Shimano Di2 Teknolojisi nedir?

Tepki
4
Bisiklet
Kron
Bir videoda gördüm.Dikkatimi çekti.Size sormak istedim :)

Scudo

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Shimano'nun yol bisikletleri için çıkardığı elektronik vites sistemi.

Furkan Çınar

Forum Bağımlısı
Tepki
217
Bisiklet
GT
Shimano'nun elektronik vites sistemi diye biliyorum

Onur K.

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Ben biraz detaylı yazayım dedim, kusura bakmayın :)

Di2 Shimano'nun geliştirdiği bir vites sistemidir. Açılımı Digitally Integrated İntelligence'tır.
Kullanılmakta olan mekanik sistemlerin aksine elektronik bir sistemdir. Orta göbek altında bir pil vardır ve elektronik sistem gücünü bu pilden alır. Aynı pil bir aparat ile suluk bölgesinede takılabilir.
Shimano bu sistemi ilk önce Dura-Ace serisi için üretti ve inanılmaz derece de pahalı idi. taklaşık 1-1,5 sene kadar önce Ultegra içinde üretmeye başladı biraz daga ağır ama elektronik özellikleri birebir aynı olarak üertti ve bu sayede profesyonel olmayan kullanıcıların da satın alması için imkan sağladı.

Di2 sistemde fren kollarının altında (mekanik sistemde olduğu gibi aynı yerde) tuşlar var. Tuş diyorum çünkü mouse tuşuna klik yapar gibi basarak vites geçiriyorsunuz :)
Di2'nin bir çok avantajı var.
En büyük avantajı tek bir kilk ile kusuruz vites değişim hızı. Son güncellemler ile (ayrı bir aparat ile evde bilgisayara bağlayıp) tek tuşla kaç vites değişsin ayarı yapabiliyorsunuz. tek tuşta 2 vites veya 3 vites.
Bu esnada arka rublede hangi yapraktaysanız, orta kendini ince ayar yapıyor bu sayede zincir sürtünmesinin önüne geçiliyor.
Bakım ihityacı çok çok az, ilk gün yaptığınız ayar, değiştirmediğiniz sürece sürekli aynı.

Özellikle triathloncular, öne eğilip aero bar dan tutuş yaptıklarında, bu bölgeye konan ekstra 2 tuşla, o bölgeden de klik yaparak vites değiştiriyorlar.

İlk etapta aklıma gelen bunlar. Konu uzadıkça fikir alışverişi yapmaya devam ederiz :)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@OnuRRuno

Ek olarak sprintçiler için de ürettiği butonlar var.
Bunlar kolların altına gidiyor. Bir adet sağda ve bir adet solda var. Bu butonlara istediğimiz işlemi atayabiliyoruz.
http://1.bp.blogspot.com/-SrdwC1YXLwI/TWGNxrK3u7I/AAAAAAAAAEo/wM_NITXmeHs/s1600/111111.jpg

Bu da tırmanış vitesleri.
Gidonu ortadan, tırmanış pozisyonunda tutarken bile vites değiştirmemizi sağlıyor. Yine bu butonlar da değiştirilebilir. İsterseniz sola da takıp ön vitesi de kontrol edebiliyorsunuz.
http://s.mlkshk.com/r/E9HO

Tunakan Önen

Forum Bağımlısı
Tepki
273
Bisiklet
Salcano
Elektronik Vites bende bunu dün keşfettim gerçekten hoşuma gitti internetten bakayım dedim inanılmaz bir fiyatı var 570 Euro gibi bir fiyatı vardı sanırım

Onur K.

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Shimano'nun XTR sistemi için çalıştığına dair bir yazı okumuştum ama geçti üzerinden. Şuan için böyle bir çalışma var mı yok mu malesef bilemiyorum..
Ama uygulamda zorlukları olduğu kesin di2 ile atlayıp zıplamak nasıl olur bilmiyorum :) Çünkü pazarda satış ve pazarlama yapabilmeleri için önce profesyonelleri ikna etmeleri ve kabul ettirmeleri gerekiyor.

Shimano yol için DI2 çıkardığında bir çok takım ile özel deneme sürüşleri ve çalışmalar yapıp, onlardan geri bildirim aldı.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Dİ2 Sistemi aşağıda listelediğim komponentlerin birleşimiyle oluşan bir sistemdir.
Temel avantajları;
*Dİ2 Teknolojisi sayesinde daha sessiz çalışma sağlar.
*Dijital çalışma sayesinde insan hatası şansını azaltır ve sürekli dayanıklılık sağlar.
*Otomatik Trim sistemi sürüşü dahada kolaylaştırır.
*Bakım için ise bilgisayar üzerinden arıza tespit sistemi kullanılır.
SHİMANO ULTEGRA 6770 Serisi Dİ2 / SEIS (Shimano Elektronik Bilgi Sistemi)
-ST-6770 Çift kontrollü kol 10 vites, ikili
-SW-R671 Triathlon uzaktan vites değiştirici
-SW-R600 Satellite uzaktan vites değiştirici (Tırmanma Vites Değiştiricisi)
-FD-6770 Ön vites değiştirici 10 vites, ikili
-RD-6770 Arka Değiştirici
-SM-BMR2-L/-S/-I Pil Montajı
-SM-BTR1 Pil
-SM-EW67-A-E Elektrik Kablosu
-EW-SD50 Elektrik Kablosu
-SM-PCE1 Bilgisayar Uygulaması

Onur K.

Forum Demirbaşı
Tepki
379
@Olcayyılmaz

Şimdi siz sorunca biraz merak ettim ve araştırayım dedim. K-edge firması shimano'nun sistemini alıp üzerinde çalışmış ve MTB'ye entegre etmiş. (link)

Bu araştırma esnasında şu bilgiyede ulaştım, K-edge firması Shimano'nun yol bisikletleri için ürettiği sistemi alıp "Di2" adını "Ki2" yapmış ve arka aktarıcı üzerinde çalışarak (yol gruplarını arka ruble max. 28 dişe göre üretir shimano) ve 34 ya kadar arttırmış.

Yaygınlaşır mı bilemiyorum :)

Onur K.

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Eğer olurda çıkarsa, ilk etapta ucuz olması biraz zor, hele tek satıcı olursa daha da zor. Zaten Shimano'nun sistemini alıp modifiye ediyorlar. Shimano'dan toplu ve ucuza almaları lazım ki, maliyetleri düşsün ve pazara uçuk fiyatlar sunmasınlar. Bu da ancak artan talep ile olur.

Ama eğer shimano'dan uygun fiyatlı değil de, 15-20 tane alıp yaparlarsa çok pahalı olur o iş :) Biraz daha beklemek gerekiyor kanımca :)

Furkan Çınar

Forum Bağımlısı
Tepki
217
Bisiklet
GT
@Olcayyılmaz

Ne kadar uygun olabilir ki ? :)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Sistemin MTB için çıkacağını pek sanmıyorum.
Biliyorsunuz ki Paris - Roubaix, yol bisikletleri için en zorlayıcı yarış olarak görünüyor şu an.

Di2 kullanan bir çok binicinin, Paris Roubaix yarışında mekanik sistem tercih ettiğini biliyoruz.
Bu nedenle, benim düşüncem, sistem biraz daha kusursuzlaşana kadar MTB için çıkartmayacaktır Shimano.

• Beğen
Tepkiler: Onur K.

bcn17

Aktif Üye
Tepki
25
Bisiklet
Sedona
Bildiğin DSG şanzıman olmuş beaaa...

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
Alfine otomatik şanzımanda da Dİ2 teknolojisi kullanılmaya başlandı. Bu sayede değişik vites kolu kombinasyonları kullanılabiliyor. Linki aşağıda :

(link)

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herşey çok güzel ama şarj işi yaş ben üşendiğimden telefonu şarja takmıyorum onu hiç takamam :D