shimano wh-r501 mi mavic aksium mu?

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

Onat GÜRSOY

Daimi Üye
Tepki
86
shimano wh-r501 mi mavic aksium mu ? lütfen çok önemli bilgisi olan birisi varsa çok sevinirim teşekkürler.

Scudo

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
İkisini karşılaştıramam shimano kullanmadım fakat mavic aksium kullanıyorum ve çok memnunum süper akıcılığı var ve hafif bir set tavsiye ederim

Borell

Aktif Üye
Tepki
110
Benimde wh hakkinda bilgim yok ama 2010 aksium kullaniyorum, yaklasik 5000 km teptim uzerlerinde yagmur, camur, kar demeden simdilik banamisin demediler.
Bir kez bile duzelttirmedim saglamlar. Sanirim bu aralar bakim yaptirmam gerekiyor, tembellikten icini acacak halim yok :)

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Açıkçası ikisini de kullanmadım ama işten anlayan bisikletçilere direk Mavic al diyolardı. Ama Shimano alsanız da pişman olmazsınız büyük ihtimal

Ergun Yavuz

Daimi Üye
Tepki
73
Bisiklet
Salcano
Shımanoda yiy ama mavic in ürünleri daha güven veriyor.. Teller kalıdır aksiumda o yüzden sanki biraz öne çıkıyor shımanodan.. Bence ikiside dayanıklı ama karar sizin :) (mavic al :))

Ergun Yavuz

Daimi Üye
Tepki
73
Bisiklet
Salcano
Şu an mavic aksium u 7 gündür kullanıyorum.. Ve 200 km oldu akıcılık harika sanki bisiklet durmak bilmiyor.. Kesinlikle Mavic al..

ibt1994

Aktif Üye
Tepki
19
mavic al mavic shimanodan daha akıcı ve saglam akort promlemi çok az düzgün kulanırsan :)

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Bisikletçiye gittim. Konu nasıl döndü dolaştı janta geldi anlamadım ama çocuk bana muhakkak Mavic Aksium takmamı söyledi. İnsanın beynine girip para harcamasını istiyorlar. :)

Bu tekerlek setine 300 euro vermeye değer mi? Lastiksiz olursa 260 euro dedi. Kendi lastiklerim 32 lik. Mavic'in üstündeki 23 lük.

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
benkullanıyorum mükemmel bir akıcılık var o kadarına ihtiyaç duyuyorsan kesinlikle alabilirsin parasını hak ediyor...

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
uzun ömür ve dayanıklılık diyorsan kesinlikle shimano al ama maden aksium bütçen var o zaman sende shimano rs 10 al derim.Bugün sabahtan beri kazalı bir aksium jant seti ile uğraşıyorum göbek ve tel kalitesine birşey diyemem ama tel başları çok kalitesiz (shimanoya göre) fren yüzeyi de daha kalitesiz geldi neden dersen üzerinde çok fazla gedik gördüm 2-3 sene kullanılan shimano jantlarda olmayan tarzdan.(kullanıcı hatasından olabilir ama bu kadar denk gelmez diye düşünüyorum) akıcılık meselesine gelince rs 10 ile aralarında çok fark yok ağırlık dersen tahminim rs 10 daha hafif.Ayrıca shımano göbekleri düzenli olarak bakım yapabiliyorsun aksium jant göbek rulmanı bozulduğu yada boşluk yaptığı zaman direk rulman değiştirmen gerekiyor.Fiyatları da ortada.Mavic jant alacaksan daha yukarı modelleri tavsiye ederim ama aksıum kesinlikle tavsiye edilecek bir jant değil.Tüm bu anlattıklarımın içerisinde beni en çok etkileyen tel başlarıdır aksium jantın tel başları ciddi anlamda çok kalitesiz ve bu nokta benim için çok önemlidir.(tüm bu yazdıklarım şahsi düşüncelerimdir kişiye ve kullanıcıya göre değişir sonuçta ben bilirkişi değilim :) )

Fatih sana da yazayım iki cümle :) kullandığın ilk yol jant seti olduğu için bu kadar sevmen normal emin ol daha neler neler var :) parasını hak ediyor konusunda da kesinlikle anlaşamıyoruz bence o parayı kesinlikle hak etmiyor.

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
@ferhat köse

dediğin gibi abi ilk setim ve ben ilk defa hemen hemen düz sayılabilecek bir yolda bisikletin üstüne yattığımda bu kadar çabuk hızlanıyorum belki o çok etkiledi beni.bunun ayarında başka set kullansam belki de parasını haketmediğini düşünebilirim ama sadece bu seti düşündüğümde yani başka setlerden soyutladığımda sanki verdiğim paranın karşılığını veriyor.gerçi set bisikletin üzerindeki orijinal setti yani ayrı olarak almadım ama yine de bisikleti alırken para verdim.
sonuç olarak kendi fikrimi söylemiştim ama senin tecrübenin yanında benimki sadece bir söz gibi kalır abi sen öyle diyosan doğrudur :) İlerde kadromu değişmeyip de bisikletin parçalarını yükseltmeyi düşünürsem o zaman daha net bir karşılaştırma yapabilirim ya da 2. hayalim specialized venge expert in seti test ettikten sonra :D

• Beğen
Tepkiler: Ferhat Köse

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@fatihaydın

Fatih biliyorsun bisikletini alırken beraber epey düşünmüştük sen bu sete o kadar para vermedin emin olabilirsin :) ben sıfır alanlar için söyledim :)

• Beğen
Tepkiler: Derya Keçeci

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ferhat,jant setini mi değiştirdin?

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
@ferhat köse
aman abi ne rezilliği o sahte tel başı takanların rezilliği :) bisiklet seçimindeki sen ve derya abinin yardımlarını ne kadar anlatsam azdır her fırsatta dile getiriyorum saolun tekrar :) ama bu yorumlarından sonra sanırım alacak olsam aksiuma bu kadar para vermem :) ağırlı takıntım çok yoktur fakat akıcılığa çok takılırım jant setinde...

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Derya Keçeci

Yok abi yedek olarak (trainer için lastik sök tak derdinden kurtulayım diye) sadece vuruk bir aksium arka jant aldım rublesiyle beraber. forumda var ilanı.Darbesini hallettim akortta sıkıntı vardı, bir tane tel başı daha ilk yoklama çektiğimde çatladı.Diğerlerini fazla zorlamadan hallettim ama o tel başına gıcık oldum kestim aldım şimdi :) netten araştırıyorum bir saattir son yazdıklarım yine yanlış çıktı :) orjinal tel başıymış bunlar eski modellerin tel başı böyleymiş :) son kararımı şimdi yazıyorum :) mavic aksium 2008-2009 model jantların tel başları cacık :) rs-10 dan şaşmayacaksın kaya gibi jant seti (üst seviyelere lafım yok kendi seviyesinde) 5 bin km yol gidip te akordu bu kadar stabil kalan başka set görmedim şimdiye kadar.Tel başları da istediğin kadar oyna banamısın demiyor( ön jantın tellerini 2 defa komple söktüm geri taktım çukura düşüp jantta hoplama yaptıgımda düzeltmek için)

Not:Son kararı verdik kesin bilgiyi öğrendik yukarıdaki yazdıklarımı sildim o yüzden.Orjinal tel başları o yılların modellerinde cacık :) ama göbek kalitesine, akıcılığına ve filiper sesine lafım yok iç gıcıklayıcı :)

• Beğen
Tepkiler: Derya Keçeci

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
shimano rs 10 almayı düşünüyorum şimdiye kadar hakkında duyduklarım genelde olumlu beklentilerim fena olmayan bir akıcılık ve dayanıklılık hafiflik takıntım pek yoktur ben setin çalışmasına bakarım kullanan daha net bilgiler verebilecek olan varsa sevinirim

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@ReşitÇağırgan

Yaklaşık 5-6 bin km kullanmış durumdayım .Göbek bakımlarını yaptım forumda bahar bakımı diye de fotoğrafları var. bilya yatakları tertemiz çıktı.Akort ayarı hiç bozulmuyor desem yeri var .Ön jantı talihsiz bir kaza sonucu hafif akorttan çıkardık ( sıfır hata takıntım olduğundan ) ön jantın jant tellerini 2 defa komple gevşetip(sökme aşamasına kadar) tekrar akord yaptım (sıfır hataya getirdim :) ) akort başlarıda çok tatminkar sağlamlıkta.Kısacası fiyat performans olarak ben yeterli buluyorum sonuçta 250-300 liralık bir set aşırı beklentiye de girmemek lazım.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Bugün aklıma jant seti almayı sokan dükkana bir daha gittim. Mavic Aksium yerine Shimano RS 10 öneriyorlar dedim. Bana bir sürü şey anlattı. Göbek meselesini sordum. Mavic rulmanlı, Shimano bilyeli dedi. Bilyeliyi tavsiye etmiyormuş. Sonuçta şimdilik almamaya karar verdim. :)

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Zaten rulmanın içinde bilye yok mu? Shimano göbekle Mavic göbek farkını anlamadım.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@muratcolakoglu

Murat bey şöyle izah etmeye çalışayım öncelikle bir tanesi yaklaşık 300 lira diğeri yaklaşık 600 lira bu birinci etken.Rulman meselesine de gelince ben içini açıp bakımını yapamadığım sisteme güvenmem :) akıcılığına cidden lafım yok biraz daha üstün rs-10 a göre. filiper sesleride çok hoşuma gidiyor.Sert bir çukura girdiğimde yada zaman aşımıyla boşluk yapan bir göbeğe yeniden sıfır rulman almak bana hiç cazip gelmiyor.Aralarında gördüğüm bir fark da genişlikleri .Rs-10 daha geniş bir alana sahip .ben geniş jantları seviyorum lastik sökmesi takması daha kolay oluyor iç lastik sıkışmıyor.Yukarıda yazmıştım rs-10 un tel başları bariz çok daha sağlam ve kaliteli.Böyle böyle bakacak olursak artı eksi pek çok taraf olur.mesela fren yüzeyi olarak da aksıum daha hoş geldi gözüme ilk sert inişte aralarındaki farkı yazarım fren mesafesinde değişiklik olur mu bilemiyorum.tüm bu yazdıklarım kendi tecrübelerimdir başkalarına göre değişebilir ve ilk başta yazdığım en önemli etkendir birisi 300 diğeri 600 lira.

işin en can yakıcı noktası ise yol jantlarında esneme payıdır.Yani ayağa kalkıp özellikle ön janta yük bindirdiğinizde jantınız eğilip frenlere sürtme yapıyor mu yoksa kaya gibi olduğu yerde sizi taşıyor mu.İşin bu noktasında aksıum ön jantım olmadığı için net bir şey yazamıyorum :) (ben sadece arka jant aldım ve 2008-2009 model aksıum. tüm yorumlarımı 2011 rs-10 ve 2009 aksıum üzerine yapıyorum diğer model yıllarında bazı farklar olabilir.)

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.