Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Shimano eski ve yeni modeller arasındaki fark?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Levent Kırça tarafından paylaşıldı.

1. Levent Kırça

Levent Kırça Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhabalar. Arkadaşlar bu shimano'nun aynı model bir parçasının eski ve yenisi sanırım, arasındaki fark nedir acaba?

Mesela arka aktarıcı var XT diyelim. Bir gri kasa diyeyim artık isim uyduramadım. Piyasada genelde 2.el olarak gördüm. Birde sıfırlara baktığımda yeni kasa gibi duran siyah kasa modeller var.

Aşağıda 2 resim koyarak tam olarak ne demek istediğimi belirteyim.

Bu durum sadece XT için geçerli değil tabiki. Çoğu model için aynı durum. Deore, LX, falan bunlarda da gördüm bu olayı.

Eğer fark yoksa ( ağırlık dışında ) gidip gri olan eski modelleri almayı düşünüyorum da ondan sormak istedim.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

2. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bence biraz araştırmayla bu konu hakkında çok fazla bilgi edinebilirsiniz. Forumda defalarca tartışıldı bu konular...

3. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    Dostum ;

fotoğraflardaki aktarıcılardan üstteki(gri) olan deore xt olarak geçer

alttaki ise Deore XT Shadow.

Burda shadow kelimesi çok önemli.Shadow akatırıcılar normal serilere göre çok daha içerde duruyor(bisiklete yakın).Buda arazi sürüşlerinde aktarıcının bir yere çarpıp zarar görmesi riskini azaltıyor.

Üstteki resime bakarsan kadroya bağlantı yerinin ne kadar dışarda olduğunu görebilirsin.Shadowlarda bu ksımın profili çok daha düşüktür.Aşağıdaki resimde olduğu gibi

Deniz ve Levent Kırça bunu beğendi.
  4. Levent Kırça

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:

Mesajınız için teşekkürler güzel bir resim olmuş.

Peki Shadow olmayan modeli ile karşılaştırınca ne fark var acaba? Gökhan arkadaşımız forumda gereken bilgi var dedi ama ben vites-çekiş sistemi başlığında baya bir ilerledim ama birşey bulamadım. Shimano'nun sitesinden dökümanlara baktım orada da teknik olarak aynı sadece benim tabirimle kasa farkı olduğu görünüyor.

5. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Aşağıdaki linke bir göz atın, özellikle 4. mesaja. Diğer artısını Goflet zaten açıklamış.
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=53085&highlight=shadow

Edit:Yazmışken tam yazayım bari. :) Yani durum şu; eski tip arka viteslerde, atlama zıplama gibi hareketlerde, arka aktarıcı kadronun alt borusuna (çeki borusuna) çarpabiliyordu. "Tak" diye rahatsız edici bir ses geliyordu. Shadow tipler ile bu durum sona erdi. Arka vites eski sisteme göre daha sabit duruyor, yani arka aktarıcının ön kısmı sabitlendi. İşin tüm esprisi bu. :p :)

6. Levent Kırça

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
  7. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    ek bılgı olarak artık deore de bıle shadow modelı var cok da pahalı degıl dıgerlerıne gore. ayrıca bıraz ıkıncı ellerı takıp edersen ben slx shadow aktarıcımı çiziksiz 45 liraya aldım bu forumdan bır arkadaştan illa sıfır alman gerekmıyor.

8. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sadece xt'ye odaklanmıyalım...shimanoda zamanla parçalar gelişiyor..mesela eski model sora aynakollarda octalink sistem kullanılıyordu..şimdiki yeni soralarda ise hollowtech kullanılıyor...Dura-ace 7900 aynakoldaki aerodinamic yapı zamanla tüm setlere yayıldı mesela..Yani 2009 da XT'de olan shadow teknolojisi 2010 da deore'dede kullanılıyor..Mesela 8li alivio set 2011 de sanırım 9lu sisteme terfi ediyor... SLX - XT - XTR serileride 10 lu sisteme geçti :)

9. Levent Kırça

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    benim olayda o zaten. biri eski model o resmini koyduğum XT aktarıcısını satıyor. Eğer yeni yapımlarda bir değişiklik yoksa onu alacağım. Yoksa sıfır taksitle yeni yapımı almayı düşünüyorum. Sorma amacım bu zaten. Hatta bu muhabbet sırasında Yeni XT'lerden altta 2. resim olarak verdiğim modeli satışını bitirdiler bile. O ürünü kaçırdım yani.

Ve sorum net. Yeni kasa siyah model bir aktarıcı ile eski kasa gri modeller arasında bir fark var mı? Bunlar arasında XTR'da var evet. Ama olay genellemeydi. Ama aktarıcılarda. Kalkıpta yol komponentleri ya da ayna kol falan merak etmiyorum.

10. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    senın asıl sorununa geleyım. eski model dıye resmını koydukların 2008 model ve aşağısı dolayısıyla aktarıcının yayı kullanıma göre değişmekle bırlıkte mınımum 3 senelık olmuş. o yuzden de dıkkat edersen eskı modellerı ucuza verıyorlar. hepsinde olmasa bıle bır kısmında sorun yaşayabilirsin. malzeme ömrü belli çünkü.Eğer olaya cok hakim değilsen ikinci el tavsiye etmem alacaksanda kesinlıkle bu forumdan başka ıkıncı el sıtelerıne gırme.Piyasada abuk sabuk malzemelere düşük fıyat verıp 5-10 lıra ıcın ınsan dolandıran cok fazla insan var.Son bır tavsıye ecelen yoksa azıcık sabret sezon kapanıyor bir sürü üye model yükseltmeye başlıyacak yeni sezon ıcın ve ellerındekılerı satacaklar :)

Levent Kırça ve Deniz bunu beğendi.
  11. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bende sezon sonu diye bekeldim bazı eksiklerimizi tamamladık ama..
    bende yeni nesil xt ön arka attırıcı ve ruble zincir arıyorum..Bu şekilde birinden set alacağım ama ne zaman belli değil..Birde jant setivar ki o ayrı konu :D:D:D

tavsiyem 50-60 liraya eski modelleri almak yerine temiz 70-80liraya shadow tipinde xt ler var ...10 lira bilmiyorum ama pek fazla fark gibi gelmedi..

12. Levent Kırça

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Neyse bekliyelim bakalım. Zaten hava durumları bozulmaya başladı. Ben kış şartlarında pek kullanmıyorum. Biraz bekliyim dediğiniz gibi.