Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Shimano Alfine nasıldır ?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Mustafa Şükrü Yıldırım tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Arkadaşlar üst seviye hibrit bisikletlerde bu sistem kullanılıyor gördüğüm kadarıyla, çok hoş single speed görünüşü var gereksiz ağırlık yapıcak dişlilerde yok. Kullanan arkadaşlar varsa yorumlarını görüşlerini bekliyorum.
    Özellikle merak ettiklerim;
    Vites aralığı ne kadar geniş, bayır çıkarken zorlarmı yada yüksek hızlarda pedal çevirebilirmiyim (50-60 km/h gibi).
    Vites geçişleri serimidir vs. olumlu olumsuz görüşlerinizi bekliyorum.

2. Mustafa Şükrü Yıldırım

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yokmu kullanan arkadaşlar :) .

3. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Yakın bir zamanda ilgilenmiştim.Dikey hatreketlerle arttırıp eksiltiliyor bu da gidonda kolumuzun airodinamik yapısına uygun değil.Arttırma ve küçültme aralıkları benzer sistemden farklı değil.Yani bir artısı yok.11-21 (11 li kaset) hiç kuşku yok ki belirttiğiniz hızlara ulaştırır(Ayna 39-53) olmak koşulu ile tabii.Youtube de videosu var.

4. Mustafa Şükrü Yıldırım

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    İlginize teşekkürler. Zahmet olmazsa youtube videosunun linkini paylaşabilirmisiniz. Youtube dan araştırdım ancak tatmin edici videolar bulamadım. Bayır çıkarkende bir zorlama yaratmıyor öleyse :) .

5. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
  6. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
  7. Mustafa Şükrü Yıldırım

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Peki sizce alfine mı tercih edilmeli yoksa deore vs. mi :).

8. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Deore,amatör bir binicinin tüm ihtiyacını karşılar ve bildiğiniz gibi bu işin bir sonu da sınırı da yok.Bisiklete yeni başlayanlar 600-700 tl lik bisikletleri pahalı buluyor,biz o parayı aynakol'a veriyoruz.Deore'ydi,XT'ydi XTR'ydi derken,alıp başını gidiyor.Çok sık ve çok uzun mesafeli biniyorsanız donanım yükseltmek normaldir.Başlarken ,zamanla upgrate edilebilecek bir kadro seçip,uzun zamana yaymak en iyisi.

9. Ozan Akçay

Ozan Akçay Forum Demirbaşı

Seviye:
    Alfine 11 in klasik vites sistemlerine göre artısı çok fazla, özellikle karbon kayışla birlikte kullanıldığında.

Kolunuzun aerodinamik yapısına uygun olarak da vites değişimleri yapmak mümkün Alfine'de:

http://on-one.co.uk/news/products/q/date/2011/08/12/pompetamine-versa-11-out-now

Alfine hakkında daha fazla bilgi için şu konuya bakınız:

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=88595

10. Mustafa Şükrü Yıldırım

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bir donanım yükseltme söz konusu değil zaten :). Giant seek 0 ve seek 1 arasında gidip geliyorum. http://www.bikerumor.com/2010/11/19/review-giant-seek-city-bicycle-and-maybe-the-clip-folding-bike/

Seek 0 da alfine 8 speed kullanılmış 1 de ise deore. Anlaşıldığı kadarıyla alfine daha ağır ve sürtünme kayıpları var tabi buna rağmen daha sessiz ve temiz bir zincir vaadediyor. Ayrıca linkte alfine 11 ve 8 hakkında bir yorum yapılmış ancak ne demek istediğini tam anlıyamadım :) ;

"The EBB is necessary because this model comes with a full Shimano Alfine 8-speed drivetrain. It gets the Alfine rapid fire shifters, Alfine cranks and Alfine rear hubs, and that’s why it’s over a grand. Sure, there’s a new 11-speed Alfine hub available, but the 8-speed gear cluster gives a great range for city riding. I could drop it down and spin up the hills easily. Or, like highway cruising in a Porsche, it was all too easy to hammer along well over 20mph."

Bu arada hesaplamalarınızdaki alfine 11 %409 vites aralığını videoda yakaladım, alfine 8 ise %306 arada baya bi fark var sanırım.
    http://www.youtube.com/watch?v=pebS1TXG6jw&feature=player_embedded#!

11. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bilgi için teşekkürler.Yakın zamanda ilgilenmiş ancak yabancı bisiklet sitelerinde bir çok problemle karşılaşıldığına ilişkin başlık ve video görerek vazgeçmiştim.Demek ki takibe devam etmek gerek.

12. CaRviLLE

CaRviLLE Kıdemli Üye

Adı:
    Kerim
    Seviye:
    Uzun zamandır alfine vites sistemini araştırıyorum normal sistemlere göre artısı fazla, erdoğanlar bisikletle de görüştüm ve 2010 sub 10 u ayrıntılı inceledim.
    vites geçişleri vs gayet iyi, pedal çevirmeden vites değiştirebilmek te iyi bi özellik.Problem her şeyde var, forumda çok şeyler yazılıp çizilir fakat yorum yapan kişinin bilgisini ölçme gibi bi şansımız yok malesef.Bike radarda alfine hakkında inceleme vardı hatta mtb bisiklete alfine takıp test etmişlerdi.
    Sonuç olarak; 5 üzerinden 4 müydü 4,5 mu öyle bi puan almıştı.Alfine 11 çıkmasa 8 liyi çoktan almıştım şimdi alfine 11 li sub 10 un gelmesini bekliyorum aldığımda ayrıntılı bir inceleme yaparım iyi forumlar

13. CaRviLLE

CaRviLLE Kıdemli Üye

Adı:
    Kerim
    Seviye:
    2012 scott lar geldi fakat sub 10 da shimano alfine 11 yerine 8 koymuşlar yine ama bu sefer zincirsiz

14. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Alfine' nın kalitesi hakkında yorum yapmak istemiyorum, sonuçta Shimano üretiyor ve Shimano kapalı şanzımanlar konusunda bu işin uzmanı sayılmaz. Ancak bu sistemler konusunda sadece Alfine' a dayanarak vardığınız önyargılarınızın asılsız ve yanıltıcı olduğunu ifade etmek isterim.

Ben Rohloff' dan örnek vereceğim. Öncelikle bu sistemin vites oranı %526 ile geleneksel 27 vites sistemler ile neredeyse eşit. Yani bu konuda ne tırmanışlarda ne de sürat konusunda en ufak bir dezavantajı yok. 14 hızlı bu kapalı şanzımanlar 90-100.000km lerde bile sorun çıkarmıyorlar ve ilk günki gibi kondüsyonlarını koruyabiliyorlar. 70.000km boyunca test için dünya turu yapmış bir göbeğin içi bakım için açıldığında hala kusursuzdu. Yapılması gereken tek bakım sadece 5000km de bir haznenin yağını değiştirmek. Hangi geleneksel vites kombinasyonu bu kadar sorunsuz, dayanıklı ve masrafsız olabilir? Tabi ki hiçbir geleneksel sistem olamaz.

15. halil fatih akbaş

halil fatih akbaş Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bilgilendirmeniz için çok sağolun bende Rohloff başka göbekten vites üreten firma varmı diye araştırırken buldum SRAM'ında var ama %500'leri geçenoran harika.Bende nexus 7 speed var kontra sistemli olduğu için inanılmaz ağır belkide 2 kilo geliyor jant ve bu durum tur bisikletimi 16-17 kilolara çıkartıyor.Bende buna istinaden upgrade yapmayı düşünüyorum yaza kadar. Shimano Alfine 11 spped tüm ekipmanlarıyla 1500 TL'yi aşıyor bence gereksiz fazla ki karbon kayışı eklemedim bu fiyata sadece hub 500 euro'dan fazla. Şimdi sizin yorumunuzdan sonra Rohloff bakıyorum Almanya'da arkadaşım var sizce Rohloff üzerindemi odaklanmalıyım?

Uğurcan Avan bunu beğendi.