shımano serileri hakkında tüm bilgiler

yiğit_kara26

Forum Demirbaşı
Tepki
172
arkadaşlar bilmiyorum konuyu yanlış yeremi açtım ama bu sorunla çok karşılaşıyoruz herkez shımano serilerini her bölümde sormuş ben bi seferde buradan anlatayım :

shımano tx : çocuk bisikletlerinde ve çok alt seviye bisikletlerde kullanılır amatör kullanıcıların işini görür 6 ve 7 li sistemde kullanılır

shımano tourney : amatör parçadır 7 li sistemde kullanılır

shımano altus amatör parçadır 7 ve 8 li sistemde kullanılır

shımano acera : şehir içinde yakın mesafe amatör kullanıcıların işini görebilen orta seviyeye atılan minimum adımdır 8 li sistemde kullanılır

shımano alivio : orta seviyenin shımano serilerindeki son modelidir 8 li sistemde kullanılır acera ile aynı görevleri sağlar extra olarak birazdaha yüksek performan verir

shımano deore : shımanonun profesyonel parçalarının ilk adımıdır 9 lu sistemde kullanılır

shımano deoreLX: 9 lu sistemde kullanılır deore nin bir üst modelidir ve deore ye göre birazdaha kaliteli dir ve hafif bir seridir

shımano slx : LX in bir üst modelidir 9 lu sistemde kullanılır lx ile arasında minimum bir performan farkı vardır

shımano XT : shımanonun en yetenekli sistemidir sağlamlık açısından çok iyidir bu yüzden sadece mtb de deil diğer bazı kullanış stillerindede oldukça rahattır

shımano XTR : shımanonun en üst seviye en kaliteli en hafif parçaları bu seride mevcutdur 9 lu sistemdir

bunlarda sonradan bilinen değişik seriler :

SHIMANO SAİNT : XT nin bir üst modeli olarak gözüküyor ama freeride parçalarıdır freeride bisikletlerde kullanılıyor bazı parçaları hafif ve sağlam olduğunda dolayı mtb lerdede kullanıla bilir oldukça sağlam bir sistem kullanılmış eeee shımano kalitesi sınır tanımıyor : (link)

SHIMANO HONE : bir bilinmeyen kalite daha oldukça kaliteli bir mtb ürünüdür
XT nin bir alt modeli olarak gözükmekte
buyrun: (link)

SHIMANO DXR : yanlış bilmiyorsam bunlar bmx parçaları ve sanırım bmx ler üzerinde kullanılabilecek en kaliteli parçalar olarak düşünüyorum
buyrun:
(link)

shımano hone nin street dj için üretilmiş aynakoluda var buyrun :(link)

ve inanılmaz bi bilgi daha shımano DXR ın mtb ye uyumlu v fren bacaklarıda var :(link)

ve shımano saint in bmx aynakoluda varmış foto ekleyemedim kusura bakmayın en yakın zamanda oda olacak

bu parçalardan edinmek isteyen arkadaşlar varsa özelmesajdan ve msnden yardımcı olmaya çalışacağım

herkeze iyi forumlar

Scudo

Hasan Kuru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.227
Yeni öğrenenler için çok faydalı bir bilgi Yiğit. Ellerine sağlık.

• Beğen
Tepkiler: yiğit_kara26

yiğit_kara26

Forum Demirbaşı
Tepki
172
@Emre Yıldız

nedemek faydamız olsun çevremizdekilere ben teşekkür ederim :)

özcan parlakoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
375
hayallerimi yıktın yahu. sedona borla alacaktım altus vites varmış pfff dediğin gibi amatör parçalarsa 530 lira vermeye değmez o halde

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Ufak bir iki ekleme ve/veya düzeltme yapabiliriz. TX diye başta belirtilen seri Tourney'in aynısıdır. Tourney'in bir alt serisi yani Shimano'da en alt seri diyebileceğimiz seri TX değil TZ serisidir. Genelde bu malzemeleri ara sokaklardaki bisikletçilerin "vitesler ful şimano abi" diyerekten sattığı bisikletlerin üzerlerinde görürüz.
Diğer bir nokta ise, LX ile ilgili. SLX serisi çıkınca LX serisini dağ bisikletinden çıkarıp trekking/tur bölümüne aktardılar. LX şu an için tur bisikletlerinde Shimano'nun en üst modeli diyebiliriz. Artık LX yerine dağ bisikletinde SLX serisi var ve fiyat/performans oranı olarak şu an için favorim. Test sonuçlarında XT'ye çok yakın performans verirken XT'den daha da ucuz. Tabi gönlüm hala XT'den yana. :)
Saint ve Hone serileri de genelde sert kullanılan alanlar da tercih edilir. Özellikle Saint'i DH bisikletlerinin üzerlerinde görebiliriz.
DXR ise söylendiği gibi bmx yarışlarının vazgeçilmez serisidir.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Boran

basche

Üye
Tepki
7
Sram ile Shimano yu karşılaştırabilirmisiniz ?

mesela Deore ile Sramin hangi modeli benzerleştirilebilir. Ben Sram x5 ile karşılaştırdım, X5full set deore ye göre çok daha ucuz. sizin fikirleriniz nedir?

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Evet Deore'yi Sram X5 ile kıyaslayabilirsin, ama bu sene Deore'de ciddi değişikliklere gittiler. Shadow vites teknolojisi bugün Deore'de bile var.Ayrıca hidrolik fren seti de hem görüntü olarak hoş oldu hem de seviyesi arttı. Fren kolundan elle fren kolu ayarı yapabiliyorsunuz artık Deore hidrolik frenlerde de. Bu özellikleri bakımından SLX ve XT'ye daha da yaklaştı diyebiliriz.
Sram ile Shimano'nun en büyük farkı viteslerin çalışma şekli. Sram 1:1 (bire bir) oranında çalışırken Shimano 2:1 oranında çalışır.Yani Sram'da vites telini ne kadar çekerseniz veya iterseniz aktarıcı da o kadar oynar. Shimano'da ise bu oran tam yarı yarıya. Teli çektiğinizin yarısı kadar aktarıcı oynar. Benim bildiğim şekli ile asıl fark bu.
Hangisini seçerseniz derseniz ben hala bir Shimano sempatisyeniyim. :) Çünkü etrafımda Sram kullanan arkadaşlar daha çabuk zincir değiştirmekten yakınıyorlar. Başka bir şey ise test sonuçları. Sram X.0 'ın aslında XTR ile mücadele etmesi gerekirken XT'yi anca geçebiliyor. Bunun yanın da XT ile mücadele etmesi gereken Sram X.9'un XT'nin gerçekten gerisinde kaldığını görüyoruz. 2010'daki değişimler ne yönde oldu bilmiyorum ama en son baktığımda test sonuçları bu yöndeydi. Diğer bir etken ise ülkemizde de Shimano'nun yaygınlığı.
Kimileri Sram'daki gibi sadece baş parmakla vites değiştirmeyi seviyorum diyor ve ona yöneliyor ama bazıları Shimano'nun üst modeldeki vites kollarının iki yönlü çalıştığını da bilmiyor.Sonuçta iki marka da kendini dünyada kanıtlamış firmalar ve sizi yolda bırakmaz diyebilirim, seçim size kalmış.

• Beğen
Tepkiler: basche

basche

Üye
Tepki
7
teşekkür ederim bilgileriniz için, yutupdaki vidyolar benim kafamı karıştırdı, ikisini karşılaştırmışlar ve sram ciddi manada açık ara önde gözüküyor. link veriyorum, izlemediyseniz göz atmanızda yarar var diye düşünüyorum.

yiğit_kara26

Forum Demirbaşı
Tepki
172
@Önder Tarım

bikaç gndr foruma girmiyordum tambu bilgileri paylaşacaktım benden önce davranmışsınız teşekkürler :)

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
yeni başlayanlar için güzel bilgiler.