Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Shimano BR-446 Hidrolik Disk Sorunu

Konu, 'Frenler' kısmında Cenk Akbulut tarafından paylaşıldı.

1. Cenk Akbulut

Cenk Akbulut Yeni Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bugün arka lastiğim patlayınca bisikletçiye gittim ve bisikletçi tamir esnasında bisikleti ters çevirdi. Yaklaşık 10-15 dk öyle kaldı ve ben de daha önce hidrolik kullanmadığımdan aklıma bile gelmedi adamı uyarmak ya da freni sıkılı halde sabitlemek. Neyse oradan çıktığımda bir sorun yoktu ama yaklaşık bir saat sonra arka fren yarı yarıya, bir yarım saat sonra da tamamen boşaldı. Eve ön frenle gelmek zorunda kaldım.
    Bir de birkaç gün önce yine arka freni sıkarken bir şeyler oldu ve yere metal bir parça düştü. Ne kadar aradıysam karanlıkta bulamadım ve yola devam edeyim dedim ama arka freni her sıktığımda feci bir ses gelmeye başladı. Bisikleti aldığım kişi rotorları ve kaliperleri yeni değiştirdiğini ve bunun normal olduğunu söyledi, ben de pek üstelemedim ve bir gün sonra frenleme esnasında o ses gitti birden bire. Dün ise birden bire testere sesini andıran bir ses gelmeye başladı ve durup baktığımda bir metalin kaliperlerin üzerinde boş hareket ettiğini gördüm ve diske de zarar verebilir diye elimle çıkardım, ses de kesildi ondan sonra. Şimdi fotoğraflara baktım ve o çıkardığım parçanın kırmızı ile işaretlediğim parça olduğunu üzülerek öğrendim.
    Şimdi benim sorunum ilk hikayeyle mi alakalı yoksa her ikisi sayesinde ben frenlerime bayağı eziyet ettim mi? Bir de bunun en kolay ve ucuz çözümü nedir?
    Merter'de oturuyorum, kaliteli ve cep dostu bir bisikletçi de önerebilirsiniz.
    Teşekkürler.

2. Cenk Akbulut

Cenk Akbulut Yeni Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bir önerisi olan yok mu?

3. adapolat

adapolat Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    İşaretlediğiniz parçayı çıkarttıysanız balatalar gitmiş düşmüş olabilir pistonlarla durmaya çalışıyor olabilirsiniz umarım pistonlarda fırlamamıştır ...

4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    kaliperin toka gibi olan metalinin ucu güzel kıvrılmadıysa o toka ordan kurtulmuştır.
    20 liraya balata alırsanız sizde eksik olan parçalar dahil hepsi paketinde içinde olur.

kendinizde balatayı değiştirebilirsiniz.

5. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Ilk sorununuz fren bosalmasi; bisiklet ters cevrildiginde sistemde kucuk bir hava kabarcigi yer degistirerek pistonlarin oldugu kşsma hareket etmis ve freninizde bosalmaya neden olmus. Bunun nedeni sistem kurulurken havasi tamamen alinmamis olmasi. Yagi bosaltip yeniden doldurun veya yag takviyesi yaparak havayi tamamen alin / aldirin. Aksi takdirde bisikleti her ters cevirdiginizde (yolda lastik degistirmeniz gerekirse mecburen yapacaginiz bir hareket) bu problemi yasarsiniz.

Ikinci sorun balatalari kalipere takmanizi saglayan tel masa seklindeki pim. Pimin ucu acik kaldiysa yerinden oynar, balatalar duser. Yerinden cikan pim dusup kaybolabilir veya kaliperde bir yere sikisabilir. Yukaridaki arkadaslarin dedigi gibi yeni bir cift balata alirsaniz (BS01 veya uyumlu model) pimi ile gelir. Ancak bazi muadil marka-modeller pimsiz satiliyor. Pim denilen sey, uygun kalinlikta saglam bir telin ikiye kivrilmasi ve takildiktan sonra uclarinin bukulmesi ile elde edilebilecek bir parca. Motor/motorsiklet parcalarinda da boyle pimler kullanilir. Bir yerden kolayca temin edilebilir.

Ikisi birbirinden bagimsiz olay ve cozumlerdir...

Sizdeki kalipere uyan model Shimano BS01 veya muadili organik balata'dir. Metal balata alirsaniz yine isinizi gorur ama diskinize zarar verdigi gibi yuksek ve rahatsiz edici sesler cikmasina neden olur.

6. Cenk Akbulut

Cenk Akbulut Yeni Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Cevaplayan herkese ayrı ayrı teşekkürler, en kısa zamanda önerilerinize uygun çözüme gideceğim :)