Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

shimano lx piston problemi

Konu, 'Frenler' kısmında ömer yayla tarafından paylaşıldı.

1. ömer yayla

ömer yayla Kıdemli Üye

Seviye:
    merhaba arkadaşlar benim lx hidrolik disc frenimin pistonlarından biri digerinden daha fazla balataları itiyo acaba problem nedir birde ben bu kaliperi açıp söksem temizlesem yapabilirmiyim sizce yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkrler

2. Semican Baydur

Semican Baydur Bisikletkolik

Seviye:
    pistonlar yağsız olabilir. Kendi başınıza yapmanız zor.

3. ömer yayla

ömer yayla Kıdemli Üye

Seviye:
    ben bursada oturuyorum vede buna bakım yaptıracak biyeri boş verin balataları bile ayarlattıramıyorum şükür kendimiz öyrendik kaldıki kalipare bakım yapabilecek birileri hiç yok buralarda o yüzden dolayı siz eger biliyosanız bana yardım ederseniz sevinirim birde söksem toplayamazmıyım sizce

4. ömer yayla

ömer yayla Kıdemli Üye

Seviye:
    birde siz ayar yaparken balataların arasına kanan takozu kullanıyomusunuz ben takozdandır diye düşnmeye başladım çünki iki pistonda oynuyo yani biri cok cıkarken diyeri yerinde durmuyo oda girip cıkıyo yardımlarınız için şimdiden teşekkr ederim

5. Semican Baydur

Seviye:
    Pistonları sökmenize gerek yok bu işlem için ama gerçekten zor piston işi. Yağlamak için balataları sökün frene ufak ufak pomplalayın sakın çok fazla yapmayın pistonlar 3-4 mm çıksa yeter daha fazla çıakrsa pistonlar atar. pistonlar çıktıktan sonra asitsiz bir yağla (önerim motorex maşa yağı) hafifçe yağlayın ve pistonalrı tekrar yuvasına sokup tekrar aynı işlemi uygulayın. Ardından fazla yağı silip balataları takıp kaliperi orantılamanız yeterli olacaktır.
    eğer msniniz varsa ekleyin
    msn: xc_semican@hotmail.com

sonEr´´ ve ömer yayla bunu beğendi.
  6. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Plastik lastik levyesi gibi bir parçayla çok çıkanın çıkmamasını sağlayıp, tembelleşen pistonu pompalayıp, içeri iterek alıştırabilirsiniz. İyice temizleyerek etrafını biraz yağlamanızı da öneririm, fakat sonrasında iyice silin balata ya da rotora bulaşmasın. Dün beni de oldukça uğraştırmıştı.

Mehmet Boran bunu beğendi.
  7. Emre Nakipoğlu

Emre Nakipoğlu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    dostum balataların arasına konan kelebeğe benzer ince bir tel varya ondan kaynaklandığını kesinlikle düşünme bu bir!... ikincisi o balataları tutan pimi çek korkma! Sök balatalarını yanında birisi olursa daha çabuk yaparsın! Eline o pistonların arasına koyabilecek büyüklükte demir bir parça bul ve hangi piston dışarıda ise onun üzerine tut aardından fren kolunu yavaş yavaş sık diğeri ile aynı hizaya geldiğinde sıkmayı bırak!!!! Tabi bu işlemleri yapmadan önce güzel
    asitsiz bir temizleyici kullanarak o bölgeyi güzelce temizle... Fren kolunu pistonu çıkartıcam diye fazla sıkıp bırakırsan fren hidrolik sıvısı boşalır ki bunu istemiyiz!.. Balatalarını nasıl çıkarttıysan öyle aynı şekilde oturt ve balataların arasında bulunan teli sakın olaki yamultma.... Umarım işine yarar

8. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaslar ufak bir not; Shimano kaliperler hicbir sekilde acilip bakim yapilamamaktadir. Ayrica bunlarin yedek parcasi da bulunmuyor; yani Hayes gibi en kucuk o-ring'ine kadar herseyi bulmayi birakin direk cope atmak zorundasiniz.

Mehmet Boran bunu beğendi.
  9. Semican Baydur

Seviye:
    pistonlar sökülebilmektedir.

Aybars Öge Sürücü bunu beğendi.
  10. Mehmet Boran

Mehmet Boran Forum Bağımlısı

Seviye:
    Gürkan ne tarz bir yağ kullanıyorsun ?

11. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    Sokulebilmektedir ama ben bunu tavsiye eden hic bir kaynaga rastlamadim; yine de bu tip "ellemeyin, acmayin" uyarilari her zaman kurcalamayi durten bir sey ;)

Semican Baydur bunu beğendi.
  12. Semican Baydur

Seviye:
    Valla benim bir pistonda kaçak vardı elimde yedek piston vardı onu kullandım ve şuan bir sorun yok.

13. İbrahim sarı

İbrahim sarı Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Sakın çöpe atmayın arkadaşlar verdiginiz paraya yazık pistonu tamamen dagıttım ve topladım şu anda sorunsuz calsıyor o ringler yağ sızdırıyordu +üstüne ince teflon bant sardım düzeldi