Shimano Wh-Mt 15 Jant Seti

Ali ERTURAN

Forum Demirbaşı
Tepki
354
Bisiklet
Whistle
Öncelikle merhabalar.

Yeni topladığım bisiklet için jant seti arayışı içindeyim.Genel olarak ikinci el jantlara bakıyordum ama bir de bu jant seti dikkatimi çekti.
Sadece disk uyumlu.Jantlar 28 er telden oluşuyor.Ön jant yaklaşık 895g ve arka jant ise 1090gr.Hafifliği ile de fiyatına göre iddialı bir ürün gibi duruyor.
Görsel olarak da gayet tatmin edici bir set bence.

http://www.bikeaddiction.com.au/store/product_images/uploaded_images/Wheels_MT15.jpg

Ama dayanıklılığı ve akıcılığı konusunda herhangi bir fikrim yok.Ayrıca kullanılan göbekler özel seri sanırım.Acaba kalite-akıcılık olarak hangi göbek ile eş değerdir?
İşte bu konuda sizlerden yardım bekliyorum.Kullanan ya da bu konu da bilgisi olan arkadaşlar fikirlerini benimle paylaşırsa mutlu olurum.

http://www.nano-bike-parts.de/bilder/produkte/gross/Shimano-Laufradsatz-WH-MT15-Disc-26.jpg

Ayrıca 2011 model Sedona 781 de bu jantlardan kullanıyor.Shimano Wh-Mt15.
Sedona 781 gibi üst sınıf bir bisiklette bu jantların kullanılıyor olması jantların kalitesi hakkında biraz fikir veriyor aslında.

http://www.sedona.com.tr/images/bisikletler/159_o.jpg

Şimdiden teşekkür ederim.
Selamlar ;)

• Beğen
Tepkiler: ProfessionaL
Scudo

Ozan Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
191
Shimano olsun ve kaliteli olsun diyorsanız SLX MT65 den aşşağısına bakmayın derim.MT 15 in yabancı forumlarda aldığı kullanıcı yorumları çok kötü.Gerçi ben genel olarak shimano mtb jant setlerini pek tutamıyorum okuduğum yorumlar sayesinde.Ülkemizde çok beğenilen XT setin bile kronik arka göbek sorunları olduğu çok yerde söyleniyor.

Bunları diyen adam 3-4 ay önce MT 15 sipariş etmişti onu da bilin yanlız.25 mm jant seti bulamayınca Türkiye'de gözü karartmıştım.Fiyat faktörü devreye girmişti yani.Neyse ki sipariş ettiğim jant seti kırık çıktı da kargolayamamışlardı.Ben de ondan sonra başka bir jant seti aldım.İyi ki kırık çıkmış diyorum şimdi.

• Beğen
Tepkiler: Ali ERTURAN

Alkan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
461
Bisiklet
Trek
fiyat performans olarak iyi bende yeni aldım otobüs duragına 50 ile gidiyodum ama carptıgımda 20-30 civarıdır girdim akord bile bozulmadı agırlıgını dert edmem diosan cok güzel bi ürün

• Beğen

Ali ERTURAN

Forum Demirbaşı
Tepki
354
Bisiklet
Whistle
@Ozan Akçay

İlla ki Shimano olsun demiyorum ama bir sitede uygun fiyatta görünce acaba nasıldır diye merak ettiğim için açtım bu konuyu.Bütçem kısıtlı olduğu için üst seviye jant setlerine bakamıyorum malesef.Kaldı ki Shimano MT65 set bana çok uzak zaten şuan için.Bahsettiğim jant seti bile ayırdığım bütçenin üzerinde zaten.

Amacım fiyat/performans olarak en iyi jant setini almak.Aldıktan sonra pişman olmayacağım bir jant arıyorum ama anlaşılan size göre çok da iyi bir jant seti değil.

İlginiz için teşekkür ederim.

@Alkan Koç

Ağırlığı dert değil ki zaten bu bütçe ile daha ne kadar hafif bir jant bulabileceğim şüpheli.Toplam 2 kg bile değil ki bu benim için fena bir ağırlık değil.
Benim için en önemli noktalardan ilki sağlamlık ve ardından akıcılık.Sert arazi kullanımında sorun çıkartmayacak olması önemli benim için.

Araştırmaya devam :)

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
WH-M505 in bir üst versiyonudur , sağlam bir set akıcılık konusunda ise SLXin altı Deorenin üstü bir konumda ... Orta seviye için çok iyi bir set ancak akıcılık biraz yetersiz kalıyor

• Beğen

Ali ERTURAN

Forum Demirbaşı
Tepki
354
Bisiklet
Whistle
@Barış Birlik

Wh-M505 jantları duymuştum ki çok övülen bir janttı sağlamlık olarak.
Deore ile Slx arasında ise Lx kalitesinde diyebiliriz ki bu bütçe ile alınabilecek iyi jantlardan birine benziyor.Deore göbekli jantlar bana akıcı gelmişti ama göreceli bir kavram tabii akıcılık.Anladığım kadarıyla fiyat/performans oranı olarak iyi bir ürün gibi duruyor.

Peki bu jant setinin fiyatlarında yani 200 TL gibi bir ücretle alınabilecek ve bu jant setine alternatif olabilecek ürünler var mı?

Bu konuda sizlerden yardım bekliyorum, teşekkür ederim.

Selamlar ;)

Tolga Yücel

Forum Demirbaşı
Tepki
328
Bisiklet
Salcano
Bende bu jant setini düşünüyorum.. sedona 761 e takıcam.. sedona 781 gibi 3 milyarlık bisiklete bunu taktıklarına göre bence güvenilebilir bir jant seti diye düşünüyorum.. fiyatıda uygun..

Ali ERTURAN

Forum Demirbaşı
Tepki
354
Bisiklet
Whistle
@Tolga Yücel

Ben de aynı fikirdeyim.Sedona 781 e takıyorlar ki Shimano Xt komponentli bisiklet bu.Benim toplayacağım bisiklet zaten 781 kadar üst seviye bir model olamayacak.Ayrıca fiyatına göre kaliteli bir jant seti gibi duruyor.Shimano olması bunu daha da güçlendiriyor.Kafama yatmaya başladı bu model.Hadi bakalım hayırlısı ;)

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Bunun yerine temiz 2. el bir mavic crossride alın derim,akıcılık olarak çok daha fazla memnun kalırsın. Shimano'larda göbek olarak en az slx,xt seviyesi tercih edilmeli bence,diğerleri gerçekten 'dönmüyor'. Dayanıklılık olarak pek şüphe olmasın aklınızda shimano veya mavic fabriaksyon setlerde.

• Beğen

emre karakoç

Daimi Üye
Tepki
212
teker setlerinin karşılaştırmasının yapıldığı bir araştırmada (forum da var)VHM 505 le ilgili güzel yorumlar vardı. 15 onun üzeriyse oldukça iyi olmalı. Ben mavic 317 aldım 1 ay önce, o dönem 505 bulamamıştım aramama rağmen, VHM 15 bulduğum yerde de kredikartıma online taksit yapamadılar. Ondan sonra Erdoğanlar Bisikletten Mavic 317 aldım. Orjinali öylami bilmem ama XT göbekli geldi. Çok memnunum setten ama çok sert kullanmıyorum. Daha çok düz yol kullanımı için almıştım.

• Beğen

Ali ERTURAN

Forum Demirbaşı
Tepki
354
Bisiklet
Whistle
@Samet Şenel

Mavic crossride jantları araştırmıştım aslında.Mavic jantların sağlamlığından şüphem yok.Ayrıca rulmanlı göbek kullandığı için oldukça akıcı, elbet bilyalı göbek ile kıyaslanamaz.Eski kullandığım göbekler Shimano Parallaxtı ki bu göbekler eminim ondan kat kat iyiler.Gönül ister slx, xt göbek olsun ama bir yer iyi olsun derken bir yerden kısmam gerekiyor.
Mavic Crossride jantların ikinci ellerine de baktım ama yine 300e yakın fiyatlarda.
Ben bu jant setini 180 TL gibi bir fiyata alacağım muhtemelen.

Fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.
Selamlar ;)

• Beğen
Tepkiler: Samet Şenel

Ali ERTURAN

Forum Demirbaşı
Tepki
354
Bisiklet
Whistle
@emre karakoç

O kıyaslamaya baktım ben de.Açıkçası ben de iyi bir izlenim yarattı.Kafama oturmaya başladı.
Ayrıca kullandığınız jant seti Wh-Mt15 e çok daha iyi.Güzel bir seçim olmuş.
Aslında Mavic 317 ve Shimano Xt göbekli bir sistem bulabilsem bütçeme göre daha iyi olur ama sanmıyorum benim bütçelerimde öyle bir jant seti olacağını.

Araştırmaya devam :)

Selamlar ;)

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
Merak ettim, hangi marka,model kadro aldın ? Eski kron xc4000 ni satmıştın yanılmıyorsam boyuna büyük olduğunu düşündüğün için.

• Beğen

Ali ERTURAN

Forum Demirbaşı
Tepki
354
Bisiklet
Whistle
@Harun Sayı

Evet kadromu sattım ; yanında da kullanmayacak olduğum jant seti, vites-fren kolları, ön vites gibi bir kaç parçayı da satarak değerlendirdim.

Henüz kadro almadım, araştırıyorum hala.Satarken yine 17,5" Kron Xc 4000 almayı düşünüyordum ama başka seçeneklerde olabilir düşüncesi ile acele etmiyorum.Aslında ayırdığım bütçede en iyi alınabilecek kadro Kron Xc 4000 gibi görünüyor.
Ama şuan bir kadro buldum; 17,5" Corratec X-Vert S 01.Üstelik sıfır kadro.
Şimdi bu kadroyu araştırıyorum.Eğer bu kadroyu alabilirsem benim için gerçekten çok iyi olacak.Kron' a göre çok daha iyi bir kadro olduğuna da eminim.Kron nerede, Corratec nerede :)

koray_can

Forum Bağımlısı
Tepki
212
ıyı gunler arkadasım jant setını aldınmı.mt 15 lerı v fren uyumlumudur acaba bu jant setı.

Ali ERTURAN

Forum Demirbaşı
Tepki
354
Bisiklet
Whistle
Evet bu jant setini aldım.
Oldukça da hoşuma gitti.
Ayrıca sadece disk uyumlu, centerlock.V fren uyumu yok yani.

Selamlar.

aso2

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Giant
jant seti olarak bende Mavic Crossride önericektim çok memnun olduğum için almışsın galiba başka model hayırlı olsun.
Kadro olarak giantları öneririm aklında bulunsun:in:

• Beğen

Ali ERTURAN

Forum Demirbaşı
Tepki
354
Bisiklet
Whistle
@aso2

Crossride' ın kalitesinden şüphem yok ama fiyat olarak 2 katından daha pahalı malesef.

Ayrıca Giant kullanmak isterdim fakat bütçe tabii bir yere kadar izin veriyor.Ben yine Kron Xc 4000 aldım.Şimdilik benim işimi fazlasıyla görür diye düşünüyorum.

Teşekkür ederim.

Selamlar ;)

Tepki
89
kardeş adamlar 781 e takmışlar diyorsun sen hala kafana takıyorsun :) bazen çok derinlemesine araştırmak yorucu oluyor umarım çabalarına değer

• Beğen