Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Shimano Tourney & Acera, Lastik, Amortisör, yardım, fikir, vs. lazım

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Murat Çetinkale tarafından paylaşıldı.

1. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Merhabalar. İki adet bisikletim var. Biri 28" Geotech şehir bisikleti, diğeri ise 26" Salcano dağ bisikleti. Şehir bisikletimin amortisörü kilitlenmeyen, dağ bisikletiminki ise kilitlenen türden. Yine şehir bisikletimde arka vites değiştiricisi (olduğunu tahmin ettiğim zımbırtı) üzerinde "Shimano Tourney" yazarken, dağ bisikletimdeki aynı zımbırtı üzerinde "Shimano Acera" yazıyor. Bu arada dağ bisikletimin lastikleri 26*2.2 Continental Race King, şehir bisikletimin lastiği ise DELI 700x32C (32x622 gibi birşey daha yazıyor) . Şimdi yardım istediğim sorularımı aşağıya sıralıyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

1) Tourney ve Acera denilen sistemler nasıldır, neye dikkat etmeliyim?
    2) Şehir bisikletimin ön amortisörü değiştirilebilir mi? Cevap evetse ne marka önerirsiniz? (Amortisörsüz olsun demeyin, ara sıra toprak/şose yola giriyorum)
    3) Şehir bisikleti için bozuk yolda daha iyi tutunacak bir lastik önerisi istiyorum.
    4) Dağ bisikletimi asfalt yolda da kullanıyorum, değiştirmem gerekir mi?
    5) Vites kullanımı esnasında sağ vites 5'de iken solu 1' almaya çalıştım (tourney'de), geçmedi ve çatırdayıp durdu. Bu bir sorun mudur? Değilse ne yapmalıyım.

Çok soru sordum, biliyorum. Ama bisikletlerim uzun ömürlü olsun diye işi iyi öğrenmem lazım. Bir de Ankara'da "adamlar bu işin babası" diyebileceğiniz bisiklet servisi önerirseniz sevinirim. Allah pedallarınıza zeval vermesin :) Saygılarımla

Kamil BULUT bunu beğendi.
  2. Murat Çetinkale

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    4 numaralı soruda "değiştirmem gerekir mi" derken bisikleti değil, lastikleri kastediyordum. Unutmadan yazayım derken, eksik yazmışım. Düzeltmedir.

3. tarık akman

tarık akman Kıdemli Üye

Seviye:
    sen direk dağ bisikletini k ullansan daha hayırlı olur. anladığım kadarıyla dağ bisikletinin amortisoru kilitlenen türden + arka attırıcısı daha üst model.

ayrıca vites ayarlarını yaptırırsanız sorunsuz çalışır. bi bisikletçiye götürün hemen halleder.

Murat Çetinkale bunu beğendi.
  4. Murat Çetinkale

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Öncelikle teşekkür ederim. Ancak bazen eşimle beraber düşüyoruz yollara ve işte öyle zamanlarda ben şehir bisikletimi kullanmak zaorunda kalıyorum. Bu nedenle sorduğum soruların cevaplarına ihtiyacım var. Bu arada, vites ayarı uyarınız için tekrar teşekkürler, ilk fırsatta götüreceğim.

5. dinçer karadayı

dinçer karadayı Kıdemli Üye

Seviye:
    sorularınıza nacizane şu şekilde cevap vereyim,tourney ve acera şehir içi kullanımda gayet yeterli sistemler,dikkat etmeniz gereken vites kombinasyonlarını bilmek forumda bununla ilgili birçok yanıt mevcut,şehir bisikletinizin ön amörtisörünü büyük bir olasıkla kilitli bir amortisörle değiştirebilirsiniz,bisikletiniz için lastik önerim ise scwalbenin marathon serisi lastikleri olabilir,ankarada bu işin babası erdoğanlar bisikletden Lütfü abimizdir sana her konuda en iyi şekilde yardımcı olur,bol pedallı günler dilerim

Kamil BULUT ve Murat Çetinkale bunu beğendi.
  6. Murat Çetinkale

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Bilgiler için çok teşekkür ederim. Vaktiniz olursa bir de Continental Race King 26x2.2 lastik için (dağ bisikletimdeki) yorum rica edeceğim. Bu lastikler asfaltta iyi görünüyor da, arazide çamur ve kar hariç her koşula uyar mı, yoksa araziye girdiğimde sıkıntı yaşar mıyım, bu lastikleri değiştirmeli miyim? İlginize şimdiden teşekkürler.