shimano???

swaxy

Üye
Tepki
9
merhaba bir sorum olacak.
gunuzmude shımano kalıtelı bır marka olarak bılınıyor.ve 100 ytl lık bır bısıkletın ustunde bıle shımano donanım olabılıyor.bu normalmı.dıyelımkı onlar sadece stıcker vasıtasıyla markayı taklıt etmısler,markası belli olan ve fiyatı yine 100-200 arasında degısen bısıkletlerde kullanılan shımano parcalar orjınalmı.sıtedekı bazı attırıcılara fren sıstemlerıne baktım bısıkletın degerı kadar dıyebılırm.yoksa shımano nun turkıyede bır uretıcısımı var ve daha dusuk kalıtede uretımmı yapıyor? ve shımano hangı ulke uretımlı?

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Öncelikle belirtelim; Shimano, Malezya, Japonya ve Çin'de üretim yapıyor.
Gelelim diğer sorunuza. 200 YTL'lik bir bisikletin üzerinde Shimano donanım olması doğal. Sonuçta her ne kadar ürünler pahalı fiyatlarla görülseler de, üreticiler doğal olarak bizden kat ve kat ucuza satın alıyorlar OEM parçaları.
Buradaki amaç, kişi daha ilk seferde bisiklet tercih ederken, Shimano donanımlı olanı tercih etsin. Daha sonra yükseltmek istediğinde fazla para ödemek zorunda olduğunu bilsin. Hem parçaların tek tek satışı da daha fazla maliyet kalemi içeren bir durum.

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Merhaba,
Evet normal, çünkü Shimano her tip kullanıcıya ve bütçeye göre ürün imal eden bir firmadır.
Seti 50ytl kadar olan serisi de vardır, 1500euro olan da.
Yine de kalitesiz bisikletlerde, kalitesiz parçalar kullanıp üzerlerine Shimano etiketi yapıştırabiliyorlar.
Eğer Shimano kataloğunu incelerseniz, az çok kodları belleğinize alırsanız, o zaman o bisikletlerdeki parçaların gerçek Shimano olup olmadıklarını anlayabilirsiniz.
Shimano'nun kökeni Japonya'dır fakat üretimi Tayvan'da yapıyor diye biliyorum.

sol_ak

Üye
Tepki
3
yaptığın tarif aynen benim bisikletime uyuyor.
markasını hiç duymadığım bir bisiklet almıştım. üzerindeki bütün parçalar Shimano idi. onun için bisikletimden çok memnunum bügün 7-8 sene oldu bisikletimi alalı

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Kadro ve maşa hariç bisikletin her şeyini üreten geleneksel bir marka. Benim merak ettiğim seridışı parça muhabbeti. Bu ne anlama geliyor katalog dışı olanlar? Direk kalitesiz tukaka mı demeliyiz? Bir de bu Shimano SIS muhabbeti çok kafa karıştırıyor insanlarda; çevremde çoğu kişi altus ya da alivio gibi bir kaliteyi belirttiğini sanıyorlar.

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
ya seri dışı sanırım katalog dışı ürünler. çünkü çok hasta bisikletçi bir abi hidrolik fren kollarının seri dışı olduğunu ama xt kadar randuman aldığını bahsetmişti zamanında ama ne kadar doğrudur orasını bilemem. pek inceleme firsatımda olmamıştı.

Mithrelios

Daimi Üye
Tepki
167
seri dışı sanıyorum şu demek, örneğin v-breake deore set hep 530 kodlu parçalardan oluşuyor, bu gibi deore setler içinde yer almayan(ne mekanik ne hidrolik frenli deore setlerde) ama yine de deore serisi içinde parçalar mevcut. belki bunlar seri dışıdır.

ayrıca bir de, işte tourney-altus-acera-alivio-deore vb diye giden serilerden hiçbirine ait olmayan parçalar var, bunlar da seri dışı olarak adlandırılıyor olabilir.

M.Haktan Derin

Forum Bağımlısı
Tepki
79
seri dısı bildigim kadarıyla set halinde uretilen katalogda olmayan bazı bisikletciler tarafından set bozularak parca parca satılan urunler yanlıs bilioda olabilirm

mecaoz

Forum Demirbaşı
Tepki
173
@Selim Çam

sıs nedir peki ben yeni parcalarda da goruyorum eskilerde de goruyorum nedir bu sis muhabbeti acıklarsanız sevinirim...

basar

Daimi Üye
Tepki
189
Seri dışı:
Bir seride bisikletin bütün mekanik parçaları oluyor. Bu parçalar birbiriyle uyumlu, benzer amaca yönelik ve yakın kalitede bulunuyor.

Bunun dışında tek tek parça da üretilebiliyor. Mesela yol bisikletinde elleri küçük olanlar için r700 sti kollar var. Bu, kalitesiz anlamına gelmiyor (bildiğim kadarı ile r700 kol ultegra ayarında, yani oldukça iyi). Sadece bir parça üretildi diye ona farklı bir seri yaratmak anlamsız olacağı için böyle yapılıyor olabilir.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
SIS: Shimano Index System
Tam açılımı yukarıdaki gibi arkadaşlar. Bu, bir vites kolu "tık"ında bir dişli değiştirmek anlamına geliyor. Eski kullanıcılar bilirler, Tourney'in sessiz çalışan vites kolları vardı. Vites değişene kadar kolu oynatır, değişince de zincirin rahat geçtiğini anladığınız bir yerde kolu bırakırdınız. Yine Index sistemi ile beraber, bugün hemen hemen tüm ruble dişlilerinde bulunan, vites geçişini kolaylaştırdığı söylenen dişli izleri hayatımıza girdi.

Onun dışında, seri dışı ürünleri de dağ bisikleti parçaları üzerinden anlatalım. Normalde bu parçalar OEM olarak üretiliyor, yani kutulu bir şekilde satın almanız söz konusu değil. Kalite olarak Alivio-Deore arasındalar. Ancak çok yaygın bir yanlış anlama var ki o da "Seri dışı Deore" söylemi. Böyle bir şey söz konusu bile değil çünkü Deore modellerinin tamamının ürün kodu 5xx şeklindedir (Bkz. FH-M530 gibi). Ancak seri dışı ürünlerin tümü 4xx şeklinde gider. Genelde daha az teknoloji içeren, ancak üst modellerle de uyumlu çalışabilen parçalardır. Örneğin seri dışı bir ayna kol, 9'lu sisteme uyumlu, ancak Deore'de olduğu gibi Octalink veya Hallowtech içermiyor gibi...

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
yavvv....Şu Shimano nun sahibinin kızı ve ya torunu falan yok mudur?? Evleneyim:cool::cool:

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@EmreTzn090909
Hortlatmışım de mi...???!!! ehehehehehehehe:D