Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Shimano bl m395 fren sorunu

Konu, 'Frenler' kısmında Yunus Emree tarafından paylaşıldı.

1. Yunus Emree

Yunus Emree Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar bisikletin lastiği patlamıştı. Onu yaptım tekeri taktığımda sürtme vardı biraz uğraştıktan sonra tekeri çıkarıp frene basmıştım.
    Şimdi balatalar yapıştı ve teker hiç girmiyor bile.

Şimdi en sağdaki maşaya bağlı (siyah renk üstünde altlı üstlü olan) alyanı söktüm adaptör ayrılıyor.
    Onun sol tarafında olan adaptöre bağlı(kaliperdeki siyah alyan vidalı) kısmı sökünce doğal olarak adaptör ele geliyor.
    Onun solundaki 6gen olanı sökünce de başıma bela almış oldum.
    Onu söktüm balatayı ayırmaya çalıştım, birleştirirken boşluğuma geldi ve freni sıktım. Biraz yere yağ damladı. Tamamen sıktım bir daha sıkmayı denedim, basınç yeterli olmadığı için şimdi kaçak olur mu olmaz mı onu da bilmiyorum.
    Şimdi tek sorundan iki sorunum oldu, yağı tamamen değiştirmem gerekiyor hangi yağı kullanacam? Mineral ama hangi marka(shimano alacak durumda değilim aynı fiyata litre alınıyor çünkü)
    Değişimi yapabilirim ama balatayı nasıl halledecem bilmiyorum yardım ederseniz sevinirim arkadaşlar.

2. Orhanalkaya

Orhanalkaya Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    alırken hiç söylemediler mi :) tek yapabileceğiniz şey hidrolik freniniz de ki havayı almak olucaktır onuda biliyorsanız alın bilmiyorsanız onada degmeyin aksi takdirde hiç yag kalmaz degmez bile boşu boşuna masraf olur,kusura bakmayın modelinizin ne oldugunu tam anlayamadım o nedenle elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım

3. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ya ne söylemesi şimdi gerek yok bir ay sonra geldiğinde bakarız dedi 1 hafta sonra da bayiliği bıraktı adam:)
    Havayı almak için de malzemeler gerekecek yağ fazla gitmedi.
    Bisikletimin modeli imzada, sedona 341.

4. Orhanalkaya

Orhanalkaya Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    bisikletinizin değil frenin modelini tam bilmiyorum yani daha önce görmediğim bir model shimanonun şunu demek istiyorum gözümle görmedim ellemedim,vardır tabikide modeli ama görmediğim şey hakkında da yardımcı olamam :)

5. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Fren kolunda bl m395 olarak geçiyor, kaliper de zaten üstte var. Başka modeli var mı bilmiyorum. Ben balatayı halletsem hidroliği kendim de yapabilirim heralde.

6. Ahmet Turan BABACAN

Ahmet Turan BABACAN Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Yere yağ damladıysa fren hava yapmıştır.
    Öncelikle bisikletini ters çevirme
    Sakın frene tekrar basma, daha çok yağ eksilmesin ve hava yapmasın, ve o yağ balatalara bulaşmasın
    yapacağın şey çok basit. Adaptör maşada kasın. Sadece beyaz olan kaliperi sök.
    Daha sonra balataları tutan pimi sök. Bunun için bir karga burnu veya pense kullabilirsin. Pimin eğik olan ucunu yavaşça düzelt ve diğer taraftan çek.

Balataları pimin olduğu taraftan iterek dışarı doğru çıkar. Balataları ve arasındaki yayı, yağ v.b. görmeyecek temiz bir yere ayır.
    kaliperin içinde pistonların dışarı iyice çıktığını göreceksin, onları tornavida veya uygun bir aletle bastırarak her ikisini de sonuna kadar it. yerlerine yerleştir.

Balata spreyin varsa balataları onunla temizle ve yayıyla birlikte yerine tak. Pimi de aynen geçir.
    Tekrar freni sıkmamaya özen göster, bunun için araya karton veya gazete kağıdını katlayarak sıkıştırabilirsin.

Rotorun üzerinde yağlanma var mı onu da kontrol et. Varsa yine balata spreyi ile iyice temizleyebilirsin.
    Kaliperi yerine takmadan önce tekerini tak.
    daha sonra kaliperi tak. vidalarını tam sıkma hafif gevşek kalsın.
    Disk arada olduğu için freni artık sıkmanda sakınca yok. freni sık.
    Frenin hava yaptığı için fren kolun gidona kadar yapışacaktır korkma.
    fren kolunu çek bırak çek bırak. bunu bıkmadan belki 200-300 kere yapman lazım.
    Bu sayede fren borularının içindeki hava titreşimle azar azar yukarı doğru çıka ve fren kolundan çıkar. zaten tekrarladıkça fren kolunun tutmaya başladığını hissedeceksin.
    Eğer çok fazla yağ aktıysa, fren kolundaki kapağı açıp oradan yağ ilave etmen gerekebilir. Buna en son frenin performansına göre karar verirsin. Ona göre yağ alırsın. Shimanonun yağı özel mineral yağ pembe renkli. sakın başka dot5 dot7 gibi yağları kullanma.

Kaliper vidalarını gevşek bırakmıştık. Fren tutmaya başlayınca. freni sonuna kadar sık, bırakmadan bisikleti hafif ileri iterek, kaliper vidalarını azar azar bir alt bir üst olacak şekilde dengeli bir şekilde iyice sık. Vidaları sıkarken ani ve sert güç uygulama.
    böyle yapınca vidalar gevşek olduğundan freni sıkınca kendini ortalar ve rotor sürtmesi gibi problemlerin minimuma iner.

1,2 gün boyunca frenin yumuşama gösterebilir. yine aynı şekilde fren kolunu çek bırak metodu ile freni normale döndürebilirsin.

Fren kolun gidona kadar yapışmıyor sert ama frenin tutmuyorsa diskte ve balatalarda yağ var demektir o zaman kaliperi söküp balataları ve diski balata spreyi ile temizlemeye çalış.

Sedat ÇİFTÇİ, ilker_ege ve kefallica bunu beğendi.
  7. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Valla ne diyeyim ihtiyacım olacak bütün bilgileri vermişsiniz nerdeyse. Teker takılı değildi benim korkum balataya yağ bulaşmasıydı, heralde o da olmadı çünkü elimi değdirdiğimde kuru siyah toz geldi. Balata tozu yağlı değildi yani.
    Ben 6gen vidaları sökünce balatanın kendiliğinden çekileceğini sanıyordum, sonra kurcalarken fren boşalıp gitti işte. Çok fazla akmadı ama, hafifçe tutup bıraktım. Yalnız korktuğum şey eğer balatayı düzeltirsem tam oturmama gibi birşey olur da fren yine boşalır mı? Bundan korkuyorum yoksa rotor felan mahvolur.
    Bir de dot yağlarını zaten kullanmamak gerektiğini biliyorum ama marka olarak shimano kullanamam çünkü aynı fiyatta nerdeyse 2 litrelik alınıyor. Malum öğrenciyim, o yüzden shimano dışında alacağım yağ 20 liralık da olsa aynı işi görüyorsa onu alabilirim.
    Yağı eklemek için kaliperde bir yer vardı o kapağı açmıştım biraz elime yağ geldi ama fren yapmamıştım. Heralde fren yapsam yağ akmazdı değil mi? Çünkü sadece plastik kapağı var oranın. Oraya yağ eklemek için çevirip açacak yer de görünmüyor aslında.
    İnşallah yağ eklemem gerekmez. Ama akan yağın üstüne kaliperi sıktıktan sonra birkaç kere fren pompalama yaptım. Çok hava oluşmamıştır inşallah. Ön fren benim için çok önemli, %70 onu kullanıyorum çünkü.

Bir de arka fren de hemen hemen aynı şekilde, teker takılabiliyor en azından ama sürtme yapıyor. Bunda da balataları ayıracak mıyım ve balatayı sökünce fren yapmadığım halde yağ boşalması olur mu?

8. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Yapmanız gereken bir bıçak ya da sivri bir aletle balataları birbirinden ayırmaya çalışmak. Tabi bunları balatalara zarar vermeden yapın. Bıçak vb. aletle az bir şey balataları ayırınca bıçağı daha da ileri itin tamamen açılınca 1 TL'lik paralardan 2 tane üst üste koyun sık-boşalt yapın düzeliyor :)

9. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Para sıkıştırdıktan sonra fren mi pompalayacaz?

10. adapolat

adapolat Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    yağ için illa shimano yağ kullanmanıza gerek yok bp istasyonunda 12 tlye 1 litrelik mineral hidrolik yağ almanız yeterli

11. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Evet. Zaten paralar girinci bir bakıma Rotor görevi yapıyorlar bir süre sonra balatalar kendileri geri gitmeye başlıyor. ilk başlarda da açmak için bıçağı vs. nesneyi balataların arasına soktuğuna çok çok az sık bırak yap yağ kaçırmadan sık, boşaltırken de bıçağı ileri doğru it. sık, boşaltırken tekrar it :) olay bu

12. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim şimdi tek sorunum yağ eklemek ve hava almak:)
    Bu arada o kadar basit bir işlemmiş ki 3 gündür boşu boşuna uğraşıyormuşum. Alt tarafı pimi çek balatayı çıkar ve pistonu geri it işlemiymiş benimki. Ama fren sıktığım için başıma bir iş daha aldım:)

13. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu hidrolik yağın fren veya direksiyon hidroliği gibi ayrımı oluyor mu?
    Ayrıca Giresunda bp istasyonu yok. belki sanayide vardır ama kutunun fotoğrafı felan varsa ona göre alabilirim.

14. Sezer İmamoğlu

Sezer İmamoğlu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    benim ondan biraz daha az girmişti ben ince tornavidayla ayırttırdım...

15. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Shimano mineral yağdan başka bir yağ kullanmayın. Eğer kullanırsanız ilk başlarda bir fark görmezsiniz ancak daha sonraları içinde bulunan contalar gitmeye başlar.

Ahmet Turan BABACAN bunu beğendi.
  16. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Shimano yağ tek kullanımlık değil mi, öyleye benziyor da?

17. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
  18. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Siz shimano dışında başka yağ almayın dememiş miydiniz?
    Ben öyle anladım da.

19. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Evet almayın. Ama Shimano mineral yağları pahalı eğer bu sizin için sorun olmazsa kesinlikle Shimano mineral yağı alın.

Verdiğim link ise Shimano yerine başka mineral yağları deneyenlerin yorumları.

20. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Belki gerek kalmaz yağ doldurmaya, ilk bakımda garantiden hallederlerse hemen sorun çıkmaz heralde.
    Herkese teşekkürler tekrar.