Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Shimano Ayakkabı Ölçümü

Konu, 'Giyim' kısmında Edip Dinçer tarafından paylaşıldı.

1. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:

Bugün kendime SPD ayakkabı bakmak için bir kaç yer dolaştım ama ayağım sanırım biraz büyük, kendime uygun bir ayakkabı bulamadım..
    Bu yüzden istemeye istemeye internette bakmaya başladım.. İstemeye istemeye olmasının nedeni, bu tip şeylerde, denemeden almak.. Çünkü her ayakkabının kalıbı farklı oluyor, olmazsa üzülmek istemiyorum.. Ölçü standartlarını ararken bu tabloyu buldum. Arayan birileri varsa işe yarasın =)

Bir de şunu sormak istiyorum.. Bike and Outdoor'daki arkadaş, SPD ayakkabıları bir numara büyük almak gerektiğini söyledi..
    Örneğin; ben 48 giyiyorum normal ayakkabılarda, bana 49 almamı önerdi bulabilirsem.. Ama bu tabloya göre 48'e denk geliyor..
    Kullananlardan öğrenmek istiyorum, gerçekten bir numara büyük mü almam gerekli?

2. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Eğer ikinci el veya internet üzerinden alacaksanız şöyle bir yöntem geliştirdim kendime :) normalde kullandığım herhangi bir ayakkabının içerisindeki tabalığı ölçtüm (bende durum 28.5 cm) almak istediğim ayakkabının(spd ayakkabıların tümünde tabanlık çıkabiliyor) ölçüsünü soruyorum tutarsa alıyorum.Ayrıca özellikle klipsli ayakkabılarda veya cırt cırtlılarda biraz büyük de gelse klips ile sıkarak ayakkabının ayağınızda boşluk yapmasını engelleyebiliyorsunuz.Yine tecrübelerime dayanarak söylüyorum shimano,time,exsustar ve northwave markalarında normalde de kullandığım 44 numara aynen oldu sadece sidi markasında ayağımı biraz sıktı.Buda ek bilgi olsun.....

Soner Közen ve Edip Dinçer bunu beğendi.
  3. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Değil mi? Azıcık büyük olması küçük olmasından iyidir =)
    Bir de şunu sorayım.. Kaller evrensel şeyler değil mi? Her markanın tabanına her markanın kali olur?

4. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ayakkabı tabanlarındaki kal vidalama kısımları evrensel fakat kaller evrensel değil markaya göre değişebiliyor.Shimano kal farklı look kal farklıdır örneğin.Crank brothers pedallar ise tamamen farklı kallere sahip.Bazı markalar ise exsustar gibi diğer markalara uyumlu kal yaparlar(shımano uyumlu look uyumlu gibi) fakat tüm bu kallerin bağlantı noktaları evrensel olan ayakkabı tabanındaki civata deliklerine tam olacak şekilde dizayn edilirler...

Yusuf Z. Şipal ve Edip Dinçer bunu beğendi.
  5. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Evet evet sormak istediğim buydu. =)
    Teşekkürler Ferhat Bey.

6. RAHMİ

RAHMİ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Shimano SPD kullanıyorum.. Normalde 41 giyerim ama 42 numara Shimano ayakkabı tam oldu ayağıma.. :)

Edip Dinçer bunu beğendi.
  7. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Unutmadan şunu da ekleyeyim.Mtb ayakkabıları ile yol ayakkabıları altındaki kal yerleri farklıdır.Mtb kalleri yan yana 2 delik ile bağlanırken yol kalleri üçgen şeklinde 3 civata ile bağlanır.Son yıllarda çıkan yeni yol ayakkabılarında ise fazladan mtb kallerine göre yer açılmıştır.yani o tip yol ayakkabılarına her iki tipteki kal takılır fakat o ayakkabılarda kenarlarda diş olmadıgından mtb kalleri ile kullanmak aynı yol ayakkabısı ile kullanmak gibi sıkıntı verecektir.Mtb ayakkabıları yarışlarda ayak yere basıldığı için hatta bazı kısımlarda bisikleti ele alınıp taşınabilmesi için yürümeye elverişli yapılmışlardır.Yol ayakkabıları ise tamamen performansa yönelik kesinlikle yolda yürümeye uygun olmayan ayakkabılardır.Dikkat ederseniz yarış sonlarında yol bisikletçilerinden bazıları kürsüye terlikle,çıplak ayak veya normal spor ayakkabıyla çıkarlar :)

Ömer Kepenek ve Edip Dinçer bunu beğendi.
  8. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Hala ayakkabıyı almadım..
    Chainreactioncycle'da bir tane 49 numara buldum ama denemeden almak biraz sıkıyor içimi hala..

Geçen gün bir bisikletçiye sordum, 49 numara var mıdır SPD ayakkabı sizde diye, bana verdikleri cevap "Türkiye'ye o kadar büyük numara getirmiyorlar, en büyük 47-48 gelir" oldu..
    Gerçekten böyle mi bu durum? Bilen arkadaşlar var mıdır? Distribütörler getirmiyorlar mı Türkiye'ye büyük numara SPD ayakkabı ?

9. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    ben 35 numara kullanıyorum. bana da bi numara büyük almam gerekeceğini söylemişti ferhat.
    önce inanmadım, sonra bi bisikletçide 36'ları denedim, inandım :)
    siz de bi bisikletçide farklı markaların 48'lerini deneyip bi fikir edineiblirsiniz.
    küçük gelirse yurt dışından 49 getirtirsiniz.

bir de, internette kullanıcı yorumlarına da bakabilirsiniz. pek çok marka ve modelde, bi numara büyük aldıklarından ve ayaklarına tam geldiğinden bahsediyorlar. sizin düşündüğünüz modelle ilgili de mutlaka bi yorum vardır bi yerlerde.

bir de bazen gözü karartmak lazım inernetten alışveriş yaparken... ben bi koşu, bi yürüyüş ayakkabısı aldım yurt dışı sitelerden. kullanıcı yorumlarını okuyarak karar vermiştim numaraya. ikisi de cuk oturdu...

iki gün önce de bi mtb ayakkabısı ısmarladım, 36 numara... ama hiç bi yorum okumadan ısmarladım :S
    umarım bu sefer de şanım yaver gider :)

www.startfitness.co.uk'dan aldım ayakkabıyı. bi arkadaşım koşu malzemeleri için kullanıyomuş, tavsiye etmişti.
    bisiklet ayakabıları da var. siz de bi göz atın isterseniz.

10. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Decathlon'da 47 numara deneme imkanım oldu.. Biraz ufak geldi.. 48 numarayı bir kaç yere sordum, bana sadece garip garip baktılar..
    Fiyat aralığımda ve 49 numarası olan bir tek Shimano'nun M077 modeli var.. Onu almaya karar verdim zaten ama bir de deneyebilseydim diyorum işte =)

11. Melih Demir

Melih Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ayakkabıyı aldıktan sonra tam olup olmadığı konusunda bilgi verebilir misiniz lütfen? Sizle aynı durumu yaşamaktayım,48le 49 arasında kaldım,berbat bir durum :)

12. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Decathlon'da bulunan ayak ölçüm aparatında ayağımın boyunun 30,5cm olduğunu gördüm. Bu da Shimano'nun tablosuna göre 48'e denk geliyor ama ChainReactionCycles'taki yorumlara bakarak bir numara büyüğünü aldım..
    Kargom şu an Almanya'da depoda bekletiliyormuş, herhalde 1 hafta içinde burada olur diye tahmin ediyorum.. Gelir gelmez bilgi veririm =)

Ayakkabı seçme imkanı olmaması fena bir şey hakikaten.. Normal ayakkabılarla da yaşıyorum bunu =)

13. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    bence çok memnun kalıcaksınız :)

(benim ayakkabılar da geldi bu arada. tam oldular :) )

14. reti

reti Yeni Üye

Seviye:
    Shimano mt42 model normal numaramdan 1 numara büyük olarak ebay dan aldım 1 haftada israilden geldi. 25$ kargo ücreti olduğu halde TR deki fiyattan biraz daha ucuz oldu. Ayağıma tam olarak oturdu.

15. Melih Demir

Melih Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    az önce ayağımı ölçtüm tam olarak 31.5 cm geliyor,bu durumda 49 yada 50 alıcam sanırım :( Herşeyi bir kenara bıraktım keşke benimde insan ayağım olsaydı da,sorun yaşamadan ayakkabı bulabilseydim.Böyle konularda Türkiye cidden berbat bir ülke,hiçbir şekilde büyük numara ayakkabı bulamıyorum.Neyse araştırmaya devam edeyim,belki bir ihtimal bulurum.Ayakkabınız gelince nasıl olduğuyla ilgili bilginize ihtiyacım olacak :)

16. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Kendi ölçümünüze çok güvenmeyin derim,
    ben kendim ölçtüğümde yaklaşık 33cm gelmişti, nooluyo lan dedim =)

Bunun için özel aparatlar var, spor dükkanlarında bulabilirsiniz..
    Eğer 48 giyiyorsanız normalde, sizin ayağınız da de 30,5 cm'dir muhtemelen..

=))) Ben de çok söylüyordum bunu.. Neyse ki bir kaynak buldum, Ender Spor (Güneşli Şubesi) ve Decathlon'da büyük numara spor ayakkabılar bulunabiliyor.. İstanbul'a gelirseniz aklınızda bulunsun..

17. Melih Demir

Melih Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    İnşallah dediğiniz gibidir,internette 48 numara Scott mtb ayakkabı buldum,bu akşam elime geçecek,umarım bir aksilik olmadan ayağıma olur.Bir ayakkabı almak bu kadar mı zulüm olur ya :) Dediğiniz mağazaları hemen kenara yazdım,ayakkabı bulamazsam mecburen geleceğim artık,başka yolu yok gibi :)

18. Melih Demir

Melih Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Gelen ayakkabı çok şükür ayağıma tam oldu,gözümüz aydın :)

19. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ayakkabılarım 33 gün sonunda 3. kez postalandıktan sonra geldi..
    CRC'nin yanlış kargolarına rağmen bugün elimdeydi..
    Daha kullanmadım ama hemen ilk yorumlarımı yapayım..

- 48 numara ayakkabı giyiyorum, bu aldığım Shimano M077 modeli 49 numara, parmağımın ucuna hafiften değiyor, 49 yerine 49,5 olsaydı daha rahat olacaktı..
    - Ayakkabı ufak duruyor =) normalde ayakkabılarım bebek mezarı gibi görünürken bu ayakkabı sanki o kadar da büyük değilmiş gibi görünüyor..
    - Tabanı çok sert ve yüksek, evde 5 dakika normal yürüyeyim dedim, biraz yordu.
    - Kal takma yerlerindeki boşluğu kapatmak için kötü bir yöntem izlenmiş, araştırırken başka ayakkabılarda daha sağlam yöntemler görmüştüm, M077'de bir yapıştırma var (fotoğraflarda da görünüyor), ne kadar korur yağmurdan bilemedim..
    - Kutusu kediler için doğal oyuncak.. =)

Şimdilik söyleyebileceklerim bunlar sanırım.. Bakalım kullanımı nasıl olacak.. İlk defa SPD kullanacağım ve biraz korkmuyor değilim =)

Bunlar da fotoğrafları;

[​IMG] [​IMG]

Melih Demir bunu beğendi.
  20. ibt1990

ibt1990 Kıdemli Üye

Seviye:
    usta Maşallah 48 numara ayakabı bende 46 bulamıyorum diye uzülüyodum senin ,işin daha zor bende r077 kulanıyorum bence baya güzel bi ayakabı