Shimano deore m615

İ.Deniz

Daimi Üye
Tepki
47
Bisiklet
Sedona
Öncelikle merhaba, Sedona 920 bisikletimde şu anda shimano m395 hidrolik disk fren bulunmakta. Bisiklet 14 kilo ben de 85 kilo olunca frenler arazide rampa inerken vs. çok problem çıkarmaya başladı şu sıralar. Zar zor tutabiliyor desem yeridir. Bide eskisine göre çok daha fazla abanıyorum frene.(Sistemde hava yok) Bende araştırdım ve ''Shimano Deore M615'' de karar kıldım. Ürünü yurt dışı sitesi olan '' Merlin Cycles''dan alacağım. Ne diyorsunuz problem çıkar mı alış verişten? Frenler nasıldır? Bildiğim kadarıyla 2015 model. Yardımcı olursanız sevinirim. (link)

Scudo

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.795
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
m395 çok kötü bir fren değil aslında. İyi bir bisikletçide bakım yaptırmanız sorunu çözecektir diye düşünüyorum.

Merlin'de m615'lerin fiyatı iyi inmiş. 2-3 gün önce baktığımda 206TL'ydi.

İ.Deniz

Daimi Üye
Tepki
47
Bisiklet
Sedona
Ne diyorsunhz peki özetle alsam daha mantıklı olmaz mı? Hem bi yerden gelistirmeye baslamak gerek. Ayrica daha once hic alisveris yaptiniz merlinden sıkıntı cikar mi? Kac gunde geldi sizinki yaptiysaniz. Iyi akşamlar

Bi diğer sorumda bu freni aldım diyelim sisteme uygularken her hangi bi problemle karsilasir miyim?

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.795
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
Ben daha önce jant seti ve lastik aldım ve 1 haftada sıkıntısız geldi. İngiltere'de sol fren arka, sağ fren ön oluyor ama set olarak alındığı zaman bunun bir anlamı kalmayabilir. Alan arkadaşlar varsa daha net bilgi verebilirler.

İ.Deniz

Daimi Üye
Tepki
47
Bisiklet
Sedona
Önemli değil o sağ sol işi. Ben önüde arka gibi kullandığımdan çok raha alışırım. Onun haricinde montaj sirasinda umarim sikinti cikmaz. Anladigim kadariyla oneriyorsunuz siz bu sistemi. Diger sorumda bu sistem son model mi? Eski ise baska modellere bakayim

MS.Aydeniz

Üye
Tepki
9
Bisiklet
b'Twin
Deore o kadar güçlü bir fren değil. Bütçeniz ona ayarlı ise 2. el temiz daha güçlü bir fren seti bakın bence. ( elixir 3 gibi ). birde almişken 180 mm rotor alın öne etkisini çok görürsünüz.

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.795
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
Eski seri deore ile karıştırıyor olmayasınız? Çoğu incelemede xt'ye yakın bulunuyor. Zaten ice-tech vb. teknolojiler de bu son seriye konulmuş. Elixir 3'den ise çok daha iyi bir fren.

MS.Aydeniz

Üye
Tepki
9
Bisiklet
b'Twin
Valla hocam Orbis plus luca 9,0 2012 modelin üzerindeki Deoreden bahsediyorum(sanırım m596). Hem normal balatalı hali ile hemde metalik balatalı halini kullandım. Elixir 3 kadar güçlü gelmedi bana , amacım elixir 3 ile deoreyi karsılastırmak değil elbette , ama yetersiz geliyordu. 55 kg lık bir sürücü olmama rağmen. Shimano m445 frende kullandım bisikleti durduramıyordu. Deniz Ilikçi'yi anlıyabiliyorum. daha sonra Hayes stroker trail(180 mm disc) kullandım tabiri caizse it gibi fren hayes. Deore beni anca kesiyorsa ,85 kg li adama az gelir bence. :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
MS.Aydeniz,
Ayni fikirdeyim. Elixir kullanmadim fakat bisikletimin ustundeki frenler alacagin frenler, onde 180 arkada 160 rotor var yanilmiyorsam ...Cok memnun oldugumu soyleyemem hatta bazen keske pabuclu fren olsa bile diyorum biraz sikintili deoreler...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bahsedilen Deore frenlerin 2013 modelini kullanma şansım oldu ve ilk fırsatta Elixir R serisi ile değiştirmiştim. Özellikle uzun süre fren yaparak iniş yapmaya kalkarsanız, çok ama çok kısa süre içerisinde ısınıp performansı düşüyor. Hiç güvenli bulmamıştım. Ben de 90 kg idim kullanırken. Rampa inerken sorun yaşıyorum demişsiniz, o zaman kesinlikle ben size bu frenleri önermiyorum. Ya çok hafif olacaksınız ya da şehir içi kullanacaksınız alırsanız.

Tabi kastettiğim frenler 2013 modeldi, sizin alacağınız ise makyajlanmış versiyon. Ben farklı olacağını sanmıyorum. Ice Tech falan da değil. Dolayısıyla önermiyorum. İkinci ellerden temiz 250-300 tl civarına sağlam frenler kovalamak bence en mantıklısı ;)

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
shimano zee yada saint araştırın derim

İ.Deniz

Daimi Üye
Tepki
47
Bisiklet
Sedona
Gerçekten çok teşekkür ederim yorumlar için hepsi birbirinden iç açıcı. Öncelikle benim fren disklerim arka 160mm ön 180mm. Anladığım kadarıyla çoğunlukla önerilmiyor deore. Ben de bundan önce avid serisi bi fren sistemi almak istiyordum ama BENİM ROTORLARIM İLE UYUM SAĞLAYACAK MI? Centerlock shimano rotor var uyum sağlar mı? Ben arka rotoruda değiştireceğim ama yine centerlock almak durumundayim ve bildigim kadariyla avidin yok centerlock rotoru. Bir de soylentiye gore avid frenlerde ayar vs daha zor oluyormuş. Bu konularda yardımcı olursanız sevinirim. Ben de bu sırada avidin hangi model frenlerini alabilecegimi araştırıp en kısa zamanda yazacağım. İyi haftasonları dilerim.

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.090
Bisiklet
Fuji
70 sterlinin altında kalması iyi. Adi posta ile yolluyorlar. 70 Sterlin üstünü TNT ile yolluyorlar. ekstre 65 tl maliyetin olurdu.

İ.Deniz

Daimi Üye
Tepki
47
Bisiklet
Sedona
Ben baktım siteden ama anladığım kadarıyla bu avid elixir frenler tek tek satılıyor yani tek ön veya tek arka şeklinde yanlış mıyım? Eğer böyle ise bu setlere bütcem yetmeyebilirim çünkü avid elixir 1 diyor 165 tl ye denk geliyor shimano deore ise arkalı önlü set halinde 200 liraya. Eğer avidlerde arkalı önlü set halinde satılıyorsa alacağım en kısa zamanda. (link) buradakiler tek tek mi satılıyor şimdi?

Peki Osman abi gümrük sınırı kaç sterlin bi bilgin var mı?

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.090
Bisiklet
Fuji
Bizde sterlin olarak bakılmaz 75 euro üzeri AB ülkelerinden alışverişte %18 KDV ye tabidir. Merlincycles web sitesinin üst kısmında para değeri seçimi vardır. O sana yardımcı olur.

59 sterlin ve altına geliyor. Sen onun 56-57 sterlin sınırında tutarsan sıkıntı olmaz.

İ.Deniz

Daimi Üye
Tepki
47
Bisiklet
Sedona
Çok teşekkür ederim tabii bu fiyata kargo dahil edilmiyor. Isterse kargo 100 euro olsun sorun çıkmaz diye biliyorum.Diyelimki geçti ve %18 lik kdv ye kaldik o durumda ptt görevlisi parayi kapida mi aliyor yoksa gumruge gitmek zorundayim. Ayriyeten bu gönderdiğim linkteki urunler tek mi cift mi acaba bi bilginiz var mı?

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.090
Bisiklet
Fuji
Ona o gün ruh hali nasılsa öyle karar veriyorlar :)

Ürün başlığında Ön ve arka set demiş.

Ama rotorlar yok. Bilgin olsun.

İ.Deniz

Daimi Üye
Tepki
47
Bisiklet
Sedona
Ön ve arka yazısıni hiç görmedim. Hangi ürün için dediniz acaba? Hepsin de ya front ya da rear diyor :mad:

BF Okuru

Üye
Tepki
2
m615 güzel frendir bu konumda görebilirsiniz (link) bir kaç kişi isinması vs. bahsetmiş yukarıdaki postlarda, ısınma problemi deorenin değil disklerin problemidir. uzun inişlerde şişme yapmıyorsa fren takımı iyidir. ısınıp performans düşüsünüz varsa rotor + balatanız kötüdür. ben 4-5 ay kullandım hiçde problem yaşamadım ama şunu unutmamak gerekir ben icetech rotor ile kullandım yani rotorlar fren takımından daha pahalıydı, olay sadece kombin. 20 liralık tavadan bozma rotora deore değil slx frende iş yapmaz. bunlar düşünüp bütçe yapılmalı. kesinlikle rotor + fren takımı almalısınız.

İ.Deniz

Daimi Üye
Tepki
47
Bisiklet
Sedona
Gercekten çok teşekkür ediyorum yorum için. Şu durumda büyük ihtimal Elixir serisi bi fren alamayacakken böyle bi yorum yapmanız süper oldu benim için. Şuan zaten sistemde sm-rt54ler var sistemde ama buna rağmen arka rotoru slx in rotoru ile degistirecegim ve deore nin son model frenleri ile iyi bi kombin olacağını düşünüyorum inşallah beni hayal kırıklığına ugratmaz. Deore frenide gerçekten cok uygun fiyata ve Türkiye'nin nerdeyse hiç bi yerinde satilmazken sahip olacağım :)