Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Shimano deore vites kolu sikintisi

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında kerse244 tarafından paylaşıldı.

1. kerse244

kerse244 Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Selam arkadaşlar. Bende deore li kron xc 3000 var. Bugün bisiklete bindiğimde sağ vites kolu alt taraftaki yani baş parmak ile baskı uyguladığım kolun geri gelmediğini fark ettim. Vites atıyor onda sıkıntı yok. Ayrıca işaret parmağına denk gelen kolda da sıkıntı yok. Sorun ne olabilir ve nasıl giderilebilir. Bilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi?:rolleyes:

2. Mehmet Altuğ

Mehmet Altuğ surrender.to.music

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Vites kollarının içinde yaylı bir makara sistemi bulunur. Sanırım bu makarayı kola bağlayan noktada bir sıkıntı var. O bölgede bir tırnak vs. kırılmış olabilir.

Eğer fiziksel bir hasar varsa tamiri zor görünüyor. Ancak kolun içini açıp, WD-40 ile önce sistemi yağ ve kirden arındırıp, sonra yine sprey bir yağlayıcı ile yağlama yaparak deneyebilirsiniz.

3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar Mehmet bey,
    Baş parmağınızla kullandığınız kolun altında bir vida olacak, o vidayı çeyrek tur gevşeltin sorun düzelecektir.

Reha Oğuz Altuğ bunu beğendi.
  4. kerse244

kerse244 Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Sorunu çözmüştüm arkadaşlar, Ali beyin dedeği gibi çözülmüştü. Kapağı açıp içine baktım sıkıntı yok gibiydi. Test ettim sıkıntısız çalıştı. Yinede wd 40 sıkıp kapağı taktım. Birde baktım yine aynı sorun. Kapak vidasını biraz gevşetince sıkıntı kalktı. Yalnız 10 aydır sıkıntısız çalışan sistem nasıl olduda vidadan yana sıkıntı verdi. Bunu anlayamadım.İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

5. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Merhaba. Çoğu zaman vites kolunun mekanizması ile kapak arasına giren tozdan kaynaklanabiliyor. Vidayı gevşetmek de çözüm açıp sistemin içini, kapağın içini temizlemek de çözüm. Sorunun çözülmesine sevindim..

kerse244 bunu beğendi.
  6. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Sorunun çözüldüğüne sevindim. Bazı sorunlara bende anlam veremiyorum ama sihirli bir el bozuyormuş gibi bir hissi oluşuyor bazen :)
    Takılmayın derim.
    Saygılar.

kerse244 ve SerkanH bunu beğendi.