Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Shimano Deore XT DH-T780 / DH-3N80 Dinamo Göbek

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında Özgür K. tarafından paylaşıldı.

1. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Arkadaşlar tur bisikletim için ön-arka jant çifti almak istiyorum.

Yüklü turlarda kullanacağım için sağlam bir ürün olmasını istiyorum, bu sebeple Mavic A 719 çember, XT-T780 göbek ve DT Swiss Alpine III tellerde karar kıldım.

Ama set halinde tam istediğim ürünler satılmıyor. Yurt içi/dışı yada komple y.dışı şeklinde almak, alırken tel boyu seçmek için uğraşmak, geldikten sonra da jantı ördürmek/akortlamak gerekiyor. Bu da çok uğraştırıcı olduğundan yurt dışından set şeklinde almak mantıklı gelmeye başladı.

rosebikes.com da Mavic A719 jant, dt swiss champion teller ve arka göbek xt t780, ön göbek de konu başlığındaki dinamo göbeklere sahip jantlar buldum.

Sorum ise, kullanan var mıdır bu göbek dinamoları ? Benim çok hoşuma giden bir özellik bu, adam akıllı bir ön aydınlatma, tur sırasında da powerbankları şarj edebilme özelliği.

Tavsiye eden, bilgisi olan yardımcı olabilir mi ? Kullanışta fark edilecek bir enerji kaybı, yavaşlama hissi oluyor mu ? Ön ve arkada yüklü heybeler varken, herhangi bir köy yoluna girdiğimde sorun çıkarır mı ? vs. vs. .
    Yani tabi ki bir Son dinamo değil ama, işe yarar-parasına değer mi (60 euro fark var normal göbekle)

ATB wheel set 28"/700C Mavic A 719 / Shimano Deore XT DH-T780, XT 780 offers at the cycling shop ROSE Bikes

ATB wheel set 28"/700 C MAVIC A 719/Shimano DH-3N80, Deore XT 780 offers at the cycling shop ROSE Bikes

2. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    günceldir arkadaşlar, yok mu fikri olan ?

3. Duru Kırtasiye

Duru Kırtasiye Kıdemli Üye

Adı:
    Abdullah Kurtuluş
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba çok benzer bir jant setini toplattırma arefesindeyim hazır olarak Türkiye de yok erdoğanlar da dinamosuz olarak yaklaşık 700 tl fiyat çıkarttılar dinamo göbek 350 tl falan eğer erdoğanlar bisiklet jant örme konusunda güvenilir bir firma ise yurt dışına pek gerek kalmaz neredeyse aynı fiyata geliyor çember ve göbeklerin linklerini attım

Shimano XT-T780 Ön Arka Göbek Seti Silver
    Mavic 2015 A719 28" Bisiklet Jant Çemberi V Fren

4. legolass69

legolass69 Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Galiba bu konuda deneyimlerini paylaşacak bir arkadaş yok forumda. Ben de aynı konu hakkında bilgilenmek istiyorum. O yüzden konuyu hortlatayım dedim.@Özgür K. siz neler yaptınız bir gelişme var mı?

5. SOZUAK

SOZUAK Forum Demirbaşı

Adı:
    Barış SÖZÜAK
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Dinamolarin genel ozelligi bosta rahat donmeleridir. Cok az bir surtunme kaybi yasatir.
    Bir dinamo elektromanyetik aygit oldugundan bir yuke baglandiginda o yukun cektigi akima bagli olarak ters elekyromanyetik alan nedeni ile miknatisla etkilesime girer ve donus zorlasir. Bu zorlasma olayi da yuk altinda dogal olarak akici donmeme sorununu ortaya cikartir. Cesitli videolarin aksine bosta normal bir gobekten daha kotu olmayacagina eminim ve ihtiyac ise alinip kullanilmasinda bir cekince olmamali. Diyelim ki aldiniz ve bosya akici degil gibi gorunse de oradaki akiciligi engelleyen kuvvet bir uretim kusuru yada hasar yoksa suruste sizi etkilemez bile. Zaten verim olarak ta teknoloji gelistiginden gerekiyorsa alin ve isinizi gorun.

6. hidromek

hidromek Kıdemli Üye

Adı:
    Vedat S
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Elektrik teknikeri olarak bilgilerimi paylaşayım dinamoların çalışma prensibi manyetik bir alanın içersinde iletken bir parçanın hareket etmesi nedeniyle üzerinde gerilim oluşur dolayısıyla genelde dinamonun gövdesinin dış tarafına yakın bölgede mıknatıs olur ve bu mıknatısın içinde dönen bir bobin bulunur ve bu bobin herhangibir yere sürtmez dolayısıyla teker hareket ettiği zaman mıknatısın içinde hareket eden bobin üzerinde bir gerilim oluşur ve bu gerilimin değeri bobindeki sargının boyutuyla alakalıdır yani güce binen bir dinamoda manyetik alanın tekerin dönmesini güçleştiricek bir direnç oluşturmaz

7. SOZUAK

SOZUAK Forum Demirbaşı

Adı:
    Barış SÖZÜAK
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Nasil elektrik teknikerisin arkadas bi dinamoyu eline alip bir bosta bir de uygun lamba vb bir yuk baglayip cevirmeden boyle yorumlar yazmayin. Yuke binen her dinamo yukle orantili sekilde zorlanmaya baslar. Yukten gecen ve dolayisiyla dinamodan gecen akim da kendi manyetik alanini olusturur. Bu alan da elektrik akimini ureten manyetik alanla etkilesime girer.

8. Hamit.Ç

Hamit.Ç Bisikletkolik

Adı:
    :)
    Seviye:
    ne işle meşkulsunsunuz.rica edeyim tam bilmediğiniz kinu hakkında yanlış bilgi verme.

9. hidromek

hidromek Kıdemli Üye

Adı:
    Vedat S
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Asusmune Siz ne işle meşgulsuniz çok merak ettim ben bunun eğitimini 3 sen lisede 2 senede üniversitede aldım bırakında bu konu hakkında konuşalım

10. SOZUAK

SOZUAK Forum Demirbaşı

Adı:
    Barış SÖZÜAK
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Hidromek demek hidrolik demek. Neyse bosverin de biryerlerde hata yapiyorsunuz bunu en basitinden bir teyp motoru ile bir deneyin ondan sonra tekrar tartisalim. Belli ki tecrubenizin olmadigi bir konu.

11. Hamit.Ç

Hamit.Ç Bisikletkolik

Adı:
    Seviye:
    Ben ilkokul ikiden terkim yani kısaca cahilum.kusuruma bakmayın ama okulda sizede bir şey oğreten öğretmenlerinizde bir şey bilmiyormuş. Göbekten dinamolu bisiklet ile bir yerde test yapın ve ne demek istediğimi iyice anlarsınız. Ben ise sığır çobanıyım.

12. hidromek

hidromek Kıdemli Üye

Adı:
    Vedat S
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @SOZUAK nickimin aldığım eğitimle bir alakası yok o sadece askerde kullanmış olduğum makinanın markası aynı zamanda ehliyetli bir iş makinesi operatöyüm ama dediğim gibi elektrik üzerine 3 sene lisede 2 senede üniversitede eğitim aldım elektrik makinalarının çalışma prensibini bilirim

@Asusmune zaten göbekten vitesli bir bisiklet kullanıyorum siz çobanlık yapmaya devam edin

13. Hamit.Ç

Hamit.Ç Bisikletkolik

Adı:
    Seviye:
    Tekrar kusura bakma ama senin algida sikıntımı var. Vites farklı şey, dinamo yani mayetik alan ile enerji uretimi farklı sey. Allahtan bizim işler hep açıktır.

14. hidromek

hidromek Kıdemli Üye

Adı:
    Vedat S
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Asusmune kusura bakma ifadem eksik oldu benim kullandığım bisiklet hem göbekten dinamolu hemde göbekten vitesli dolayısıyla aradaki farkı biliyorum ve öyle performansı korkunç derecede düşürücek bir direnç oluşmuyor profilimdeki resimde bisikletimin resmi var ön tekerde dinamoyu görebilirsin

15. Hamit.Ç

Hamit.Ç Bisikletkolik

Adı:
    Seviye:
    Bak şimdi oldu. Dinamo devre dışı bırakılabiliyor ve en ufak karşı kuvvet uygulamaz ama akşamları lamba devreye girdiğinde performansı ciddi etkiler ama tur bisikletinde o ağır yükle pek bir şey ifade etmez.

16. hidromek

hidromek Kıdemli Üye

Adı:
    Vedat S
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Asusmune anlaştığımıza sevindim aslında benim demek istediğim dinamoda oluşacak direncin performansı düşürecek kadar etkilemeyeceği idi belkide fikrimi eksik belirttim

Hamit.Ç bunu beğendi.