Shimano RM30 hub hakkında bilgisi olan var mı?

baykuş97

Forum Bağımlısı
Tepki
866
İsim
ilhan beyoğlu
Bisiklet
Trek
Shimano rm30 hub hakkında bilgisi olan var mı? Daha üst modelleri nelerdir? Sadece hub değişikliği yaparak performansta iyileştirme yapılabilir mi?

?

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
ben kullanıyorum 600-700km'dir. bakım yapıp yağlayınca freehub'un içine de yağ kaçırıyor. ara sıra freehub dişleri kaçırma yapabiliyor. içini açıp doğru düzgün tamir etmek istiyorum ama malesef ruble açma anahtarım yok. boşta döndürürken çok sesli dönüyor akıcılığı kötü gibi bir izlenim bırakıyor ama gerçek hiç öyle değil. üzerine bindiğinizde sesi soluğu kesiliyor. arkadaşlarımın bisikletleriyle denedik mesela birinde acera göbek vardı ama en son ne zaman bakım yapıldığını bilmiyoruz. yanyana gelip yokuş aşağı beraber bırakıyoduk boy boy açıyordum arayı ben.

onun dışında bende somunlusu var gerçi bunun somunsuzu varmıydı bilmiyorum. somunlu olduğu için hazne koruyan plastik kapak yok o yüzden hazneyi çok korumuyor gibime geliyor. allahtan shimano' nun haznesine bilyelerine güveniyoruz bakım yaptığımda hiç hüsranla karşılaştırmadı beni.

akıcılığından ben çok memnunum ama bir iki üst model göbeği almak daha iyi olabilir.

bahsettiğim bu ürün ; (link)

tavsiye ettiğimde en azından bu ; (link)

forumda hep önerildiği üzere genel olarak bir jant örülecekse en azından şu göbeğe örülmesi; (link)

baykuş97

Forum Bağımlısı
Tepki
866
İsim
ilhan beyoğlu
Bisiklet
Trek
@Sinan A. Ayrıntılı yorumlarınız için teşekkürler... Nasıl bakım yapılacağı konusunda bir fikriniz var mı? Bisiklete bakım yaparken tek el sürmediğim yer jant göbeği..
Onu da halledebilirsem tamamdır bu iş..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
ihtiyacınız olan mıknatıslı bir tornavida tiner gibi bir temizleyici (kolonya da iş görüyor) ve açık uçlu anahtar. göbeği anahtarla sökün milden çıkarın göbeğe kapanan parçayı. mıknatıslı tornavida ile çıkarın bilyeleri. yanlız kaybolmamasına ve hangi bilyenin ne taraftan çıktığına dikkat edin. büyüklükleri farklı çünkü iki tarafında. iki küçük pet şişenin içine biraz tiner veya kolonya dökün sağdan çıkan bilyeleri bi şişeye soldan çıkanları diğer şişeye atın. çalkalayın şişeyi biraz. bi beze falan temizliyicinizden dökün göbeğide iyice temizleyin. sonra göbek yataklarını gresle doldurun gresin içine bilyeleri yerleştirin. mili ve göbek yataklarını kapatan parçayı yağlayıp kapatın. yalnız göbeği çok sıkı kapamayın ne milde boşluk kalsın ne de göbek dönerken zorlansın.

ya da uğraşmayın bisikletçide 20 30 liraya yaptırın.

ya da youtube videosu bulup ordan bakarak yapın.

baykuş97

Forum Bağımlısı
Tepki
866
İsim
ilhan beyoğlu
Bisiklet
Trek
@Sinan A. Çok teşekkürler... Aslında işin kolayına kaçıp bisikletçiye götürebilirim ama seviyorum işte bu işleri... Bozmadan yapmasını öğrenemeyiz di mi?