Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

shimano ve avid ( fren boşalması )

Konu, 'Frenler' kısmında chnkrmz tarafından paylaşıldı.

1. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    slx fren dahil diğer shimano frenlerde bisikleti yan yatırınca yada bisikleti ters koyunca fren boşalıyor. ( xt ve xtr frenlerde aynısı oluyormu bilmiyorum. )
    benim bisikletimde avid elixir 5 var. okadar yan durdu bi kaç gün ters bekledi. ama fren boşalması olmuyor.

bunun nedeni nedir acaba.

shimanonun sistemi daha mı iyi de bu kadar iyi olması için ters durunca fren boşalması mı gerekiyor.
    yada avid mi daha iyi yapıyor bu hidrolik fren sistemini ,

bu işi bilen varsa bana anlatabilir mi ?

2. Murtega

Murtega Fájdalmas

Adı:
    Murat B.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Sistemde hava varsa, marka farketmeksizin bisiklet yan veya ters döndürüldügünde bu hava kalipere dogru gider ve bosluk yapar. Bende Tektro HDC 300 var ve arka frende de hava var. Bisikleti ne zaman yan yatirsam arka fren biraz bosalir ama ön tik demez. Üstüste birkac kez fren yapinca arka fren de eski sertligine dönüyor. Aslinda havasini almak lazim ama, neyse...

3. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Bende bir gün beklettim sadece böyle şeyler oluyormu diye ama saçmalık ve zaman kaybından başka bir şey değil..
    * Fren kollarını da sıktım. --------- Bir şey olmadı.
    * Teker takılı değilken Fren kollarını da sıktım. --------- Bir şey olmadı. Kaliperde balata pedleri birbirine yapıştı. Plastik levye ile arasını tekrar açtım ve rotoru yerleştirdim. Freni sıktım boş! ikinci sıkışımda yarım, üçüncü sıkışımda tamamen eski haline geldi.
    * Sistemin kendisinde bir sorun yoksa isterseniz oryantal oynatın yine sonuç değişmez. Bendeki sistem Shimano 486.. --------- Bir şey olmadı. bende olmuyorsa SLX de hiç olmaz..
    * Bence bunlar şehir efsanesi. Kaç defa uyguladığımı hatırlamıyorum.. Hiç bir sorun yok frenlerimde..

9

4. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    denk geldiğim kişilerde hep aynı şeyi görünce dedim heralde genel olarak shimano nun frenleri böyle dedim kendi kendime.

5. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Sistem yağ kaçırmıyorsa havada alamaz!.. Sorun yoksa yoktur varsa vardır. Tersi düzü ile alakası bile yok..

Gökhan Akkaya bunu beğendi.
  6. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Arkadaslar yukarida da soylemisler. Bazen fabrika cikisinda sistemde tam yag dolumu veya hava alma olayi yapilmiyor. Normal calisiyor gorunen sistem yan yatinca veya ters cevrilince havanin yer degistirmesi nedeni ile sorun gosteriyor. Sansliysaniz, bisikleti duzeltip bir kac frenleme yaptiginizda veya hortuma "tik tik" ladiginizda normale donuyor.
    Bunun marka ile pek ilgisi yok aslinda. Ama marka iseniz boyle ozensizlik kabul edilemez olmali.
    Yine de isin ozu sistemin havasinin alinmamis olmasi, miligram olsa da eksik yag basilmis olmasi. Eger uretim hatasi veya ariza varsa da yag kacirdigi icin yine hava yapma sorunu ve fren bosalmasi ile karsilasirsiniz...