Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Shimano mu Wellgo mu

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Batu Acar tarafından paylaşıldı.

1. Batu Acar

Batu Acar Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Arkadaşlar Spd pedal alcam ama çok kararsız kaldım size de sormak isterim 2 farklı Spd pedal tanıtcam yardımcı olursanız çok sevinirim
    Shimano PD-A 530 modeli :
    Pedal Gövde Malzemesi: Anodize Alüminyum ,
    Mil Malzeme : CrMo
    Kafes Malzemesi: Alüminyum
    Kilitleme :Çift Taraflı
    Rulmanlar : Kompakt rulman ,
    Gerginlik Ayarı Release : Evet
    Önerilen Kilit Modeli : SM - SH51 , SM - SH56
    Reflekoren (opsiyonel yükseltme ) : SM - PD61
    Tek taraflı kısıtlama ,diğer tarafta içbükey istikrarlı bir platform
    Temiz, düzenli , çekici görünüm
    Kolay bakım
    Açık tasarımı , mükemmel kir direnci sağlar.
    Tasarım , kalite ve Shimano - düzeyde fonksiyonel performans
    -------------
    Wellgo PD R120B :
    Gövde Malzemesi : Alüminyum
    Malzeme Aksı : CrMo
    Kilitleme : Tek taraflı Shimano Uyumlu
    Gerginlik Ayarı : Evet
    Önerilen Kal :Wellgo 98A veya Shimano SM - SH51
    Son derece hafif SPD pedal
    SPD ayakkabı ile kuvvet etkin bir şekilde uygulanması için geniş temas yüzeyi
    Aerodinamik tasarım
    Kolay yürüyüş için gömme panel ile SPD ayakkabı ile uyumlu
    Bağlama açık tasarımı, mükemmel kir direnci sağlar.
    Tek endişem Shimano bilyalı ve tozlanıp yada içine su kaçıp pedaldan ses gelmesi bunu kimse istemez herhalde ama sizinde fikirlerinizi duymak istiyorum arkadaşlar

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Shimano SPD pedallarda kullanılan sistem resimdeki gibi, toz veya su girme söz konusu değil. Devamlı kullanıyorum toz, su, hiç bir sıkıntı yok. Bu milin özelliği daha az bakım gerektirmesi.

3. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    O milin daha az bakim gerektirdigini nereden okudunuz cidden merak ediyorum.shimano pedallari performans suruslerinde kullaniyorsaniz olusan ısidan dolayi icerisindeki gres eriyerek akar gider duzenli olarak acilip greslenmez ise bir yila yakin bir surede (senede ortalama on bin km ) bosluk yapmaya baslar.

Rulmanli pedallarda bu sure cok daha uzundur ama rulman bosluk yapmaya basladiginda degistirmek biraz daha masraflidir.ben kapali rulmanlari da acip gresliyorum biraz daha uzun omurlu oluyor.

Sonuc olarak sordugunuz pedallarda fiyat farki yoksa rulmanliyi tercih etmenizi oneririm.Ayrica welgo pedal uretimnde oldukca basarili bir firmadir.isleri bu cunku.

4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Okuduğum her yerde bu yazıyor. Shimano kendiside böyle söylüyor, merak ediyorsanız biraz araştırın.
    Kendi uygulamalarımda, gözlemlediğimdede hiç bir bakım sıkıntı görmedim.

Not: Bu resim Shimano 2014 Bisiklet Komponentleri kataloğundan alınmıştır.

5. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ben katalogda tercüme hatası olduğundan şüpheleniyorum. Orjinali "kolay bakımı yapılabilir" şeklinde olan bir ifadeyi "az bakım gerektiren" diye çevirmiş olabilirler, teknik metinlerin tercümesinde böyle hatalar sık sık yapılıyor maalesef.

6. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Haklı olabilirsin fakat farklı mecralardada bu böyle.

7. Batu Acar

Batu Acar Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Bakımsa bakım hani yapılır evet aralarında pek bir fiyat farkı yok 10 TL lik bir fark söz konusu ama ben toz girdiğinde yada su falan kaçtığında o çatur çutur sesleri duymak istemiyorum kendi görüşüm Shimano yu almak ama tabi sizin gibi farklı görüşlere ve bilmediğim birçok şey olduğunu düşündüğüm için fikirlerinize ihtiyacım var

8. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Amacim tartismak degil merak etmeyin yeterince arastiriyorum ve her iki tip pedali ustune crank brothers gibi diger markalari da kullandim kullaniyorum.

Gerekli aciklamayi yapmislar ceviri hatasi ayrica kim kendi katalogunda bu mal kotu bakim gerektirir yazar ki .ayni cumleyi 520 modelinde de okursunuz xtr modelinde de.ben shimanoyu cok severim her konuda desteklerim ama egriye egri dogruya dogru pedal konusunda welgo dan ustun gormem rulmanli welgo shimanonun alt orta midellerinden iyidir.

Bu benim kendi tecrubelerimden urettigim yorumdur katilirsiniz katilmazsiniz sizin dusunceniz fakat biraz arastirin gibi garip ithamlari kabul etmiyorum emin olun en az sizin kadar arastirmam var ustune kullanmislugim bakim yapmisligim var.yuzlerce pedal actim bakim yaptim her markadan.

Tartismama adina konuyu kendi adima kapatiyorum kusuruma bakmayin sizde cevaplamazsaniz sevinirim.sirf bu tip durumlar icin artik forumda fazla mesaj atmiyordum su basit pedal konusunda bile ayni duruma dustum kusura bakmayin.

9. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Portekizce katalog
    Üçüncü sıradaki ibare : Eixo de cartucho selado de baixa manutenção
    Tercümesini yaparsınız artık.

10. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Anadoluda bir tabir vardir "senin eşeğin gancık olsun" cok haklisiniz Ali bey shimano 530 daki pedal mili fazla bakim gerektirmez cok iyi bir pedal modelidir.bir firmanin kendi katologunda kendi urunu icin yazdigi cumleyi portekizceden turkceye cevirmeye ugrasacagima hatami kabul ederim yillardir acip baktigim pedallari da unuturum konuyu kapatirim.

İnsallah baska bir mesaj ile tartismaya devam etmezsiniz hatami kabul ettim.konuda sorulan iki pedaldan rulmanli welgo shimano 530 dan iyi degildir.konu sahibinden de ricam benim yazdiklarimi dikkate almasin Ali beyi dinlesin portekizcesi de var shimano katoligunu da cok iyi analiz etmis benim gibi boş konusmuyor.

11. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Buda almancasi ve aynen alinin dedigi gibi yaziyor. Tercümesini herhangi biryerde degil, bizzat kendim yaptim.

Pedala gelince ben 1 ay kullandim ve sonra hanima verdim ve kendisi yaklasik 2 senedir kullaniyor. Simdiye kadar ne bakim yapildi nede herhangi bir sesler duyuluyor. Ayni ilk gündeki gibi calisiyor. Kesinlikle kaliteli bir pedal.

Tavsiye meselesine gelince....
    Bana üste para verseler ben kullanmam ama benim hanim iki tarafli oldugu icin iyi buluyor ve kullaniyor. Ben kalite yönünden kullanmamazlik yapmam sadece kullanisli bir pedal degil okadar.
    Düz tarafini kullanmak isteyince, biraz arayarak bulunuyor, cünkü ayak her pedaldan cekildiginde devamli otomatik olarak spd tarafi yukariya dönüyor. Spd icin iyi ama sade spd kulanilacaksa direk spd almak daha mantikli, aksi takdir de düz tarafi pek kullanisli degil, yani uzun yollar icin uyumlu bir pedal degil. Bu pedal benim görüsüm daha fazla spd icin uygulanmis ama bir bakala gitmek icin spd ile ugrasmaamk icin düz tarafi yapilmis. Dedigim gibi düz tarafi 5-10km icinu yugun ama uzun yol icin uygun degil.

Diyeceksiniz ki iyi degilse esiniz neden kullaniyor, evet kullaniyor ama benim esim uzun yolda spd kullaniyor ve düz tarafini sadece firina ekmek almaya gidince kullaniyor ve bu onun isine geliyor. Yoksa kendisi kesin de sadece spd olanini alir.

Bir de pedal cok agir.

Bu tamamen kendi düsüncelerim ve pedali kalite olarak da kötülemiyorum sadece benim icin kullanisli bir pedal diyorum, yanlis anlasma olmasin lutfen. Begenene ve isteyene alma demem, isteyen alir istemeyen almaz.

12. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Arkadaslar inat ile ayni seyi yaziyorsunuz kabul ediyorum diyorum yine uxatiyorsunuz. lutfen ilk mesajimi okuyun performansli kullanimda ve senede yaklasik on bin km biniyorsaniz demisim 5-6 tane eskitmisligim var ayni mili kullanan pedali .esinizin 50-80 kadans 100 watt pedala uyguladigi kuvvet ile tabiki pedala birsey olmaz.ses de gelmez bosluk da yapmaz.gonderin bana sifir 530 model pedal haftada 5 gun antreman yapayim iki ay sonra yollayim size bakin bakalim ne hale geliyor.oyle bir konusuyorsunuz ki sanki hic kullanmadigim bir pedal hic bakim yapmadigim pedal.hali hazirda yol bisikletimde kullandigim 105 pedal da ayni mili kullaniyor.uc ay icini acip greslemeyeyim langir lungur oynama yapar.

Teklifim acik ayni mili kullanan herhangi bir pedal yollayin iki ay sonra ne hale geldigini gostereyim size gunde 500/1000 metre irtifayi yuksek torklarda bir uygulayin haftada bir gun sprint calismasi yapin birde bunu sicak havalarda yapin bakin icine gres kaliyormu.

Konunun benim yazdiklarim uzerine gitmemesi icin daha ne diyeyim anlamiyorum ozur diledim olmadi kabul ettim olmadi simdi hodri meydan diyorum yollayin pedali ispatini yapivereyim iki ayda.

Kiyaslama yapilan pedal da welgo markasinin kapali sistem rulman kullandigi bir pedal lutfen ikisini kiyaslayin da bizde ogrenelim welgonun dezavantaji neymis.

13. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ben size kesinlikle katiliyorum, beni yanlis anladiniz. Ben bozulmaz ve hic bakim yapilmadan kullanilir demedim. Sahsen ben cok kisa bir süre kullandigim icin bakim ve dayaniklilik hakindada hic bir sey diyemem ve demedimde.
    Sadece almanca olan sitedede ali'nin yazdigi bilgiyi dogruluyor, ama dogru ama yanlis bilemem. Tabiki esim sizin gibi sert ve uzun kilometreler de kullanmiyor ama yine de arazide camurlu ve tozlu yerlede kullandigi halde simdiye kadar hic birsey olmadi bunu demek istedim.
    Arazi de tabiki sizin gibi kilometreler yapilmiyor ve yapilmazda, devamli kullanilinca tabiki dayanmaz. Sonucta yipranan bir parca.
    Ben sadece kullanisli degil benim icin dedim. Tekrar yanlis anlasilma icin özür dilerim ve ben ce fazla uzatmaya gerek yok.
    Ben hep söyle düsünüyorum, bir parcayi alacaksa bir kisi, kesinlikle kalitesini bir baskasina sormamali. Neden derseniz, kimi o parcayi 2 günde bozar ve tavsiye etmez, kimi de senelerce kullanir bir sey olmaz ve tavsiye eder. Bu yüzden bir parca hosuna gidiyorsa alacaksin ve kendin o parca üzerine bilgi edineceksin.

14. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ozurluk bir durum yok Murat abi.ilk mesajimdan beri ayni seyi soyluyorum konu shimano 530 ile tip olarak ona cok benzeyen welgo kapali sistem rulmanli pedali kiyaslamak.sende gayet iyi bilirsin ki pedaldaki kapali sistem rulman cok daha dayaniklidir bakim ise hic gerektirmez rulman bozuluncaya kadar kullanilir sonra o ufakliktaki rulman 3-5 liraya alinir degistirilir degisim suresi de oldukca uzundur.(bunu her iki tip pedali da uzun sureler zorlu sartlarda kullanarak soyluyorum katalogdan okumuyorum)

Yine soyluyorum yuzlerce pedal actim bakimini yaptim forumda da fotografli paylastim.shimano yol pedalini kal sisteminden dolayi look dan daha cok sevdigim icin yol bisikletinde ayni tip mil kullanan shimano pedal kullaniyorum ve duzenli bakimini yapiyorum o yuzden de gayet uzun omurlu kullanabiliyorum ama pedalin icini acip bakim yapilmasini bilmeyen onlarca insanin pedalini acip gostermisligim de var ne hale geldigini.tabiki shimano kendi satis katologunda urununu ovecek kotu dermi hic.kotu de degil zaten sadece kapali sistem rulmana gore daha dez avantajli.ayni cumleyi 50 liralik 520 modelinde de okuyorsunuz 300-400 liralik xtr modelinde de ayri bir tezat da bu.

Sonuc olarak konuyu acan arkadas iki tip pedal sormus Ali bey katologtan bir cumle yazdi bende nereden okudugunu sordum.oda nrreden okudugunu gosterdi ve beni arastirma yapmadan konusmak ile itham etti.bende cevap olarak sadece okumadigimi kullanip test ettigimi ve kendi tecrubeletimi yazdim fakat konu inat ile katalog cumlesinde kaldi.

Konuya donersek benim tecrubelerime gore bu iki pedal arasinda rulman sisteminden dolayi welgo bir kalem ustundur.ayni fiyat araligindaysa welgo tercih edilmelidir.

Diger yazdigin konu tek taraf olayi tamamen katiliyorum bana gore de gereksiz saf bir spd daha mantikli yada benim mtb de tercih ettigim crank brothers pedallarin duz pedal ortasina kilit kismini yerlestirdigi modeller her iki tip ayakkabiyla da sorunsuz kullanilabiliniyor.

İsin yuklenme ve zorlama kismina gelince pedalin omrunu belirleyen en onemli mevzudur.rampalar yuklu bagaj yuksek tork pedalin dusmanidir yoksa her pedal kaliteli normal kullanimda.

Konuyu iki pedal arasinda kiyaslama seklinde devam edersek diger okuyucular da faydalanir diye dusunuyorum cunku bu tip pedallar son yillarda cok tercih ediliyor muhakkak arastirip model kiyaslamasi isteyen olacaktir.

Saygilar...

15. Hüseyin Çelebi

Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bir sıra üstünde "kusursuz, zarif ve güzel tasarım" yazan bir cümleden bakım aralıklarını tesbit etmek mümkünse insanoğlu matematiği, bilgisayarları, cetveli, pergeli falan atsın gitsin. Az, kısa, uzun, hepi topu, biraz gibi ölçümler yeter bize.

Mesela çok hızlı yükselip az bişe sağ yapınca Ay yolunu bulursun yazar astronot eğitim dökümanlarında.

mervan kızıl bunu beğendi.
  16. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Allah razi olsun Huseyin dunden beri aklimda yazmayi unuttugum seyi hatirlattin.

Ne diyor arkadaslarin cevirdigine gore katalog daha az bakim gerektiren mil yatagi.okuyunca ne guzel cumle peki neye gore daha az bakim gerektiriyor eski shimano modellerine gore mi cin mali pedallara gore mi kapali sistem rulmanli pedallara gore mi uygulanan torka gore mi hava sartlarina gore mi isteyen istedigi yere ceksin cumleyi.

cem yilmazin buna benzeyen bir parodisi vardi okuyunca cok bir anlam yuklu gibi ama derinine inersen bom boş bir cumle. tamamen ticari kaygili cok genis acili.okuyanin kapasitesine gore anlam yukleyecegi bir durum.

senin kullandigin xt pedallarin halini keske fotograflasaymisim :) az bakim ile ne hale geliyor diye :)

17. Hüseyin Çelebi

Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    bakımlı pedal yoktur, az sürmek vardır :)

Bir XT set daha var ama tamamen kuruduklarından söküp bakım yapayım dedim hala sökük duruyorlar. Gerçi daha toplamadım ama benim söküp topladığım pedala da güven olmaz. TDK'ye 520'lerle geldim farkettiysen.

18. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Tdk sonu at dedim hatirlarsan langir lungur olmustu :) benim crank brothers de dagildi o turda gelince topladim bakalim ne kadar gidecek.