Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Shimano BİSİKLET TOURNEY VİTES SETİ Fiyat ve Kalite

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Batuhan Gültepe tarafından paylaşıldı.

1. Batuhan Gültepe

Batuhan Gültepe Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    14-15 sene önce gazeteden çıkan bisan dağ bisikletimi uzun bi aradan sonra kullanmaya karar verdim. Tozu ve inik lastikleri dışında bi problemi yoktu. Hayalimde hep otomatik vites diye tabir ettiğim linkteki vites kolunu bisikletime takmak istiyordum. Parçalar uyumlu olsun diye sadece kolları değiştirmektense komple set almayı düşünüyorum. Aşağıda linkini verdiğim sitede ürünleri inceledim ve tek tek parçaları sepete eklediğimde fiyat pahallı oluyor. Ama set halinde bi paket gördüm. Uzun zamandır bisiklet sektöründe araştırma yapmadım. Biraz sitelerde de dolaşınca doğrusu kafam çok karıştı. Acaba bu linkteki set fiyat olarak ve kalite olarak sizce uygun mudur? Yada değişmeye değer mi?
    Vites seti
    http://www.performansbi...cts.view&product_id=235
    V fren takımı
    http://www.performansbi...cts.view&product_id=231

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Linkler bozuk.

3. Batuhan Gültepe

Batuhan Gültepe Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
  4. BEYHAN

BEYHAN Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    fotoğraflar buyutulunce parçaların bır kısmı görünmuyor. o yuzden net bısey soylenemez

5. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Tourney vites setli bisikletimle bu yıl 2000 kilometreden fazla yol yaptım.
    300 kilometrelik kamplı tur da buna dahil. Yani çadır, heybeler vs. yüklü haldeydi. Hiç sorun yaşamadım.
    Bir yıl içinde iki kez vites ayarı yaptım, o kadar. Kısıtlı bütçeler için tavsiye ederim...

M.A.Y. bunu beğendi.
  6. Batuhan Gültepe

Batuhan Gültepe Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    dayanıklık ve kalite konusunda benim hiç şupem yok aslında. Benim istediğim seri bişekilde, kat kut etmeden vites değiştirebilmek. Şuanki sistemde zaten ittirerek vites değiştiriyorum. Galiba arka değiştiricide de bi problemim var. Nekadar ayar yaptıysamda en sondaki 6. dişliye bazen çok rahat geçiyor bazende hiç geçmiyor. Şuan üzerinde bulunan arka değiştiricide 15 sene önceki Tourney takılı :). Bisiklet eski olduğu için çokda fazla para harcamak istemiyorum açıkçası. Acaba sadece arka değiştiriciyi ile vites fren kolu mu değiştirsem karar veremiyorum. Birde forumlarda ve yedek parça satan sitelerde dolaştıkça kafam iyice karıştı. Ne yapacağımı bilemiyorum.

7. TanerTOSUN

TanerTOSUN Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Benim de elimde Bisan bisiklet var. Aklımda bütün parçaları değiştirip gövdeyi boyamak vardı fakat alacak olduğum parçaların maliyeti, bu parçalarla dolu bir bisiklet parasını buluyor. o yüzden bu işe girişmekten vazgeçtim.

8. Batuhan Gültepe

Batuhan Gültepe Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Evet bende tek tek parça topladığımda baya bi maliteyli oluyor, bi bisiklet parasina geliyor nerdeyse. Bu seti görünce, dedim acaba istediğim özellikleri bu parçalarla sağlayabilecek miyim?

9. Batuhan Gültepe

Batuhan Gültepe Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Peki benim bahsettiğim seri vites değişimini Tourney sistemle sağlayabiliyormusunuz?

10. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bisikletinde toz ve inik lastiklerden haric baska bir sorun yok demissin.... eger sorun yoksa vitesleri neden degistirmek istiyorsun. Isin gercegi bosuna masaraf edersin, neden dersen senin bisikletin üzerindeki vites takimi en az shimano tourney kadar iyi, cünkü tourney shimano nun en düsük ve kaltesiz modeli. Degistirmeni ve bosuna masaraf etmeni tavsiye etmem.

11. Batuhan Gültepe

Batuhan Gültepe Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Bendeki arka değiştiriciye tourney kullanmışlar zaten, emin değilim ama diğerlerinide tourney takılmış olabilir. Aslında aradığım cevabı sen verdin. Eğer arada bi fark yoksa tabi değiştirmenin bi manası yok. Sonuçta profesyonel amaçlı değil kardio için kullanıcam.

Teşekkürler...

12. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Normalde single speed şehir bisikleti kullandığım için vitesli trekking bisikletinde de çok sık vites değiştirmiyorum. Normal bir tempo tutturduğumda sabit hızda gidiyorum.
    Yokuş, rüzgar vs. olduğu zaman vites değiştirdiğimde de hiç şikayetçi olmadım. Yani kullanmayan arkadaşların kağıt üstündeki ezbere bilgilere bakıp ön yargılarıyla yazdığı gibi tourney, kalitesiz falan değildir. Ama sizin durumunuzda önemli olan masraf yapmalı mıyım, yapmamalı mıyım? Yoksa tourney olmuş, altus, acera olmuş inanın çoğu kişi aradaki farkı anlamaz bile sürerken. (Alivio ve üstünü ayrı tutuyorum. Hepsini kullandım.)

Seri vites değiştirmekten ne kastettiğinize bağlı olarak şöyle söyleyeyim; değişen hızlarda, yarış yapar gibi dur kalklar olacaksa ve çatır çatır sürekli vitese abanılacaksa muhtemelen deore xt'ye kadar hiç bir set tatmin etmez. Ama belki de elinizdeki mevcut sistem biraz ayar ve bir iki ufak parça değişimiyle rahatlıkla kullanıla da bilir. Bir ihtimal... :in:

13. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Eger bu lafiniz bana ise, ben tourney kalitesiz demedim sadece shimano nun düsük ve kalitesiz modeli dedim ve dedigimde dogrudur yoksa bir tourney sizin icin shimano nun üst kalitesi mi. Sonra siz benim tourney kullanmadigimi ve kagit üzere ezbere bilgilere bakip ön yargili oldugumu nereden biliyorsunuz? Ben sadece batuhan kardesimize yardimci olmak istemistim, fuzuli masaraf etmesin diye. Artik ne yaparsa yapsin ister tourney taksin ister xtr taksin banane. Ben zaten dediginiz gibi tourney gibi kaliteli bir model kullanamadigim icin kagit üzeri ezbere biligi verdigim icin ve bisikletten anlamadigim icin aradan cekiliyorum. Sizin gibi üstatlar varken bize laf düsmez. Tourney i kücümsediyim icin de ayrica özür dilerim.

14. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Murat Bey, canınızı sıktıysam özür dilerim. İkimizin de Batuhan arkadaşımıza yardımcı olmak için iyi niyetle yazdığına eminim. Marka ve model takıntısı ile ezbere yazan o kadar arkadaş oluyor ki, hiç görmeyip kullanmadıkları ürünleri bile yerden yere vurabiliyorlar. Böyle bir algı oluşmasından rahatsız olduğum için biraz çıkıştım. Ama inanın size karşı, kişisel bir şey değil. Tekrar özür diliyorum. Yanlış bir ifade kullanmak istemem. Tourney'in kalitesiz olmadığı konusunda hem fikir olduğumuza göre hepimize iyi pedallamalar... :in:

Sevgiler, saygılar...

15. Batuhan Gültepe

Batuhan Gültepe Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Murat Bey ve Serdar Bey sizlere çok teşekkür ederim. Dünden beri bisikletimi topraklardan arındırmakla ve vites ayarı yapmayla uğraşıyorum. Arda değiştiricimin yayında bi problem var sanırım. çünkü bazen 6. dişliye geçiyor bazen geçmiyor. Çünkü geçmediği zaman gevşettiğim vidaya gelip dayanmıyor. Şimdilik vites fren kolu ve v fren takımını değiştiricem. Çok kötü fren takımı var papuçlar asimetrik aşınıyor. Ayrıca ön fren kolu bişekilde sıkılmıyor. Fren kolu ve vites kolunu uzun zamandır değiştirmeyi düşünüyordum. Durum böyle, daha sonrada gerekirse önce arka değiştriciyi değiştirebilirim. Birde söküp takma işlerini çok sevdiğim için birazda uğraşmak istiyorum. İstiyorum ki alacağım parçalar uğraştığıma değsin.

Sertaç Bey, yukarda deore xt falan demişsin. Zannetmiyorum ki benim arka göbek 9 10 dişli uyumlu olsun:) Zaten bunların hiçbirini kullanmadığım için nasıl vites değişiyor hangisi beni tatmin eder onuda bilmiyorum. Sitenin birinde on ve arka değiştiricilere bakarken sadece tourneyde bile birsürü çeşidi var üstünde bazı değerler falan vardı. Öyle olunca kafam karıştı. Tourneyin bi üstüne çıksam bu sefer kaset 8 dişliye çıkıyor. Yani ben değişsemde bana olacak en iyisi heralde tourney olur. Tourneyden de şu an için hangisini seçeceğimi dorusu bilmiyorum.

Şimdilik V-fren ve kolları değişiyorum. Sanırım 80 lira gibi bişey tutacak.