Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Shimano Exage 300EX 8'li rubleye uyar mı ?

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Burak Mercancı tarafından paylaşıldı.

1. Burak Mercancı

Burak Mercancı Aktif Üye

Seviye:
    Merhabalar. Elimde 7'li sistem uyumlu Shimano Exage 300EX vites takımı var. 8'li ruble takarsam eğer sorun çıkarır mı, çıkarmazsa nasıl bir ayar yapmak gerekir ? Bu seriden anlayan arkadaşların yardımını bekliyorum.

2. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    1980 lerin sonundan kalma bir vites sistemi.
    Çıkarmaz, sadece en küçük dişliyi kullanamazsınız. 7 li ve 8 lilerin dişli kalınlığı aynı.

Burak Mercancı bunu beğendi.
  3. Burak Mercancı

Burak Mercancı Aktif Üye

Seviye:
    Yani 8'li olarak kullanamam diyorsunuz. O zaman 8'li ruble takmanın da gereği yok, 7'li sistem kullanmaya devam etmek daha mantıklı.

4. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Onlarin vites kollari kadronun alt borusunda ve sadece 7 endeksli pozisyonu var.
    Ayrica kullandiginiz bisikletin arka göbegi 7 disli ise, daha öncede bir yerlerde yazmistim, 8 linin kadroya sigip sigmayacagini kontrol etmeniz gerekir. 7 li 126 mm. 8 li 130 mm. olabilir

5. Burak Mercancı

Burak Mercancı Aktif Üye

Seviye:
    Kullandığım göbek zaten 8'li uyumlu, spacer ile beraber 7'li olarak kullanıyorum. Hem ruble eskidiği için hem de 8'li sisteme geçmek istediğimden yeni rubleyi 8'li almak istedim.

Peki vites kollarını çıtçıtlı olarak değil de düz geçişli pozisyonda kullansam ne olur ?

6. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    O şekilde belki yetebilir. Ama arka aktarıcının yetip yetmeyeceği konusunda kesin bir şey söyleyemem. Exage 300 mekanizma olarak eski 105 in aynısı.
    Ama endekssiz kullanırsanız çok zevk almazsınız. Yokuşda vitesi mi ayarlayacaksınız, gidona mı asılacaksınız, trafiğe mi dikkat edeceksiniz,....zincir hışırtısıdır filan derken tam bir kesmekeş olur.