Shimano Tourney Değişim

Tepki
12
3x7 Shimano vites setli bir Kron Aldım , evet memnunum ama yüksek hıza çıkınca vites yetmiyor farkına varıyorum boşa pedal sallıyorum 3x7 yerine 3x9'a çıkarmak istiyorum üzerinde oynamam gerekn parçalar nelerdir kafa yordum ruble ve arka aktarıcı ama vites kol uyumu var doğrumudur ?

Scudo

Eray ADALI

Forum Bağımlısı
Tepki
705
degismesi gereken parcalar oncelikle arka ruble, arka aktarıcı, kollar.. tabi bununla beraber aslında 9lu rubleler; aynı genislige 9 sıra sıgdırdıkları icin daha incedirler ve bu yuzden kaba tabirle ince zincir kullanırlar, haliyle zincirinizi de yenilemeniz devamında bu zincire uygun aynakol ile degisim yapmanız ve gerekliyse (tourney dedigimize göre) ön aktarıcıyı da degistirmemiz şart olmasa da iyi olabilecek birşeydir...

Tabi ruble - arka aktarıcı- kol degisikligi ile de idare edebilme ihtimaliniz var ama bu eğer uyumsuzluk olursa gerek yeni gerek degistirilmemis eski parcalara zarar verebilir, bunu da göz onunde bulundurmak lazım..

Bunun yerine
- 7li fakat daha farklı disli sayılarına sahip bir ruble ile
YA DA
- arka kısma dokunmadan, aynakolda disli sayıları size uygun bir modele gecis ile
YA DA
- her ikisi ile =)

bu sorunu daha az maliyetle cozmeye calısabilirsiniz. Bu sürecte vites gecislerinin daha iyi, seri ve sorunsuz olmasını istiyorsanız özellikle arka aktarıcınızı da degistirebilirsiniz.. Bunu yaparken ileriki zamanda 3x9a gectiginizde de kullanabileceginiz üst model bir arka aktarıcı alıp simdiden gecis icin ön hazırlık da yapabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Batuhan0332 ve gok
Tepki
12
peki 3x9 ile 3x7 ye uyum olan hangi modeller var deore var oda 3x8 3x9 altus 3x7 yok diye biliyorum

Oğuz22

Daimi Üye
Tepki
52
Bisiklet
Bianchi
3x9 birçok çeşit mevcut acera,slx,xt

Gündoğarken

Daimi Üye
Tepki
213
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
hızınızı artırmak için vites kombinasyonlarına bakmak yerine dişli sayılarına bakmalısınız.örneğin rublenin en küçük dişlisi 11,aynakolun en büyük dişlisi ise 48 olabilir.bildiğim kadarıyla mtblerde kullanılan en büyük aynakol dişlisi 48 veya 42 dişli.rublenin en küçük dişlisi de 11 yada 14 diş.

• Beğen
Tepkiler: gok

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Hız arttırmak için aynakolun değişmesi gerekiyor.28t-38t-48t mega aynakol, küçükten büyüğe doğru aynakol çark dişli sırasıdır.Zincirinde değişmesi gerekebilir.Vites-arka-ön aktarıcı-ruble değişmesi gerekmeyebilir.

Parzeval

Üye
Tepki
16
İsim
Serhat A.
Bisiklet
Mosso
Herkese iyi forumlar

Alalı belki de yarım senenin dolduğu bir yol bisikletim var. İyi güzel gidiyordu ilk başlarda ancak bir sorunla karşılaştım. Bisikletimin vites seti tamamen tourney. 2x7 bir sistemi var. Arkası 11-28 yanlış hatırlamıyorsam. Ancak arkasının en büyük dişlisinin 28 olması beni zorluyor. İnternette 12-32, 11-32 rubleler var 7 dişli. Böyle bir ruble alırsam teknik olarak yapılabilme olanağı varmı. Ya da karşılaşabileceğim sorunlar nelerdir öğrenmek istiyorum.

Teşekkür ederim.

kemken

Aktif Üye
Tepki
62
Viteslerinde bir disli limiti var bu aldiginiz vites kutusunda yazar ama sanirim 32 bu limitin icindedir. Bende 8 li vitese daha fazla buyuk disli iceren farkli bir ruble taktim. Vitesin alt ust limitleri ayarlandigi zaman sorunsuz calisti.

@Parzeval

C.Koc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.085
İsim
Cem
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sizin sorununuzun çözümü arka taraf değil ön vites sistemi arka rublenizin en küçük dişlisi muhtemel 11 dir bundan küçüğü yok diye biliyorum öndeki büyük dişli sayınız önemli olan; 46 dişli olursa sanırım sorun kalmaz bazı sistemlerde yaprak değişimi olabiliyor ama sizinki buna uygunmu bakmak lazım tabi ön aktarıcının ve zincirin bunu desteklemesi lazım ama bu tür değişimler maliyetli olabiliyor...

Lenovo P1a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ismaildmr

Forum Demirbaşı
Tepki
396
İsim
Ismail demir
Bisiklet
Salcano
@Parzeval turney sistemde arka disli 14 28 olma olasiligi yuksek..yani vidali bir disliye sahiptir..diger dediginiz disliler kaset denen gobege sahipler..siz arka dislinin en kucuk ile en buyuk dislisi uzerindeki yazan rakanlari okursaniz yadaen kucuk rakami okursaniz vidalimi kasetmi anlariz..vidali ise ayri disli, kasetse ayri disli almaniz gerekecekte ondan