Shimano mineral oil yerine hangi yağı kullanabiliriz?

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.941
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Yabancı sitelerde Shimano alternatifi olarak sık bahsedilen (link) (bunun adı ilginç: "Asil Kan"), (link), (link) gibi yağlar Türkiye'de satılmıyor mu?

Magura Amazon TR'den alınabiliyormuş ama yurtdışından geliyor: (link)

Bir de Citroen'in ürettiği Pentosin CHF+ adındaki bir hidrolik yağı mineral olmamasına rağmen frenlerde kullanıp olumlu sonuç alanlar varmış, örneğin: (link)

Oradan oraya sıçrarken birçok alternatife daha rastlanıyor, örneğin (link) ama yerelde epey şanssızız sanırım bu konuda.

Neyse, yaşasın fren teli.

Scudo

Batuhan B.

Aktif Üye
Tepki
133
İsim
Batuhan Bora
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yabancı sitelerde Shimano alternatifi olarak sık bahsedilen (link) (bunun adı ilginç: "Asil Kan"), (link), (link) gibi yağlar Türkiye'de satılmıyor mu?

Magura Amazon TR'den alınabiliyormuş ama yurtdışından geliyor: (link)

Bir de Citroen'in ürettiği Pentosin CHF+ adındaki bir hidrolik yağı mineral olmamasına rağmen frenlerde kullanıp olumlu sonuç alanlar varmış, örneğin: (link)

Oradan oraya sıçrarken birçok alternatife daha rastlanıyor, örneğin (link) ama yerelde epey şanssızız sanırım bu konuda.

Neyse, yaşasın fren teli.
Şimdik shimano frenlerin içine koyabileceğimiz yağların en iyisi shimano nun kendi mineral oili yanılmıyosam.yani fren sıvısına verilmesi gereken maximum fiyatı
Shimanonun kendi yağı belirler.daha kötü yağa kimse daha fazla para vermez .ve sizin dediğiniz yağlar TR şartlarında daha pahalı (citroen yağinın fiyatını bulamadım).
Sonuç olarak bu yağlar TR şartlarında seçenek bile olamazlar.

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.216
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Fren gibi çok önemli bir parçanın yağını değiştirmek için neden bu kadar ucuza kaçmayı deneyip kendinizi ve sevdiklerinizi tehlikye atıyorsunuz gram anlamıyorum. Fren yağı öyle zırt pırt değiştirilen bir şey değil ki. Al alabildiğinin en iyisini ve bakımını yap geç.

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
bu fren setleri 2013 de BFO (Break Force One ) Tarafindan üretildi ve Setin Fiyati yaklasik 600€ idi. Firma Ilk suyla calisan ve bisiklet frenini arabadaki gibi kapali sistem olarak ve ayrica ilk iki tekere ABS systemini icat eden firmadir. Bu firmayi nereden taniyor ve satildigini nereden biliyorsun dersen. Firma benim oturdugum yere 15km.
Mühendis te Türk'tü - Eurobike'ta tanışınca hoş bir anı olarak kaldı.

Shimano frenlere alternatif yağ aramayın. Alın litrelik bir bidon, ömür boyu yeter.

ŞenolKalyoncu

Aktif Üye
Tepki
630
İsim
ŞENOL KALYONCU
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba, ben kendi MTB bisikletimde Belgin HIDROTEX BS 10 mineral esaslı düz hidrolik yağı kullanıyorum. Bir yılı aşkın süredir bir sorun görmedim. (öncesinde hidrolik frenli bisikletim olmamıştı)
Sistem açısından bir sıkıntı olacağını da düşünmüyorum.
(Bu arada 20 yıldır Belgin Madeni Yağlar A.Ş. Firmasında Teknik Personel olarak çalışıyorum. ;))

• Beğen
Tepkiler: Özcan

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
Merhaba, ben kendi MTB bisikletimde Belgin HIDROTEX BS 10 mineral esaslı düz hidrolik yağı kullanıyorum. Bir yılı aşkın süredir bir sorun görmedim. (Bu arada 20 yıldır Belgin Madeni Yağlar A.Ş. Firmasında Teknik Personel olarak çalışıyorum. ;))
Sizin yağların kaynama noktasını datalarda bulamadım ama parlama noktası olarak tutuyor ;)

• Beğen
Tepkiler: ŞenolKalyoncu

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.552
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
18L teneke ambalajdan küçüğünü göremedim. Bir teneke yağ muhtemelen forumun tamamının birkaç yıllık ihtiyacını karşılar. Reklam olmuşsa bile toptancı reklamı olmuş. :)

ŞenolKalyoncu

Aktif Üye
Tepki
630
İsim
ŞENOL KALYONCU
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tekrar merhaba, amacım reklam değildi aslında, bahsetmek istediğim, ürün en düz sayılacak 10 viskozite mineral bir hidrolik yağı. Küçük bir işletmede bile bulunabilir. Zaten ihtiyaç çok az ve bakım birimlerinden kolaylıkla temin edilebilir diye düşünüyorum.
Bu arada 10 viskozite yazıyorum ama en yaygın olarak kullanılan 32 viskozite de çok rahat işinizi görecektir.

• Beğen
Tepkiler: Özcan

Batuhan B.

Aktif Üye
Tepki
133
İsim
Batuhan Bora
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Fren gibi çok önemli bir parçanın yağını değiştirmek için neden bu kadar ucuza kaçmayı deneyip kendinizi ve sevdiklerinizi tehlikye atıyorsunuz gram anlamıyorum. Fren yağı öyle zırt pırt değiştirilen bir şey değil ki. Al alabildiğinin en iyisini ve bakımını yap geç.
bir de şu acidan bak işe dirt jump bisikletlerinin bir cogunda on fren bile bulunmaz arka frense dengede durmak icin bulunur.Yani DJ kullanan adamin frenle isi tek tekerdeyken arkaya dusmemek ki bazilari arka fren bile takmaz.fren koluda yag sizdiriyorsa,her 1-2 ayda bir frene yag dolduracaksa bu adam alabildigi en ucuz yagi kullanir.konu dag bisikletim olsa senin gibi dusunurdum.

Mythshaman

Daimi Üye
Tepki
478
İsim
Bora KARA
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Mineral yağ kullaniminda eger sistemde kacak yok ise degistirmeniz bile gerekmez uzun yillar.

Zorlu Dağ inisleri ve performans surusleri gibi fren sivisini isitip ozelligini bozmayacak normal kullanicilar, sistemlerinde kacak yok ise 10 yil bile kullanabilirler mineral fren sivilarini. Cunku bunlar Hidrolik fren sivilari gibi nemden etkilenip 2-3 yilda bile durduklari yerde bozulmazlar.

mcanerg

Forum Demirbaşı
Tepki
1.115
İsim
Caner G
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mineral yağ kullaniminda eger sistemde kacak yok ise degistirmeniz bile gerekmez uzun yillar.

Zorlu Dağ inisleri ve performans surusleri gibi fren sivisini isitip ozelligini bozmayacak normal kullanicilar, sistemlerinde kacak yok ise 10 yil bile kullanabilirler mineral fren sivilarini. Cunku bunlar Hidrolik fren sivilari gibi nemden etkilenip 2-3 yilda bile durduklari yerde bozulmazlar.
Arabanın fren hidroliği 2 yılda bir değişiyor, 10 yıl biraz uzun değil mi?

Mythshaman

Daimi Üye
Tepki
478
İsim
Bora KARA
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arabanın fren hidroliği 2 yılda bir değişiyor, 10 yıl biraz uzun değil mi?
Mesajimda da yazdigim gibi Fren hidrolik sivilarinin arasi nem ile iyi degildir. Hic kullanmasaniz bile 2 bilemediniz 3 yilda bir muhakak degismesi gerekli.

Mineral fren sivisinda işler degisiyor. Nemden pek etkilenen bir sıvı degildir kendileri. Vitrinden 10 yil duran bisikleti cikarin kurulum yapip suruse baslayin frenleri gayet iyi tutacaktir.

• Beğen
Tepkiler: mcanerg

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.216
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
bir de şu acidan bak işe dirt jump bisikletlerinin bir cogunda on fren bile bulunmaz arka frense dengede durmak icin bulunur.Yani DJ kullanan adamin frenle isi tek tekerdeyken arkaya dusmemek ki bazilari arka fren bile takmaz.fren koluda yag sizdiriyorsa,her 1-2 ayda bir frene yag dolduracaksa bu adam alabildigi en ucuz yagi kullanir.konu dag bisikletim olsa senin gibi dusunurdum.
Dj bisiklet nedir bilmiyorum o yüzden bir yorum yapamayacağım. Tek bildiğim dj tiestodur.

Batuhan B.

Aktif Üye
Tepki
133
İsim
Batuhan Bora
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Dj bisiklet nedir bilmiyorum o yüzden bir yorum yapamayacağım. Tek bildiğim dj tiestodur.
Akrobasi bisikleti. BMX bisikletlerini biliyosan onların daha az büyüğunu ve amortisörlü versiyonu.

• Beğen
Tepkiler: StanicEnemy