Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Shimano deore vites takımının özellikleri

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Arınç Tulgar tarafından paylaşıldı.

1. Arınç Tulgar

Arınç Tulgar Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar bu vites takımı genelde en iyi bisikletler üzerinde bulunuyor ve benim aldığım Corratec super bow'da da aynı donanım var. Merak ettiğim en önemli farkı nedir? Neden iyi olarak nitelendiriliyor? Bu üçüncü başlık açışım, yani farklı başlıklar altında. Heyecanıma verin bu kadar çok soru sormamı. Ama ben gerçekten bilenlerden öğrenmek istiyorum. Bisiklet hakkında ne kadar bilgisizmişim burayı keşfedene kadar bilmiyordum vall:)

2. evoluzi0ne

evoluzi0ne Üye

Seviye:
    ben bisiklet hakkında okadar tecrübeli değilim ama deore 9 lu sistemin ilkidir.İlk hidrolik disk fren seçeneği deorede çıktı olarak biliyorum(yanlışsam düzeltin)

önemi bazı ilklerin yaşanması olabilir bence :D:D

Düşük seviyeden yüksek seviyeye sıralamasında

Tourney,Altus,Acera,Alivio,Deore,Deore LX,Deore XT,XTR

sanırım 2009 yılında deore lx in yerini SLX alacak.

Arınç Tulgar bunu beğendi.
  3. Mithrelios

Mithrelios Kıdemli Üye

Seviye:
    evoluzi0ne yazmiş zaten fakat bir iki eklemek gerekirse.

deore ile genellikle yarişlara katilanlar vb goremezsiniz fakat deore ve slx (eskiden deore lx) ciddi dağ bisikletçiliğinin giriş modelleridir. sram'in x.5 ve x.7 si ile ayni klasmandadirlar. yukarida büyük abiler deore xt ve XTR bulunur.

kısacasi 2 senedir teker göbeklerinden vites değiştiricilerine zincirine kadar tam set olarak kullandiğim beni hiç üzmeyen bir komponent sınıfıdır. 9'lu olduğu için anında hiç sorun yaşamadan en üst seviye parçalara yükseltme yapabilme fırsatı da cabası. örneğin alivio da güzel bir sınıf fakat 8'li olduğu için herhangi bir sebep ile yükseltme yapmak istediğinizde sorun çıkartır.

kısacası, bence dağ tepe güzel bisiklet binmek isteyen arkadaşlar çekiş sistemini en az deore kurmalilar. tourney dahil olmak üzere gerçekten kaliteli parçalar içeriyor alt setler bile fakat 9'lu sistemin, vites geçiş rahatliği ve yükseltme opsiyonlari ile giriş seviyesinde limitli bütçenin vazgeçilmezi olarak düşünüyorum.

4. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    deore 9lu sistemin giriş seviyesidir. Mithrelios'un dediği gibi deore ile yarışan pek göremezsiniz. deore yüksek bütçesi olmayan fakat bisikletinden zevk almak istiyenlerin gözdesi diyebiliriz. fakat 2009 yılındaki değişikliklerle deore oldukça gelisti ve bence yavaş yavaş yarışlarda da bolca kullanılacak. 2009da deorede en göze çarpan özellik bence 2 parça aynakoldu. hem esnemezlik hemde hafiflik arttırılmış. açıkçası MTB yarış dünyasına yeni katılan bir sporcu olsam kesinlikle deore kullanırdım(şuan sram kullanıorum. yine aynı şekilde yeni sporcu olsaydım sram x.5 kullanırdım. deore ile aynı seviyede :))