Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Shimano xt 2013 ile xt 2012 arasında ne gibi farklar var

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Cem Korkmaz tarafından paylaşıldı.

1. Cem Korkmaz

Cem Korkmaz Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    soru başlıkta

birde avid elixir 7 mi xt mi acaba çok kararsızım

GencerGümüşay bunu beğendi.
  2. Genar Batur

Genar Batur Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    yeni bir arka vites dışında hiçbir fark yok 2012 yılında xt serisi yenilenmiştir. 2016 ya kadar aynı şekilde çıkacaktır, arada yeni bir teknoloji geliştirirlerse eğer ozaman o teknolojiye uygun ürünü o yıl çıkartırlar. fren seçimi konusuna gelince elixir 7 kullanmadım ama 2012 model xt fren kullanıyorum öncedende oldukça farklı fren setleri kullandım, bu setin fren kollarının kısa olması bayaa iyi olmuş tepkileri de bayaa iyi.

GencerGümüşay ve Selami53 bunu beğendi.
  3. Selami53

Selami53 O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Güzel bir soru olmuş,farklardan bahsetmişken sorayım dedim.Acaba 2013 XT setlerde 9 lu sisteme uyumlu arka aktarıcı var mı ?

4. Genar Batur

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    hayır yok, bütün sisten 10 lu için yapılıyor ama 9 lu da kullanmanızda bir sakınca olmaz, ancak 9 lu parçaları 10 lu sistem ile kullanamazsınız

Selami53 bunu beğendi.
  5. Mahsus Mahal

Mahsus Mahal Kıdemli Üye

Adı:
    Aydın Bez
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Peki Shimano XT 9'lu sistemin zincir setinin ne gibi bir farkı vardır?

6. GencerGümüşay

GencerGümüşay Aktif Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Bende bir soru sormak istiyorum.Mesela elimde 9lu çalışan bir xt vites var diyelim.
    10 sistem aldım.Rublede 11-34 10lu olsun.Sadece vites kolları 9 lu kalsa rublenin 34 dişlisini kullanmadan ayarlayarak diğer 9 farklı dişliyi stabil olarak kullanabilirmiyiz?
    9lu sistemde çalışan ön vites kolu 10lu sitemde uygun çalışır mı?

7. Semih_ÇELİK

Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

Seviye:
    o dediğinizi yapabilmek icin önce 10 lu rubleyi 9 lu zincir ile calısdırmanız lazım buda cok zor 10 lu zincir de diğer parcalara uyum saglamaz. denenmemesi gereken kombinasyon bence.

8. GencerGümüşay

GencerGümüşay Aktif Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    arka aktarıcı,ön aktarıcı,zincir,ruble,aynakol 10 lu olacak.Sadece vites kolları 9 lu kalsa yine de sağlıklı çalıştırmayız mı?

9. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    9 lu zinciri 10 lu sistemde kullanan arkadaşım var. vites ayarı biraz hassas oldu ama kullanıyor.Konuyu takip etmedim sadece senin yorumun üzerine yazıyorum.

Semih_ÇELİK bunu beğendi.
  10. Semih_ÇELİK

Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

Seviye:
    konuya bu seklde bakmamısdımda bu kadar masraf edip bu kadar güzel sistemi dizdikden sonra cokm problem bi tek kolları değiştirmek. bu sistemde sorun yasarmısın blmiorumda bu kadar seyi aldıkdan sonra 9 da kullanmak mantıksız bu soruya cevap aramak yerine 10 luya geçmek daha mantklı yada illa böle istiorum diosanız deneyin olmassa kolu değiştirin :)

11. GencerGümüşay

GencerGümüşay Aktif Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Tabiki o kdar masrafı göze alan birde kol alabilir heralde :eek:
    Örneğin şu an 9lu dual kollara sahibim 10lu siteme geçiş için hem vites kolları hemde fren seti almak masrafları artıracağı için belirli bir süre kullanmanın mümkünlüğünü öğrenmek istedim.

12. Genar Batur

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    10 l rubleyle 9 lu zinciri kullanmamalısınız çünkü sistemler uyumlu olmadığı için büyük ihtimalle dişlilerinizi çabuk bitirecektir. 9 lu kollarla 10 lu vites tam olark randımanlı çalışmaz çünkü muhtemelen kolların tel çekme miktarları farklıdır olur ama her vitesde çalışırmı orasını bilemem. 1. vitesi çalıştırmama olayındada şöyle bir durum var arka göbekte aynı alana hem 10 hemde 9 dişli sokuluyor yani dişlişerin ve zincirin kalınlıkları farklı o yüzden yapsanızda çok sağlıklı olmaz, bence elinizde 10 lu sistemiz tam parçaları yoksa kullanmayın biraz daha bekleyip parçaları tamamlayın yoksa uzun vadede kullandığınız aynakol ruble gibi parçaları daha çabuk aşınır.
    açıkçası durum şöyle neticede vitesin hareket alanı belli isterseniz 8 li aceraylada çalıştırırsınız neticede vitesin hareketini vites kolu belirliyor ama burda her sistemde dişli kalınlıkları zincir kalınlıkları ve vites klavuzları farklı o yüzden sisteminizdeki dönen parçaları bu şeklde kullanırsanız ya dişli sistemizin ve zinciriniz çabuk aşınır yada vites performansınız tam alamazsınız ve vites ayarı süreklisıkıntılı olur

13. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bir önceki sayfada yazdım ama biraz ekleme yapayım 10 lu slx sistemde 9 lu xt zinciri kullanan bisiklet gördüm, kullandım, inceledim.Zincir ruble dişlileri arasına tam giriyor diğer dişler arasında fazla boşluk kalmıyor yani vites ayarı çok hassas en ufak tel gerginliği hatasında sürtmeye sebep oluyor.Fakat çalışıyor mu evet çalışıyor gözlerim ile gördüm kullandım.Zarar meselesine de gelince tamamen katılıyorum zincir kalınlığı yada inceliği diş ve makaraların enlerine göre uyumsuz olacağından olabilecek ömründen biraz çabuk deforme olacaktır.