Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

shimano acera yardım

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Hakkı Satıoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Hakkı Satıoğlu

Hakkı Satıoğlu Yeni Üye

Seviye:
    Herkeze merhaba.

Öncelikle bisikletimi daha 1 ay önce aldım sedona 711v 2012, işlerimin yoğunluğu dolayısıyla daha 2 defa binebildim 2 sindede yaşadığım sorun dolayısıylan geri döndüm. Vites sistemim shimano acera.

Bisikletimi aldığım bayi evime uzak olduğundan dolayı arabaya koymak için tekerlekleri söktük, eve gidince aynı şekilte tekerlekleri takmadan (vites sistemi yere gelmesin diye destek koyarak) bisikleti koydum ve 2 hafta kadar hiç kullanmadım. İşlerden fırsat bulup kullanmak için tekerlekleri taktım dışarı çıktım.

Sorun: Arka vites enbüyük 3 dişliye birtürlü çıkmıyodu, çıksada takur tukur ederek bir aşağı biryukarı atlıyodu, hemen geri döndüm aldığım bayiyi aradım tekerlek düzgün takılmamıştır dedi,

Çözüm :tekeri söktüm ve ertesi gün erabayla götürdüm. Usta tekeri taktı pek bi ayar yapmadı 2 saat kadar dolaştım sorun yoktu. tekrar tekeri söküp arabaya koydum eve götürüp aynı şekilde koydum.

ve dün akşam tekrar dışarı çıktım ve aynı sorun hatta birazdaha fazla yine karşılaştım.
    Durdum ve teri söküp düzgünce tekrar tarmaya çalıştım. En az 10 defa denedim sıkı taktım gevşettim denedim olmadı.

Acaba vites sistemindemi sorun. yoksa tekeri her söküp takmada ayarları değişirmi bisikletin lütfen yardım, işlerimi ayarladım ve artık bisikletimi kullanmaya başlıycam fakat bu sorunlar yüzünden kullanamıyorum :( :(

2. cekictolga

cekictolga Yeni Üye

Seviye:
    bana kalırsa eliniz biraz yatkınsa ustanın yanına gidip nasıl vites ayarları yapılıyor öğrenin. bir alyan takımı alıp kendiniz yapmayı deneyin. bildiğim kadarı ile ilk 1-1.5 aylık sürekli kullanımda vites ayarları oturuyor .yani ilk bir aylık sürekli kullanımda bu sorunla sık karşılaşabilirsiniz. sonra da ufak ayarlar gerektirebiliyor.bir de araba taşıma aparatı alsanız daha iyi olur sanki her seferinde teker söküp takmak zahmetli olsa gerek .sökülen ön teker dir tahminim . ön tekerse vites ayarı değişmez.

Hakkı Satıoğlu bunu beğendi.
  3. Cüneyt Y.

Cüneyt Y. Kıdemli Üye

Seviye:
    Tekerlekle bir alakası olmaması gerek.Eğer bisikleti kullanmadığın zamanlar vites kolunu 1 de tutarsan vites tellerinde esneme olur ve vites büyük dişlilere çıkamaz.Vites ayarını yaptır ve vitesini uzun ömürlü kullanmak için telini değiştir.Tekerlekten kaynaklancağğını sanmıyorum çünkü vites ile bir bağlantısı yok.

Edit: Vitesin braketlimi ?

4. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Eğer arabanın bagajına değil de arka koltuklarına bisikleti koyarsanız;ön tekerleği çıkarmanız yeterli olur,arka tekerleği çıkarmanıza gerek kalmaz.Koltuklar kirlenmesin diye arka aktarıcı,zincir ve aynakola uygun boyda naylon poşet geçirirsiniz.
    İllaki arka tekerleği de çıkaracaksanız,ilk önce zinciri rublenin en küçük dişlisine indirmelisiniz.Aynakolda da orta dişlide durabilir.Bisikletinize düzgün şekilde vites ayarı yapılmışsa;Tekerleği dikkatlice taktıktan sonra vites geçişlerinde bir problem olmaması lazım.

Hakkı Satıoğlu

Hakkı Satıoğlu Yeni Üye

Seviye:
    Malisef arabaya sığdırmak için arka tekeride sökmek zorundakalıyorum, arabada çocuk koltuğu var bay bi yer kaplıyo. Servise ilk götürdüğümdede ayarların tam oturması için 1 ay filan kullanmamı söylemişti fakat tekerleri çıkarıp takınca yine aynı sorun oldu.

Bisikleti tekerleri çıkardıktan sonra balkona koydum ve üzerini büyük bi koli ile örttüm 1, 1.5 hafta filan durdu biraz güneş vuruyo acaba, sıcaktan dolayı tellerde bi esneme filanmı oluyo, iki seferdede aynı şekilde aynı yerde duruyodu.

arka tekeri her söktüğümde böyle bir sorun olacaksa teker patlaması durumunda sökünce yine aynı durumla karşılaşabilirim :( :( Çok canım sıkıldı çok.

6. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ben de acera vitesleri olan bir bisiklet kullanıyorum...Birçok kez arka tekerleği çıkartıp,takmışımdır.Böyle bir sorunla hiç karşılaşmadım.Siz ön ve arka vites ayarlarını eğer bilmiyorsanız, öğrenin.Aktarıcılarda önemli bir sorun yoksa,4-5 dakikada kendiniz yaparsınız.Kolay gelsin.

Ön Vites ayarı:
    http://www.mtbtr.com/gezi_yayin/yayin.asp?kayitno=311

Arka Vites ayarı:
    http://www.mtbtr.com/gezi_yayin/yayin.asp?kayitno=310

7. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Hakkı Satıoğlu

Hakkı Satıoğlu Yeni Üye

Seviye:
    Teşekkürler hallettim sorunu.