Shimano'nun yol tipi SPD ayakkabıları

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Arkadaşlar, kısa bir süre sonra yol bisikleti için spd ayakkabı sipariş edeceğim. Tercih edeceğim marka ise Shimano olacak. Öncelikle aramızda Shimano'nun ayakkabılarını kullanan arkadaşlar memnunlar mı? Bir başka sorum ise çoğu yerde Shimano kilitli ayakkabı tercih edilir iken, bir numara büyük alınması gerektiğini söyleniyor. Nike spor ayakkabılarda 44 numara tam oluyor öyleyse 45 alsam sorun olmaz herhalde. Son sorum ise bildiğiniz gibi spd ayakkabılarda tokalı olanlar ve cırt cırtlı olanlar mevcut. Bazıları hem tokalı hem cırtcırtlı. Tercih ettiğim ayakkabı sadece cırtlı. Aralarında ne tür bir fark var. Teşekkürler.

Scudo

ikan yüzgeçgölü

Daimi Üye
Tepki
110
Bisiklet
Lapierre
bende normalde 44 giyerim
45 numara spd denedim acayip bol geldi
44 tam oldu

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
@Bartu Aras

Selamlar.

Ayakkabı numaram 43 1/3 Fakat buçuklu ayakkabı bulmakta zorlandığım için 44 numara ayakkabı alıyorum. MT064 spd ayakkabıyı da 44 numara aldım. Ve oldukça memnunum.
Kimi ayakkabılar sadece cırt mevcutken kimilerinde ek olarak toka da bulunmaktadır. Şahsi görüşüm, en az 2 cırtlı olmalı. Zira ayakkabıyı giydiğinizde ayağınızın içeride hiç oynamaması, boşluk kalmaması gereklidir.

http://ecx.images-amazon.com/images/I/41zrytiaOYL._SY300_.jpg

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
Ben de Nike'ta 44 giyiyorum ve spd ayakkabım da 44 numara.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Shimano ayakkabı kalıpları normal ayakkabılardan farklıdır, bununda en büyük sebebi iç kısımda kullanılan korumalar, darbe emici malzemeler, taban yapılarından kaynaklanan kalıp darlığıdır, bu sebepten 44 giyiyorsanız 45 alın.
Toka kullanılmasının en büyük sebebi ayak sıkılığı için çırt çırt'ta oranla daha kolay ve hızlı olması, bence tokalı ayakkabıya hiç gerek yok. Çırt ve tokanın bir arada olduğu ayakkabılar üst seviye oldukları için pahalıdırlar buna bağlı bir sürüde değişik özellikleri vardır, normal bir kullanıcı için gereksiz. Normal bir kullanıcı için çift çırt yeterlidir.