin Güler tarafından paylaşıldı.

1. Metin Güler

Metin Güler Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba, bisikletimle şehiriçinde tura çıktığım son 3 geziden 2 sinde başıma gelen ve büyük tehlike atlatmama neden olan bir sorun hakkındaki çözüm önerilerinizi bekliyorum.Sorunu kısaca anlatayım:

Yokuş aşağı indiğim sırada ve ön tekerlekte meydana gelen 'sibobun jantla temas ettiği yerde' _//_ şeklinde yamulmasıyla oluşturduğu baskı sonucu içlastikle bağlantı noktasından yırtıldı.İlk olayda baya sıkıntı çekmeme sebep olan hadiseyi uzun uzadıya forum cafe'de anlatmıştım http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=47368 .Bu olaydan sonra janttaki sibop çıkış deliğinde bir sorun olacağı düşüncesiye iç ve dış kısımdan ince zımpara ile olası çapaklara karşı delik çapını genişletmeden pah alma işlemi uyguladım.Ayrıca yeni taktığım iç lastiğin de sibop kısmına da bant vs gibi malzemelerle destek oluşturdum.Buna rağmen çıktığım ilk turda 15km sonra yine aynı durum başıma geldi.Allahtan bu sefer tedbirliydim ve yanımda henüz yarım saat önce aldığım iç lastik vardı.Fakat yine aynı durumda yokuş aşağı indiğim sırada oldu ve zar zor durabildim.

Daha önce böyle bir sorunla karşılaşmamıştım fakat üstüste bu olayı yaşayıp ciddi tehlike atlatınca artık yokuş aşağı inmeye korkar oldum.Mutlaka bu sorunun belirgin bir sebebi olmalı.İç lastiği sibobu janta tam dik gelecek şekilde yerleştirmeme rağmen zamanla kaymasının ve bu şekilde sibobun yırtılmasının sebebi nedir.Ne yapmamı önerirsiniz? Dış lastiğin iç yapısından kaynaklanan bir problem olabilir mi (iç lastik bir şekilde içerde kayıyor heralde ki böyle bir sorunla karşılaşıyorum)Ben yinede tam bir teşhis koyamadım değerli fikirlerinizi bekliyorum.Teşekkürler...

2. Salih Manavoğlu

Salih Manavoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    yaşadıklarınız genellikle lastikteki hava basıncının azlığıyla oluşan sorunlardan birine benziyor.. lastiğinizdeki hava basincını biraz daha artırın. eğer tahmin edemediğim başka bir sorun yok ise büyük ihtimalle düzelecektir..

Metin Güler bunu beğendi.
  3. yaminkutlu

yaminkutlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Eğer jantınızda bir problem yoksa iç lastiği taktıktan ve dış lastiği janta yerleştirdikten hemen sonra sibobun açısını kontrol edin.Eğer sibop dik bir açı ile çıkmıyorsa dış lastiği bir arkadaşınıza sıkıca tutturup jantı sibobun yattığı yönün tersine doğru çevirin ve dik konuma gelmesini sağlayın.(bunu bilmeyen arkadaşlara önerimdir)
    Bu yapacağınız işlem jantın siboba baskısını en aza indirgeyecektir.

Son olarak lastiğinizi yeteri kadar şişirin.Az şişirirseniz fren yaptığınızda yine iç lastik döner.

Dış lastiğin içi umarım pudralı değildir...

Umarım birdaha böyle bir problem yaşamazsınız.

4. Metin Güler

Metin Güler Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    İç lastiği yerleştirirken sibobu dik gelecek şekilde sabitlemeye özen gösteriyorum, lastik basıncında da sürüş esnasında farkedilir inme yoktu ama bundan sonra biraz daha fazla hava ile yola çıkmayı deneyeceğim..tavsiyeleriniz için teşekkür ediyorum, farklı görüşleri olan arkadaşlardan önerileri bekliyorum...

5. laciverti

laciverti Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Yokuş inişinde fren yapılınca dış lastik yere tutunur ve jant üzerinde geriye doğru esner (kayar) Lastik az şişmiş ya da uygun ölçüde değilse bu daha belirgin olur.İçlastik dış latiğe tam tutunmuşsa onunla beraber kayar ve siboptan kesilir.
    (Pudralı olması daha iyi, dış lastiğin jant üzerinde esnemesinde iç lastiğinde onunla bereber hareket etmesini (ileri geri gitmesini) pudra engelleyecektir diye düşünüyorum.)
    Önlem olarak üst sınıra yakın (mevcut dış lastiğe uyan en geniş ) genişlikde bir iç lastik kullanabilirsiniz.
    Dostlukla.

6. laciverti

laciverti Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Lastik Basıncı

Lastik basıncı bar veya psi cinsinden ölçülür. Bu iki ölçünün kullanıldığı coğrafyalar farklı. Anglosakson ülkelerinde, yani İngiltere ve Amerika’da psi (pressure per square inch) kullanılırken Avrupa’da diğer ülkelerde çoklukla 10 üzeri 5 Paskal’a eşit olan bar kullanılıyor. Hesaplamak kolay, 1 bar = 14,22 psi.

Sübap kopması

Sübap kopması bisiklette rastlanan bir diğer sorun. Sebebi çok basit. Fren esnasında fren gücü önce janta etki ediyor, buradan lastiğe taşınıyor. Janta etki eden güç eğer lastik janta iyi oturmadıysa lastiğin aynı oranda frenlememesini ve jantın üzerinde yürümesine yol açıyor. İyi oturmaması lastiğin ne demek? Değişik üreticilerin jant ve lastikleri %100 aynı çapa sahip değiller, nüanslar her zaman mevcut. Dolayısıyla farklı üreticilerden jant ve lastik kombinasyonları farklı sertlikte oturuyorlar birbirlerinin üzerine. Lastik çıkarılması sırasında bazı lastiklerin janttan kolaylıkla elle bile çıkması, bazılarının ise kaşık kullanılmadan janttan sökülememesi de bunun bir diğer göstergesi. Haliyle kolay çıkan, yani nispeten gevsek oturan lastikler fren esnasında jant üzerinde ilerleyebiliyorlar. Bu ilerleme sırasında dış lastikle beraber iç lastik de ilerliyor ve sübap gittikçe janttaki delikten çekiliyor. Bir somun ile jantın içine kaçması önlenen sübap doğal olarak bu şekilde gerile gerile en sonunda iç lastikten kopuyor.

Bu durumu çözmenin iki yolu var.
    1) Birincisi janta iyi oturan bir lastik bulmak, yani dış lastiği değiştirmek. İkincisi sübabın somununu çıkarıp atmak. Bu sayede lastik ilerlerse sübap en azından nispeten eğilip bükülerek hareket serbestisi kazanıyor. Ayrıca sübabın zaman içinde janta 90° olup olmadığı kontrol edilerek lastiğin ilerleme yapıp yapmadığı anlaşılıyor.
    2) İkinci tavsiye ise pudra. Lastik takımı esnasında dış lastiğin iç lastikle temas ettiği iç yüzeyine bir miktar pudra sürülmesi iç lastiğin dış lastik dönerken ona yapışıp ilerlemesini engelliyor.

ozan çanakçı ve Metin Güler bunu beğendi.
  7. kayhan

kayhan Misafir

yüzüğü çok sıkıştırmaktan oluyor. ne çok sıkı ne çok gevşek. bisikletçinize danışın hatta onun yaptığına bakarak doğru sıkılığı öğrenebilirsiniz.

8. Metin Güler

Metin Güler Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    2.yorumda "dış lastiğinizin içi umarım pudalı değildir" gibi bir uyarı olmasına karşın "laciverti" bu konuda lastiği pudalamamı öneriyor..açıkçası bu kafama takıldı?
    Eklemek istediğim diğer noktalar ise:
    İç lastik olarak araba sibobu diye tabir edilen siboba sahip klasik iç lastiklerden kullanıyorum, yani yüzüklü ince siboplulardan değil..Yırtılma olayı öncesinde, sibobun açısının lastiği takarken ayarlamış olduğum 90dereceden çok daha eğik olduğunu yani iç lastiğin içerde bir miktar kayma yaptığını hatırlıyorum.Umarım bunun sebebi "laciverti"nin de bahsettiği gibi dış lastik ve jant uyumsuzluğu değildir.İkisini birlikte (2.el olarak) yaz başında almıştım ve bunları tekrar değiştirmek benim için kısa vadede çok zor görünüyor.
    Konuyu açtıktan sonra gelen en basit öneri olan yüksek değerde hava basma fikrini uyguladım ve çok fazla test etme imkanım olmamasına rağmen şimdilik bir sorun yaşamadım.Fakat güven problemim hala devam etmekte, düz yolun aksine inişlerde 30km/h hızı aştığımda tedirgin oluyorum...