Shimano CLICK'R - Kilitli pedala yeni bir bakış

Scudo

urkmez39

Aktif Üye
Tepki
159
İsim
Volkan
Bisiklet
Carraro
Dün 16.00 da verdiğim siparişler sabah 09.00'da elime ulaştı. Ayakkabı biraz büyük görünüyor ama hafifmiş. Pedallar ise azıcık ağır gibi geldi. Akşam bisiklete montajını yapınca test etmeye başlarım.

• Beğen
Tepkiler: gmfaruk ve Berke

osiosborn

Aktif Üye
Tepki
151
İsim
Onur Ö.
Bisiklet
Trek
@urkmez39

Normal spor ayakkabısına göre kalıpları nasıl?

urkmez39

Aktif Üye
Tepki
159
İsim
Volkan
Bisiklet
Carraro
@osiosborn 43,5 converse, 44 Adidas, 44 NewBalance giyiyorum. 45 sipariş verdim gayet rahat etti ayağım. 44 olarak sipariş versem yine olurdu sanırım ama sağdan soldan topuktan sıkabilirdi. Bir numara büyük almak iyidir. Hafif bol bile olsa bağcıkları sıkınca rahat oluyor :)

• Beğen
Tepkiler: osiosborn

eyupaltindal

Daimi Üye
Tepki
228
İsim
Eyüp ALTINDAL
Bisiklet
Carraro
@urkmez39 hayırlı olsun. Bişey sormak istiyorum. Ayakkabı tabanı nasıl? Sert mi Yumuşak mı? Sanırım MTB ayakkabıları sert oluyor. Fazla abartmamak şartıyla arazide ve yolda kullanabileceğim ayakkabı bakıyorum. Karar veremedim hangi modellere bakmam gerektiğine. MTB'de kullanacağım bu arada.

urkmez39

Aktif Üye
Tepki
159
İsim
Volkan
Bisiklet
Carraro
@eyupaltindal Taban olarak ne sert ne de çok yumuşak gayet normal bir spor ayakkabı gibi. Şu an ayaklarımda test ediyorum :D20150804031712.jpg

• Beğen
Tepkiler: eyupaltindal

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
kadro bulmakta çektiğimiz zorluğu bu konuda da yaşıyoruz, 46 numara ayağımız var diye spd kullanmayak mı :) mecbur yurtdışına bakacağız. 52 numaraya kadar üretim yapıyor adamlar.

urkmez39

Aktif Üye
Tepki
159
İsim
Volkan
Bisiklet
Carraro
Bu sabah düştüm :) çok tatlı bir düşmeydi kalleri iyi sıkamamışım gevşemiş ve dönmüş. hadi çık çık lütfen diyerek durdum ve yan yattım :D

urkmez39

Aktif Üye
Tepki
159
İsim
Volkan
Bisiklet
Carraro
2 gün sonunda tamamen alıştım artık. Çok kolay çıkıp takılıyor, sürüş hızına şu an 5-8 km artı kattığını söyleyebilirim. yokuşlarda temponuzu iyi ayarladığınızda çıkamayacağınız yokuş kalmıyor :) (Her yokuş çıkılmaz tabii ki :) )

Ersin savaş

Forum Demirbaşı
Tepki
626
Bisiklet
Diğer
Hayırlı olsun. Ben numara konusunu merak ettim. Normalde 43 giyiyorum. Ama Dechatlon da bir model denedim 44 birazcık sıktı gibi. Bu ayakkabıyı beğendim. Sizde numara sıkıntı oldu mu?

osiosborn

Aktif Üye
Tepki
151
İsim
Onur Ö.
Bisiklet
Trek
Bende shimano CT70 modelini aldım. Wellgo W-01 pedalla kullanacağım. Bütçeyi ayarladığımda click-r pedalda almayı düşünüyorum. Normalde 44-44.5 giyiyorum 45 aldım. Henüz denemedim.

https://ivanhoecycles.com.au/images/uploads/shim_ct70.jpg

urkmez39

Aktif Üye
Tepki
159
İsim
Volkan
Bisiklet
Carraro
Ürün spor ayakkabı gibi, ben 45 numara aldım, daha önceki mesajlarda yazdım numara ile ilgili bir numara büyük alınca oluyor. Bol gelmesi dar gelmesinden iyidir. @Ersin savaş

• Beğen
Tepkiler: Ersin savaş

eyupaltindal

Daimi Üye
Tepki
228
İsim
Eyüp ALTINDAL
Bisiklet
Carraro
@urkmez39 hocam bi soru daha soracağım. bağcıklar tam olarak belli olmuyor ürünün fotoğraflarında. bağlandık sonra sağa sola dolanma gibi bir sorun oluyor mu?

urkmez39

Aktif Üye
Tepki
159
İsim
Volkan
Bisiklet
Carraro
@eyupaltindal bağladıktan sonra bağcıkların üstünde bir lastikli kısım var oraya sıkıştırıyorsun, bir yere dolanma derdi yok :) dolanırsa da büyük iş başarmıssın demektir. :koptum: 20150807063540.jpg

• Beğen
Tepkiler: eyupaltindal

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben de sonunda karar verip Click'r pedal ve ayakkabısını aldım. Tecrübelerimi paylaşayım istedim. Kilitli pedalı ilk düşünen herkes gibi bende düşmekten korkuyordum (Bu arada click'r pedal aldığınızda ayakkabı click'r uyumlu değilse, kullanımın Click'r özelliği olmuyormuş akılda bulunsun)
Pedalı bisikletçide taktırdım, ayakkabı kallerini kendim vidaladım. İşlerim nedeniyle pedalları hemen deneyemedim.
Hafta sonu geldiğinde arkadaşlar hadi tura deyince... hiç deneme fırsatım olmadan korkarak binmek zorunda kaldım. Tüm kullananların dediği gibi korkmayın. Zorlu bir 40 km yaptık, tırmanış boldu ve hava çok sıcaktı. Ama düşmeyi bırakın düşme tehlikesi dahi yaşamadım
1- Korkmayın birşey yok.
Kilitsiz pedalda ayağınızı pedaldan nasıl ayırıp yere uzatıyorsanız bunda da aynı ayağınızı yere doğru uzatın zaten çıkıyor. Öyle belirgin bir tehlike yaşanmıyor.
İlk başta bana sürüşü çok da zevkli gelmedi, pedala bağlı olmak çok hoş bir duygu da değil. Fakat mola yerinde arkadaşlar kallerin yönlerini düzeltince biraz daha zevkli bir sürüş oldu.
2- Kallerin yönü ve ayarlanması önemli
Perfomans farkı nasıl derseniz sürüş sırasında pek hissetmesem de daha önce çıktığım yokuşları daha büyük viteslerle çıkabildim
3- Bu da sanırım bir performans farkı olduğu anlamına geliyor.
Click'r ve diğer SPD pedallar arasındaki farka gelince benim anladığım kadarıyla; Click'r pedallarda ayağınızı pedaldan alırken ne tarafa doğru çekerseniz (yukarıya yana vs) çekin ayağınız pedaldan kurtuluyor (multirelease diyorlar). Diğer pedallarda yukarı doğru ve bazı yönlere ayağınız pedaldan kurtulmuyor.

Zevkli sürüşler

Ersin savaş

Forum Demirbaşı
Tepki
626
Bisiklet
Diğer
Ben de almak istiyorum ama netten mi piyasadan mı alsam?

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben Erdoğanlar bisikletten aldım memnunum.

Birkaç ilave tecrübe daha:)
4-Pedal öncekine göre daha kalın olduğundan sanırım sele yüksekliğini ayarlamak gerekiyor,
Her seferinde o ayakkabıları giymek zorundamıyım diye düşünenler için;
5-Kısa mesafelerde kilitli pedalı normal ayakkabı ile kullandım belirgin bir sıkıntı çekmedim ama uzun mesafelerde olmaz.

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bugün ilk defa ufak bir düşme tehlikesi atlattım. Beklemediğim bir köpek saldırısı oldu ve refleks olarak ayaklarımı kaldırmak istedim ama pedallar kilitli pedal dı :). Neyse ki köpek ısrarcı değildi, düşmeden atlattım.
6-Yani sadece durup kalkarken değil köpek saldırılarında da pedalın kilitli pedal olduğunu akılda tutmak gerekiyor.
7-Kilitli pedal kullanırken amaç hem bacak ön kas gruplarını hem arka kas gruplarını çalıştırmak (en azından ben öyle biliyorum). Fakat pedalı eski alışkanlıkla sadece basarak kullanıp ve nasıl olsa pedal dönerken geriye doğru da pedalı çekiyoruz derseniz; kilitli pedaldan istediğiniz randımanı alamıyorsunuz.
Kilitsiz pedalı kullanırken nasıl iterek kullanıyorsanız, kilitli pedalı kullanırken çekme kuvveti uygulayarak ve pedalı çekerek kullanmak gerekiyor.
Bu birkaç şey sağlıyor en önemlisi bir müddet ön kas grubunu ve pedalı iterek kullanıp kaslarınız yorulduğunuzda, bir müddet de pedalı çekerek kullanıp yola devam edebilirsiniz, ya da pedalı hem iterek hem çekerek kullanabilir ya da bir ayağınızla iterek kullanırken diğer ayağınızla pedalı çekerek kullanabilirsiniz. İşte o zaman elde ettiğiniz performans belirgin ölçüde artıyor ve sürüş çok çok keyifli oluyor.
8-Bu çekiş gücünü uygulayabilmek için ayakkabıların da ayağınızı tam sarması, bol olmaması gerekiyor bol olursa pek düzenli olmuyor.

Şimdilik benden bu kadar

İyi sürüşler

Yetkin

EAT- DRİNK -RİDE
Tepki
258
İsim
Yetkin K.
Bisiklet
b'Twin
@SEL PER
Bende m520 pedallardan var.Ayarları gevşetmeme rağmen ,13 derecelik çıkarma açısından dolayı zorlanıyorum. PD-T400 pedallarına geçmek istiyorum ama bu yazınızdan dolayı şüpheye düştüm .Acaba nedeni nedir?