Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

shimano 540 spd pedalın tamiri (bakımı:D )

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında caner ünsal tarafından paylaşıldı.

1. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    shimono 540 pedalı allenle açıldığını fark etmeyip anahtarla iç bölümünü açtım. tekrar kapatmama rağmen kuvvetli pedallamalarda çıtırtı başladı . Makul olan bisikletçinin yapması ama yakın çevredekilerin bir birlerinden farklı yaklaşımları beni bir miktar soruşturma yapmaya yöneltti. İçini açıp bakım yapan ya da bu konuda bilgisi olan yardımcı olmak isteyen arkadaşlara sormak istiyorum. Kendim yapabilirmiyim. dikkat etmem gereken püf noktaları var mı?
    döküman bulamadım (muhakkak internet üzerinde vardır ben rastlayamadım)

2. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
  3. caner ünsal

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Çok teşekkürler bu dökümanlar işime yarar.
    pedalı "allen"le tamamen ayna koldan ayırdım ve içini tekrar açtım İlk tecrübem içteki bölümü fazla sıkınca pedalın kendi ekseni etrafındaki dönüşü katılaşıyor. yani sizin gönderdiğiniz dosyadaki küçük bilyaların çok sıkıştırılmaması gerekiyor bakalım ayar tutturabilecekmiyim. tamamen gresle bulaşık olduğundan parçalar üzerinde bir referans nokta çizgi vs görebilmek için önce temizlemeye karar verdim.

4. caner ünsal

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Konu açtım geri bildirim de yapayım. Pedallardan birinin içini tamamen söktüm yağladım geri taktım ses tamamen kesildi. diğer pedalı ise ayna koldan söktükten sonra sırf bu bağlantı yerini yağladım içini tekrar açmadım bu şekilde denedim onda da sorun yok.

Sonuç shimano 520 ya da bildiğimiz düz pedalar genelde 15 no olmak üzere anahtarla açılırken shimano 540 veya başka spd modelleri ayna kola bağlandıkları yerden allenle açılabiliyor bu na dikkat etmek lazım. Normalde içini açıp bakım yapmaya da gerek yok. sadece aynakol bağlantısını temizleyip greslemek yeterli.
    Ben spd pedalı 4-5 ay önce taktırmıştım aynakola bağlantı yerine elimi sürdüğümde nerdeyse yağ bile bulaşmadı bu süre içerisinde sadece 2 kez bisikleti yıkadığımı göz önüne alırsak sürülen gresin ne kadar sürede etkisizleşebilmesi de rahatsızlık verici.

5. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Düzeldiyse ne güzel. Benimkini açıp kapadığımdan sonra biri sıkı biri gevşek oldu, bir daha da düzeltemedim.:)

Pedalın iç kısmını açarken tamam, kolay o. Peki kapatırken vidaları ne sertlikte sıktınız? Ben sıkarken dıştaki vida, bilyaları tutan vidayı da sıkıştırıyor. Daha gevşek bırakayım diyorum, bu sefer de pedalda boşluk oluyor. Bunun önüne geçemiyorum.

Ha bu arada aynakola yakın olan kısımda sızdırmazlık contaları var hani... Onların da işlevi gitmiş durumda. Çünkü arası açık duruyor. Kapatıyorum, yine açılıyor sürdükçe. Sizin contalarda sorun çıktı mı söküp takarken?

6. caner ünsal

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    conta bende sağlamdı ve bir sorun yaşamadım. iç aksamı sabilemek için içteki her iki ucunda bilyalar bulunan silindiri kendi etrafında rahatlıkla dönebilecek kadar gevşek, bilyalarda düşmeyecek kadar sıkı halde bırakmak gerekiyor. Bunun için somunlardan birini sınır mesafeye getirip bir pense ile sabit tutup ona komşu somunu üzerine sıkıştırmak gerekiyor.
    sınırlandırıcı somun şekilde pedala en yakın duranın hemen komşuluğundaki oluyor.(ayna kol tarafından komşu), pedala en yakın duran ise diğerini sabitlemede kullanılıyor. bu sabitlemeyi yapmadan ve silindir rahat dönecek şekilde mesafeyi ayarlamadan 2 no lu vidayı sıkmamak gerekiyor. dışarıda bir yerden yazıyorum eve gidince yazdıklarımı tekrar kontrol ederim. ezberden yazmak güç oldu.

Serden Us bunu beğendi.
  7. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Teşekkürler.

Anladım anlamasına da pense ile nasıl sabit tutulacak o kısımda takıldım.
    Vidalar iç kısımda olduğu için iki tane aleti sokamıyorum oraya.

8. caner ünsal

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    gövdenin kısmen sökülmüş hali

tam sökülmüş görüntüsü

düz tornavidanın dayandığı somun bilyeleri sıkıştırmayacak ölçüde sıkılır(tam sıkıp yarım tur vs geri geri gevşeterek bir ölçü bulmak gerekiyor. )

ilk sıktığımız somunu karga burun vs ile sabitleyip en uçtaki somunu bunun üzerine tam sıkıyoruz. sıkma işi bittiğinde her iki sıra bilya arasında kalan silindir rahatlıkla çevrilebilmeli yoksa pedalı monte ettiğimizde pedal kendi ekseninde zor döner sürtünür)

son olarakta gövdeyi ilk resimdede yazısı görüldüğü şekilde 10 Nm torkla sıkıyoruz pedalı ayna kola ise kulanım talimatındaki tork ile yani oldukça sert-sıkı vidalıyoruz öncesinde bol gres kullanıyoruz (gövde içerisindede bol bisiklet gresi uyguluyoruz)

resimlerin üzerini tıklayıp büyük boyut görmek daha iyi olur. bilyaların dizilmesi kısımlarını zaten biliyorsunuzdur. gerçi benimde anlaşılır biçimde anlatmam çok zor.
    herhangi bir hatalı tarif varsa bilenlerin müdehalesi iyi olur ilk mesajlarımda da dediğim gibi bence bu iş bisikletçilerin yapması gereken iş ben kızıp kendi kendime yaptım ama ne kadar doğru tartışılır.

Serden Us bunu beğendi.
  9. caner ünsal

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    ne şekilde sıkarsak ne kadar tork uygulamış oluruz şöyle bir bilgiye rastladım.
    Parmak uclarıyla tutulan bir tornavida ile 1nm civarında
    avuç içi ile tutulan bir tornavida ile 5-6 nm civarında
    avuç içi ile tutulan bir anahtar ile(25 cm boy) yaklaşık 20 Nm (sadece kol kuvveti ile)
    avuç içi tutulan bir anahtar (25 cm boy ) 30-35 Nm (Kol ve vucut ağırlığı yardımı ile)
    avuç içi tutulan bir anahtar 50 cm boy 45-50Nm kol kuvveti, 70-80 kol kuvveti ve vucut ağırlığı yardımı ile.

sıkma yapılabilir.

kaynak link http://www.ikiteker.org/modules.php...0&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

10. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Farklılığı anladım şimdi. Sizin pedalın yapısı benimkinden daha farklıymış.

Ayrıntılı açıklama ve anlatım için teşekkürler.